şükela:  tümü | bugün
814 entry daha
 • "coğrafya kaderdir" derken ülkenin bulunduğu konumun insana etkileri çok önemli. her şey değil ama çok şey.

  hava şartlarını pek önemsemiyor insanlar sanırım, bu konular konuşulurken ama önemsiz bir şey değil bence.

  şimdi güneşi az alan ülkedeki çocuklar büyüme hormonuna daha çok maruz kalıyor, bu sayede ince motor becerilerinin gelişeceği zaman daha geniş. çünkü büyüme devam ediyor, kime göre güneşi bol gören ülkedeki çocuklara göre.

  diyelim piyona çalacaksınız, beş yaşında zor. kalemi ele alıp düzgün tutabilmek için bile dört yaşına gelmek lazım en az. ancak bu ülkedeki çocukların bedenleri daha gelişmiş ve beyin gelişimi de devam ettiği için erken yaşta birçok alanda kendi geliştirebiliyor. boyları bu yüzden uzun, alman ve türk milli takım maçına bakınca da bunu net bir şekilde görebilirsiniz.

  şimdi bu büyüme hormonu sayesinde eğer ailesi erken yaşta motor becerilerinin gelişeceği bir eğitime tabii tutarsa bu çocuk birkaç yıl daha önde olacak diğer ülkedeki çocuklardan. erken kalkan yol alır.

  diğer bir etken yine hava şartları ama bu kez karaktere olan etkisi. güneşi az alan ülke insanı daha disiplinli, mantıklı. çünkü vakti az, böyle zamanla kuşaktan kulağa aktarılmış bence bu disiplin. güneşi bol gören yerdeki insanlar ise daha gevşek, rahatına, keyfine çok düşkün. bu zamanını hoyratça harcamasına neden olmuştur. daha önceki maddede bahsettiğim dezavantajın varken bir de üstüne gevşeklik geldi.

  eski çağlardan bir örnek; hatay’daki iskeletli mozaik neşeli ol hayatını yaşa. şurada bir kişi çıkıp bana bir hataylı'nın söylediği saatte buluşma yerine geldiğini söyleyemez. bir almanla buluşurken böyle bir derdin olmaz ama italyanı, hataylısı vb işte güneşi bol gören insanlar böyle.

  bir de ten rengi de koyu oluyor güneşi bol memleketin insanında. havalar ısınınca aşk, meşk işleri. ten rengi bile çoğu şeyi etkiliyor. örneğin yaz aşkları hep koyu tenlilerin derdi fark ederseniz. yine güneşi bol ortamdaki toplumlar daha çok çocuk yapıyor. niye libido coşuyor güneşi görünce. (bkz: geldi bahar ayları gevşer gönül yayları)

  diğer bir etki de küçük yaşta dini eğitim almamaları. bütün peygamberler de hep sıcak iklimlerde doğmuş nedense. beyin gelişim dönemi üç safhaya ayırırsak, anne karnı, erken çocukluk dönemi ve ergenlik. ancak erken çocukluk döneminde dini eğitim alanların beyin dallama vb şeyler kesiliyor. dindar ailelerde büyüyen çocuklarda bu yüzden ne analitik zeka ne de estetik zeka gelişmemiş olduğunu fark edersiniz, maddi imkanı iyi olanın bile beyini gelişmiyor. sadece çalıp çırparak zengin olabiliyorlar. tek sermayeleri de din.

  ilber ortaylının uzun bir tv programı var. burada din vb konularda toplum, devlet vb ilişkiler üzerini konuşuyor. bir ara ülkedeki sol kesimin estetik zevkinin gelişmiş olduğundan bahsediyor. kokana nazlı buna pek sempatik yaklaşmıyor ama öyle.
 • bundan tam 100 yıl önceki durumunun ibretle incelenmesi gerekir. daha net anlaşılır.