şükela:  tümü | bugün
 • almanların 8 yıllık corona virüsü raporu ortaya çıktı! haber
  rapor rapor 55. sayfadan itibaren.

  almanya başbakanı angela merkel ve alman meclisi'ne tam 8 yıl önce sunulan robert koch enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun hazırladığı rapora ulaşıldı. raporda "mutasyona uğramış, yeni sars-coronavirüs, güneydoğu asya’daki bir hayvan pazarından çıkacak. tüm dünyayı saracak. ülke olarak hazırlıklı olmalıyız. üç yıl sürecek. iki kez mutasyona uğrayacak. aşısı üç yılda ancak bulunacak. bir kez hastalanan, iyileşmiş olsa bile mutasyona uğramış yeni virüsten yine etkilenebilecek" ifadeleri yer aldı.

  almanya’da robert koch enstitüsü başkanlığı’nda hazırlanan “risk analizi ve halkı koruma” başlıklı raporda ‘sars cov’ virüsünün mutasyona uğrayıp ‘pandemi’ olacağı, tüm dünyayı etkileyeceği ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olacağı belirtiliyor.

  alman meclisi'ne sunulan, 10.12.2012 tarihli ve 17/12051 sayılı raporda dikkat çeken bulgular ve bilgiler içeriyor. sekiz yıl önce yapılan salgın tahminine göre, yaşlıların yüzde 10'u bu virüsten etkilenecek ve virüs üç ayrı dalga halinde yayılacak.

  raporu kimler hazırladı?

  robert koch enstitüsü başkanlığında alman inşaat ve yerleşim planı müsteşarlığı, halkı koruma ve doğal felaketlere yardım müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık, tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlık, teknik yardım ulaştırma birimi başkanlığı, özel komando birlikleri, alman ordusu uzmanları ve paul ehrlich enstitüsü ile birlikte hazırlanan rapor, 8 yıl önce alman meclisi'ne sunuldu.

  alman hükümetinin o rapora dayanarak ülkedeki sağlık sistemini güçlendirip tüm önlemleri aldığı belirtildi. öte yandan, bugün, merkel’in açıkladığı tüm önlemlerin o günkü raporda aynen yer aldığı da ifade edildi.

  “sars cov mutasyona uğrayacak”

  raporda, ‘sars cov’un ‘mutasyona uğrayıp’ salgın haline geleceği belirtilirken, buna ilişkin öngörüler yer alıyor. raporda hazırlık önerileri, çeşitli durumlara göre iyi-kötü durum senaryolarının hazırlandığı görülüyor.

  işte “salgın-pandemi ve risk analizi, modi-sars’ın mutasyona uğramış hali“ başlıklı rapordan bölümler:

  * sars cov’un mutasyona uğramış hali olan yeni bir virüs gelecek ve insanların bağışıklık sistemini hızla çökertecek.
  * 2003 yılındaki sars cov'dan çok farklı olan bu virüs hızla yayılacak.
  * bu yeni bir tür virüs olacak ve sars coronavirüs, h5n1-ınfluenza'dan daha ağır sonuçlar doğuracak.
  senaryoda, çin'den gelen çinliler veya çin'e giden 6 ile 10 almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtiliyor.

  “kontrolü aıds’den zor olacak”

  hazırlanan raporda, neler olabileceği şu şekilde ifade ediliyor:
  * burada, yeni bir salgına neden olacak virüsten bahsediyoruz.
  * her ne kadar modi-sars desek de, bu yeni virüs yeni bulgularla ortaya çıkacak.
  * bu yeni virüs, sars cov'un farklı bir mutasyonu.
  * sars cov'dan farklı olarak insanlara çok daha hızlı yayılacak.
  * adını henüz koyamadığımız bu virüs, çok yüksek oranda ölümlere yol açacak.
  * kontrolü, aıds'e neden olan hıv'den daha zor olacak.
  * belirtileri açısından modi-sars ile sars cov birbirine çok benzeyecek.
  * bir insandan diğerine bulaşması 5 gün olacak.
  * virüs kapan kişide de semptomları 2 ile 14 gün arasında ortaya çıkacak.

  `“virüsün belirtileri yüksek ateş, kuru öksürük şeklinde olacak”`

  2012 tarihli raporda “yeni virüsün belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşüme-titreme nöbetleri, bazen kusma hissi, baş dönmesi, kas ağrıları şeklinde olacak. ayrıca ishal, baş ağrısı ya da vücutta çeşitli yerlerde egzama benzeri kızarıklıklar olabilir” ifadeleri yer aldı.ayrıca, raporda, “bu yeni virüs, özellikle ileri yaşlardaki ve kronik hastalığı olanlarda yüzde 10'lara kadar varan ölümlere neden olabilecek. çocuk ve gençlerde ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. gençler ve sağlıklı insanlar bir haftada bunu atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek” denildi.

  “o geldiğinde ilacı olmayacak”

  raporda şu ifadeler yer aldı:
  * virüs kişiden kişiye, damlacıklar, partiküller ya da dokunma ile geçebilecek.
  * o geldiğinde, onan için bir ilaç henüz bulunmamış olacak.
  * bir aşı ancak ilk virüsten 3 yıl sonra geliştirilebilecek.
  * insanların kendilerini koruması için hijyen kurallarına dikkat etmesi, gerekli yerlerde eldiven kullanması, koruma gözlüğü ve maske takması gerekiyor.
  * hastalık özellikle, aile içindeki temaslar, virüsü taşıyan kişilerin çevresinde bulunmak, toplu taşıma araçlarını kullanıyor olma, iş yerleri ve izin zamanlarında insanlardan insanlara bulaşacak.
  * salgın tüm dünyaya yayılacak.
  * almanya'ya gelmesi ise fuarlar ve üniversiteleri ziyaret eden yabancı öğrencilerle olacak.

  raporda, yeni virüsün sars benzeri olacağı ama 2003 yılındaki sars'tan büyük farklılıklar göstereceği, sağlık sistemini derinden sarsıp sınırları zorlayacağı belirtiliyor.

  öte yandan bunun, sars virüsünün mutasyona uğramış hali olacağı ve şimdilik “modi-sars” diye tanımladıkları aktarılıyor.

  “asya’dan hayvan pazarından çıkacak”

  tam bilimsel verilerle hazırlanan raporda şöyle denildi:
  * bu salgına neden olan virüs, güneydoğu asya'dan, vahşi hayvan satılan pazarlardan yayılacak ve insanlara geçecek.
  * hayvanlar bu virüse karşı bağışık olacak çünkü, zaten kendi bağışıklık sistemleri bunu tanıyor.
  * evde beslenen kedi ve köpekler bundan etkilenmeyecek veya yayılmasında etkili olmayacak.
  * ancak insanlar arasında çok hızlı şekilde yayılacak.

  “en tehlikelisi ilk dalga olacak”

  “yeni virüs, üç dalga halinde vuracak” denilen raporda şunlar yer aldı:
  * en tehlikelisi ilk dalga olacak.
  * daha sonra bunu ikinci ve üçüncü dalgalar takip edecek.
  * böylece üç yıla yayılacak bir pandemi gerçekleşecek.
  * virüs bu sürede iki kez mutasyona uğrayacak.
  * bir kere bu hastalığı kapan, aynı virüsten 360 gün daha etkilenmeyecek.
  * ancak mutasyona uğramış halinden ve başka bir benzer virüsten olumsuz etkilenebilecek.
  * virüse karşı karantina önlemleri, okulların kapatılması, kalabalık yerlerde bulunma yasağı, yakın temas yasağı gerekli olacak.
  * virüse kapan kişiler, özel karantina koşullarında tedavi edilmek zorunda olacak.
  * insanlara yeni dezenfeksiyon kuralları getirilecek ve yeni hijyen kuralları konulacak.

  hangi dalga, kaç gün sürecek?

  * modi-sars (mutasyona uğramış sars) virüsün ilk dalgası 1 gün ile 411 gün sürecek.
  * bu dalgada 29 milyon kişi virüs kapacak.
  * ikinci dalga 462 ile 692 gün aralığında olacak.
  * burada 23 milyon almanın virüsten etkileneceği hesaplanıyor.
  * üçüncü dalga ise 693 günden başlayıp 1052 güne kadar uzayabilecek.
  * bu da 26 milyon kişiyi etkileyecek.
  * bazı kişiler iki ya da üç dalgadan da etkilenmiş olacak.

  “önlem alınmazsa 7.5 milyon ölüm” (sadece almanya'da)

  raporda şu ifadeler de yer alıyor:
  * yaşlı insanlarda ölüm oranı, yüzde 50'yi bulabilir.
  * üç dalga, 7.5 milyona yakın almanın hayatına mal olabilir.
  * bunun için tüm hastanelerde ve her yerde önlemler alınmalı, kişiler kendilerine daha etkin koruyucu önlemler almalıdır.

  raporda hükümete ve yetkililere nasıl önlemler alacakları, hangi yasalarda değişikliklere gidilmesi gerektiği belirtiliyor.

  ilgili bölümler “alınması gereken önlemler”, “aşama aşama yapılacak işler ve bunların yönetmelikleri”, “ekonomik alandaki işlemler” başlıklarıyla sıralandı.
  hastalık başladığında halkın hızlı derecede bilgilendirilmesi, alınması gereken önlemler ve hijyen kuralları yeniden hatırlatılırken, ilk aşamada halkın yüzde 8'inin bundan etkileneceği vurgulanıyor.

  hangi sektör ne kadar etkilenir?

  virüsün ne gibi etkiler yapacağı; çeşitli sektörlerin alman halkına daha ne kadar hizmet verebileceği, yeterlilik oranları, ekonominin nasıl bir seyir izleyeceği de raporda senaryolarla işleniyor.

  ayrıca, raporda hava trafiğinin durma noktasına geleceği; deniz taşımacılığında yolcu değil ama yük taşımacılığının devam edeceği; gaz, kalorifer yakıtı ve elektrikte sıkıntı olmayacağı; iletişimde sorun yaşanmayacağı; tren taşımacılığının azalacağı; trafik yoğunluğunun düşeceği; evlere paket servislerinin artacağı tahmin edilmiş.

  ek olarak raporda rakamlar çok yüksek ve beklentilerin üzerinde olursa, sağlık sisteminin çökeceği, doktor ve hemşire sıkıntısı yaşanacağı belirtiliyor.

  şu anda ülkede 500.000 yatak kapasitesi olduğu, bunun da ağır pandemiyi kaldıramayacağı belirtilen raporda aynı anda 4 milyon kişinin hasta olması halinde büyük sorunlar yaşanacağı vurgulanırken, önlemler için sinyaller veriliyor.

  özellikle ilaç, kişisel korunma malzemeleri, dezenfeksiyon malzemeleri konusunda büyük talepler olacağı, 8 yıl önceden öngörülmüş.

  “su ve yiyecek sıkıntısı olmayacak”

  ülkelerde su ve atık su sıkıntısı olmayacağı, yiyecek temininde de çok çeşitlilikten dolayı problemler görülmediği vurgulanıyor.

  raporda bankaların, borsanın, sigortaların, finans danışmanlarının, hükümetin ve meclisin kısıtlı ve zorunlu işlerde de olsa çalışmalarını sürdürebileceği belirtiliyor.
  medyanın ise çalışmalarına devam edeceği, bazı alanlarda daha fazla yoğunlaşacağı ancak kültür, spor ve sanat gibi alanlara daha az eğileceği de öngörüler arasında yer aldı.

  merkel hükümeti bu raporu uyguladı

  merkel hükümetinin, 8 yıl öncesinden hazırlanan bu raporlar doğrultusunda önlemlerini aldığı belirtilerek hastaneler buna göre güçlendirildiği aktarıldı.
  sağlık sisteminin pandemiye hazırlandığı ifade edilirken almanya'nın şu an için coronanın hızını kesmesinde, meclis'e sunulan bu “bilimsel öngörü ve senaryo çiziminin” etkisinin büyük olduğu belirtildi.
 • absurd bir iddia gibi gelen rapor. dogru olduguna inanmiyorum.
 • rapor diye linklenen açıklamada modifiye covid in sars ile benzerlik taşıdığını, ortaya çıkmasının 2 14 gün arası olduğunu kuru öksürüğü ateşi falan anlatıyor gerisi nerede? eklenmiş tamam!

  edit : raporu şu an okuyorum dün link yoktu, google translate kullanmıyorum alman dili mezunuyum o yüzden anlıyorum ne diyor.

  olası bir senaryo üzerinden konuşuluyor, yani 8 sene öncesinden bilinen bir şey değil, olası bir durum. novel bir patojenin yayılım olasılığı göz önüne alınarak hazırlanmış, sars, hıv, cov herhangi biri olabilir temelinde, hipotez olduğu ama gerçek virüs belirtileri göstereceği için de adını modi-sars koymuşlar yani modifiye edilmiş, değişime uğramış. asya'dan ortaya çıkıp dünyaya yayılan bu senaryoda almanya'ya virüsü who'nun global pandemi uyarısı yapmazdan önce iki kişinin yaydığı ve 300 gün içerisinde 6 milyon enfekte insana ulaşıldığı düşünülmüş.

  24. sayfadan itibaren sıradağlarda olası bir kar buz vs. erimesi ile oluşacak aşırı su baskını senaryosu anlatılıyor, buralar bizimle alakasız.

  14. sayfada böyle bir olayın vuku bulmasını önümüzdeki 10 ile 10.000 sene içinde olabilitesini 5 ayrı ihtimale bağlamışlar ve 56. sayfada 100 ile 1000 sene içerisinde olma ihtimali göz önüne alınmış. senaryoya göre 2012 yaz ayında 6 hastada tespit ediliyor, bunlardan ikisi vefat ederken biri almanya'da tedavi edilip normal hayatına dönüyor. sars'dan farklı olarak insandan insana bulaşması zor veya bulaşırsa da etkisi azalan bir virüsten bahsediliyor senaryo gereği. sars seçilmesinin sebebi ise insanlık için yeni / bilinmeyen bir virüs olması ve hava yolu ile geçebilmesi. hıv'in bulaşma şekli belli bir epidemi olması imkansız, h5n1'in ne olduğunu biliyoruz, chikugunya sivrisinek ile bulaşmakta, o yüzden yayılımı en kolay olabilecek sars üzerinden gidilmiş.

  neyse, devamında bu modi virüsün bilinen sars ile çok benzer özellikler taşıdığını anlatıyor, işte ortaya çıkma süresi, kuru öksürük ateş nefes darlığı vs. gibi. ölüm oranını 65 yaş üstüne %50 olduğundan bahsediliyor.

  yayılım şekli, modi-sars'ın normal şartlarda damlacıklar ile bulaşmasının yanı sıra yüzeylerde bir kaç gün canlı kalabilmesi sebebiyle temas sonrası da mümkün olduğu anlatılmış. normal sars'dan tek farkı ise (önemli nokta), hastalanan insanların ilk semptomları gösterdiği andan itibaren bulaştırıcı güce sahip olduğu düşünülmüş, zira normal / doğal sars'lı kişi ancak semptomların tamamını gösterdiği zaman bulaşıcı konumda oluyor. bilinen bir ilacı veya tedavisi yok, semptomatik tedavi mümkün. ilk 3 yıl aşı bulunamıyor.

  global olarak k.amerika asya ve avrupa'da etkili, almanya'da ise kuzeyde bir fuar şehri güneyde ise üniversite şehrinden başlıyor, asya'dan çıkışı ise şubat ayı, almanya'da ilk tanı nisan ayında konuyor, toplam 880 günlük 3 yayılım dalgasında toplamda 78 milyon insan etkileniyor, 7.5 milyon insan ölüyor, yani hastaların %10'u ölüyor.

  gün bazında bakıldığında ilk gün 10 enfekte 0 hastanelik,
  300. günde (1.dalga) ortalama 6 milyon enfekte / 4.1m hastanelik / 1.1m ağır durumda,
  520. günde (2.dalga) ortalama 3 milyon enfekte / 2m hastanelik / 600 bin ağır durumda,
  880. günde (3.dalga) ortalama 2.3 milyon enfekte / 1.6m hastanelik / 400 bin ağır durumda.

  almanya için toplam vaka sayısı olarak da;

  1. dalga süresince (1. ile 411.gün arası) toplamda 29 milyon,
  2. dalga süresince (412. ile 692. gün arası) toplamda 23 milyon,
  3. dalga süresince de (693. ile 1052.gün arası) toplamda 26 milyon olarak düşünülmüş ve yaklaşık 3 yıllık bir periyod içerisinde 7.5 milyona yakın insan vefat etmiş, enfekte toplam vaka sayısı da işte 78 milyon civarı olarak düşünülmüş. bu rakamın herkesin vakası olup olmadığı veya kimi kişilerde 2. defa tekerrür edip etmediği konusunda bir şey göremedim.

  yani özetle, adamlar doğal kaynaklı bir mutatif sars virüsünün ortaya çıkıp ortalığın amına koyabilitesinin çalışmasını 8 sene öncesinden yapmışlar.
 • random haber sitelerinden günlük korona virüs haberleri alınıp kopyala yapıştır yapılarak oluşturulmuş çakma rapor. bir de 2012 imiş. hassittirin ya.
 • almanların öngörüsüz olduğunu gösterir.

  lan bu kadar rapor yaz. her şeyi planla.

  maskeleri kenya'dan al. sonra 6 milyon masken kenya'da kaybolsun.
 • salgını marslıların başlatmadığını garip bir şekilde iddia etmeyen rapor.
 • nostradamus terk bir iddia.
 • aşırı abartılmış haberdir. raporda çindi mutasyondu vs. yazmıyor.
  belirtilerini açıklamışlar ve çoğu insanlarım 1 haftada atlatacağından bahsediyor. sadece yaşlı ve hasta insanların tedavisinin 60 güne kadar süreceğini belirtmişler..
 • corona ile ilgili faydali olabilecek her bilgiye muhtac oldugumuz su günlerde sacma sapan iddialarla başlık acmakta kufur yeme sebebidir.
 • öncelikle böyle bir rapor vardır. ancak koronavirüs raporu değil, bir çok olası senaryoyu içeren bir risk raporu'dur. pandemi yalnızca öngörülen risklerden birisi olarak raporda bir bölüm olarak yer almaktadır.

  ayrıca ortaya çıktı denen rapor zaten erişime açıktır (pandemi: sf.55'ten itibaren)

  (bkz: ortaya çıktı haberciliği)

  google translate çevirisi ile çalışıyorum raporu, çok uzun ve detaylı, editlemeye çalışırım.