şükela:  tümü | bugün
  • türkiyede olsa alamayacağı arabasından fotoğraflar paylaşarak gelir türkiyeye. fotoğrafların başlığı genelde ''vatan hasreti'' temalıdır. sanki almanyada zorla tutuyorlar ibneyi. git türkiyede yaşa amk.. bitsin bu hasret..
  • abi çok isterdim böyle uzun bir yolculuk yapmayı!
    müthiş bir deneyim düşünsenize belli bir tarihte avusturya, hollanda , almanya, belçika ,fransa gibi bir çok ülkeden gurbetçiler yola çıkıyor ve belli bir rotadan sonra birbirini tanımayan insanlar ortak bir payda da buluşuyor anavatanlarına gitmek. ... hem de düğün konvoyu gibi birbirlerinin peşine birbirlerini tanımadan takılarak...
  • aralarına türk plaka ile sırbistandan itibaren karıştım, yolda hepsi el sallayıp türk bayrağı göstermişti. komik vesselam. ha bir de o sırp otoyolu bizim gurbetçilerin parasıyla yapılmış.
  • ben böyle bir vizyonsuzluk görmedim.

her ne kadar (eğer gezmek gibi bir amaçları yoksa, yani direkt türkiye'ye gelme niyetindeyseler) büyük geri zekalılık olarak görsem de insanların kendi tercihleri sonuçta bunu eleştirmenin bir anlamı yok. ancak trafikteki diğer insanları da etkileyen şeyler var. mesela arabalarını ayı gibi doldurup yola çıkmaları.

bayramlarda, tatil bölgelerinde ne zaman almanya, fransa, hollanda ya da belçika plakası görsem istisnasız arka tarafı tamamen dolu oluyor. ben arka koltukta oturan kişi kafasını biraz kaldırsa "indir kafanı, yana geç" falan diyorum. bu herifler avrupa'dan buraya dikiz aynası olmadan gelebiliyorlar.

şimdi diyeceksiniz ki "yan aynalar yeterli", nah yeterli. bir de geçen gün bisiklet taşıyan gördüm. öyle özelliği olan bir şey de değildi ha, çocuğuna almış tırt bir şey. ulan o bisiklet türkiye'de zaten 50 euro falan. neden o parayı vermemek için saatlerce aynanı kapatmayı göze alıyorsun?

ben bu insanları gerçekten çözemiyorum ya.
  • tam bir kekoluk örneği bu, alınmayın. uçağa binerim birkaç saate türkiyede olurum. sırf avrupada kazandığı avrolarla aldığı arabanın gösterişini yapabilmek için iki gün yol yaparlar bu kekolar. dün osmanlı tuğralı gördüm bir tane yani ne dediğimi anlamışsınızdır.

edit: genelleme türkiyedeki şartlara göre yapılmıştır. 2500 km öteden benzin yakarak gelmek bizde mantıklı değil hani. ona göre şapın.
    bir de tuğrayı unutmayın kıps.
  • benim gözümde köpek kadar değerleri yoktur .
    edit: küfürler hakaretler mesaj yağdı. (bkz: tamam lan köpek kadar değeriniz var taammıı)
  • gösteriş yapmak için getirirler o arabayı. işte bakın ben baya kazanıyorum altımda mercedes bmw felan var. tamamen işin şovudur. kendilerini biraz eğitseler zaten almanya’dan buraya kadar araba ile gelmezler. sonradan görmelerdir. genelleme yapmak doğru olmaz lakin geneli böyledir.
  • bayram tatilinde kocamın köyüne geldik. komşunun kapısında iki koca araba, ikisi de almanya plaka. kayınvalideme sordum: "anne biz 9 saatlik yolda geberiyoruz. bunlar hangi akla hizmet o kadar yolu arabayla geliyorlar?" diye. meğer karıları çocukları uçakla geliyormuş. iki erkek kardeş de peş peşe arabayla geliyormuş her sene. dönerken arabayı erzakla doldurup gidiyorlarmış. günlük ihtiyaç dışında gıda alışverişi yapmıyorlarmış almanya'da. vay anasını dedim ya, hesaplara bak.
  • şahsıma “eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşek” sözünü hatırlatan çomar. onca yıl arabayla gelir, içinden geçtiği ülkeleri gezeyim demez. vizyonsuzun bayrak sallayanıdır. atıyorum, bulgaristan’dan geçtik demez, bulgar’dan geçtik, sırp’tan geçtik vs der türkçe özürlüsü. çinliler gibi görgü medeniyet olmadan zenginleşince görgüsüzlük oluyor. zaten bu almancı çomarlar avrupa’da rezil hayat sürerler, anca türkiye’de kral gibi takılırlar. herkesin malumu.
  • adamlar hala zafiralarla, c200 espritlerle geliyor, bizim mallar da gösteriş diye diye ağlıyor. beş kişilik aile, istanbul’da akrabalara uğrayacak, memleketine gidecek, ordan eğer vakit varsa bir haftalığına deniz-kum tatiline kayacak... herkesin ucuz bilet alacak kadar esnek zamanı olmuyor. birinin olsa, aileden bir başkası ile kesişmiyor.

bir de... sizi bilmem ama uçağa biniş merasimi benim midemi bulandırıyor. onu valize tep, şunu tep, aman kiloyu kaçırma. pet şişe bile alamıyorsun yanında. ben bu tip kısıtlamalara gelemiyorum.

unutmadan... memleketten dönerken yüklü dönecek olanlar var. bu insanlar nasıl uçakla gelsinler? aptal aptal konuşmayın.