• nereden bakarsan bak inanılmaz bir olay. alman devleti resmen "bırakın gelsin biz buradayız" demiş alman halkına. korkunç bir gövde gösterisi lan bu. özel sektöre ve vatandaşına dimdik durması için sonsuz güven aşılamışlar. işte devlet dediğin böyle olur. ben böyle devletin daşşağını yerim. biz olsak corona vergisi koyup halkı silkmeye kalkarız. nitekim silkeceğiz de.

kaynak

ekleme: aşağıda bir arkadaş bu paranın hibe değil kredi olduğunu söylemiş. he canım bir sen akıllısın zaten ben okumadım haberi. ulan adam tek kuruş faiz istemiyor ateşlenen bu paraya. sadece uzuuuuun senelere yayarak ertelemeli geri ödeme alıyor. ayrıca içinde hibe olan kısımlarda var. resmen dilenciye para beğendiremiyoruz.
  • kanada’yı 10’a katlayarak gövde gösterisi yapmıştır.
  • italya'nın onca mağduriyete rağmen 25 milyar euro ateşleyebildiği zaman diliminde gerçekleşmiştir.

(bkz: almanlıktan aldığım tadı hiçbir şeyden almadım)
  • 100 milyon vatandaşı olsa, vatandaş başı 5000 euro bütçe ayırmaktır. ama yine de türkiye'yi kıskanmaktadır.
  • 500 milyar euro hazırmış. yani gerekirse daha arkası mevcut. paralara bak sen.

vay arkadaş. bize de 2-3 bir şeyler ateşleseler bari. cebimizde boşa mı taşıyoruz alman pasaportunu?
  • (bkz: para var huzur var)
    zaten bütçe fazla veriyor. almanya için olağan bir fondur.
    yalnızca maddi imkan açısından değil, almanya'da insanın/yurttaşın kıymeti açısından da olağandır.
    parayı nereye kanalize edeceğini bilmek ve kriz yönetimini serinkanlılıkla yapmak da günümüz almanyası'nın özelliklerindendir.
  • sokakta insan yok. almanlar istim üstünde, şu anda küçük köylerde bile coronavirüs hastası artmaktadır. devlet ben güçlüyüm diyor ama halkın ödü kopmuş vaziyette. otobanları ilk kez bu kadar sakin gördüm.

ekonomik savaşta almanya'nın gövde gösterisi.

edit: imla.
  • işte bu yüzden 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramında türk vatandaşı olan çocuğa büyüyünce ne olacaksın diye sorulunca; "alman vatandaşı" olacağım diye yanıt veriyor.
  • isviçrenin ayni is için 10 milyar chf ayirdigi bütçe.
    bu paranin 8 milyar chf si zaten sosyal sigorta fonundan karsilanacak
    sadece 2 milyar chf bütçeden aktarilacakmis.
    ölümlü vaka ve suan corona virüsü tasiyan kesinlesmis kisi sayisina bakilacak olursa
    isviçre almanyadan cok daha kötü ortalamasi var.
  • hatalı başlık,

ayrılan para 500 milyar euro değil, sınırsızdır!

https://www.politico.eu/…s-battered-economy-afloat/

evet, sağlıklı hiçbir şirket virüs yüzünden batmamalı, kimse işini kaybetmemeli demiş.
    verebileceğimiz paranın da bir üst sınırı yok, ben buna bazooka diyorum demiş.

edit: almanya hala en düşük ölüm/vaka oranına sahip ülke: 10/5,381 henüz hastane kapasiteleri dolmadı, ve solunum cihazları hala yeterli...
    tabi bunda toplumun sorumlu davranışınında etkisi büyük, tam bir karantina ilan edilmeden vaka artış hızını düşürmeyi başardılar...
hesabın var mı? giriş yap