• (bkz: alamancı)
  • bunlarin 18-24 yas grubunda yer alan erkekleri insan gorunumlu ayidan baska birsey degil.
    universiteye giden kesimden bahsediyorum sadece, yoksa digerleri ekmeginin pesindeki gayet normal insanlar.
    ama bunlar...
    ayi.

ps: evet kardesim sen gecenin 3'unde horon tepip gecenin 1'inde house müzikle sivalari catlatiyorsan sen su katilmamis bir ayisin. hatta ayioglu ayisin.
  • (bkz: #52600081)
  • eşittir türkiye'deki kürtler.
  • otele tatil yapmaya gelince dayanılmaz oluyorlar.
  • gecen senelere göre üniversite okuyanları epeyi çoğalan insanlar. tabi hala cok değil ama umut verici.

ayrıca tabi 2 ülke arasında kalırlar. ilk başından beri almanlar tarafından hep itici göz ile bakıldılar. türkler ise her geleni almancı olarak yaftaladı, sen bizden değilsin dedi. bunlar da hala 40 sene önce ki köy mentalitesini korudular, zaten çoğu yozgat-ankara-kırşehir-konya civarlarından geldiği icin akp'li (burda din faktörü de var tabi), avrupa'da haklarını koruduğu için ise solcu oldular.

not: eğer ilginizi cekiyorsa, 80lerde türk işcilerin çektiklerini anlatan ve zamanında büyük yankı uyandıran ganz unten (en alttakiler) kitabını önerebilirim.
  • çoğu yüz aklarımız gurur duyuyorum bunlarla. 4 dil birden biliyorlar bir çoğu(3. nesillerden). ayrıca orda yardıma ihtiyacınız oldu mu kardeşleri gibi görüyorlar sizi. daha çok şey yazardım da anlatmaya yetmez kelimeler.
  • onlar için tek kullandığım tabir."alman sendromu yaşadıkları".ne türk kalabildiler ne alman olabildiler.sonundaki "cı-ci" eki de bunun klasik göstergesi.
  • türkiye'den almanyaya yüksek lisans okumaya gelmiş yaklaşık iki yıl geçirmiş biri olarak belli başlı gözlemlerim var. öncelikle 3. jenerasyonda hiçbir sorun yok. hepsi tamamen buraya uyum sağlamış almancayı gayet iyi öğrenmiş tamamen sisteme entegre olmuş insanlar. her birinin alman bir çok arkadaşı var gayet iyi anlaşıyorlar bib de beraber ders çalışıyorlar cuma akşamı oturup bira içip beraber muhabbet ediyorlar.

almanya'da yaşıyor bir el yağda bir eli balda + dünyanın en prestijli pasaportlarından birine sahip üstelik türkiye'de yaşamıyor ama buna rağmen oy kullanıp a/b partisine oy verip bizim kaderimizle oynuyorlar diyebilirsin bunu anlarım eyvallah. ama "beş para etmeyen gerizekalı sürüsü. türk kimliklerinizi yakın ve gidin alman vatandaşı olun." kadar faşizan saçma bir cümle duymadım. gerçekten ayıp. buraya işçi olarak gelen insanlar eğer ülkede rızklarını kazanabiliyor olsaydı tanımadığı bir ülkeye bilmediği bir dilin konuşulduğu "el" olduğu yere ne bokuma giderdi. biraz düşünüp ondan sonra yazmak lazım.

yabancı bir ülkede belirli bir süre yaşadıktan sonra belirli şartları sağlayıp vatandaşlık alabilmek bir "hak" ise, kişi sonradan edindiği bu hakkı kullanabilir.
    saygılar sevgiler, schön abend noch!
  • milliyetcilikleri turkiyemsporu desteklemekten ote olmayan turkletdir.
hesabın var mı? giriş yap