şükela:  tümü | bugün
 • gitmiş görmüş birisi olarak özet geçiyorum.

  * dürüstlük
  * disiplin
  * iş ahlâkı

  edit: başlık başa kalmış.
 • kimsenin hiçbirşeyin dediğini umursamayan katı disiplin
 • nietzsche, kant gibi adamlar ve bu adamların doktrinlerinin büyük bölümünü uygulamaları bu yüzden gelen disiplin vs.
 • almanya'da yapılan bi araştırma okumuştum. sosyal deney benzeri bişeydi. almanya'nın ikinci dünya savaşındaki hezimeti sonrası yurt dışından işgücünü karşılamak için gelenler arasında özellikle türk halkının disiplini , özverili iş ahlâkı, ve dürüstlüğü almanya'nın tekrar 'dev' olmasına büyük katkı sağlamış. siz de şaşırdınız demi ? tabii ki bunu uydurdum. aşağılık kompleksine girmeyelim ama ülkeleri her yararlı konuda bizden daha ileri. gelişmişler çünkü bizim gibi değiller, sağcı solcu gibi aşırı derin uçurumları yok, olsa bile adamlar ülkenin çıkarı konusunda hep beraberler. en azından bizdeki gibi herkes diğerini ötekileştirip , vatan haini ilan etmiyordur. aklı başında kişileri uygun görevlere getirirler. hayvanat bahçesi müdürünü bilimsel araştırma kurulu başına getirmezler. itibar diye saray yapmaz, yandaş kanallarıyla bunu haklı göstermeye çalışacak kadar komik duruma düşmezler. binlerce kişiye maaş bağlayıp onları troll olarak internete salmazlar.

  bu ve bunun gibi sebepler , almanya'nın ileriliğinin ve türkiye'nin geriliğinin göstergesidir.
 • ankara'daki mağaramdan çıkıp yurt dışı göreyim diyen şahsımın fikrine göre dilidir ve insanının dile hakimiyetidir.
  hallo dur tschüss dür.bizse dile hakim değiliz, dine hakim olduğumuzu iddia ediyoruz.biz daha samimiyiz beyler.
 • (bkz: disiplin)
 • kant'ın ödev ahlakını içselleştirmiş bir toplum olmalarından kaynaklanıyor.
 • işten erken çıkıyorlar gibi ama parasını aldıkları çalışma saatinin bir dakika altında çalışmazlar. 38.5 saatse 40 saat net çalışırlar. arada goygoydu, çaydı kahveydi sigaraydı diye mesainin yarısını yemezler. hepsi değil tabi ama genelde çok sıkıcı oluyorlar o da ayrı. arada laf atmazsan hiç sesleri çıkmayabiliyor bütün gün. yetişkin olanından bahsediyorum ergeninden değil. en kopmalı patlamalı eğlenceli aktivitelerde bile akşam saati gelince uyur sabah erkenden uyanırlar. sen uyurken o kahvaltı ediyordur.
 • protestan is ahlaki olarak aciklanabilir. ornegin yeni dunya kesfedildiginde superguc olma potansiyeline sahip iki ulke vardi. brezilya ve amerika birlesik devletleri fakat bugun ikisi cok farkli noktadalar. genel olarak kuzey avrupa ulkeleri zamaninda dinde yapilan reform sayesinde modern dunyaya ayak uyduracak hale gelmislerdir.

  bu sadece almanya icin gerekli degil ornegin zamaninda almanya tarafindan isgal edilmis olan, turkiye'nin geri kalmasinin bahanesi olarak ortaya surulen marshall yardimlarini almis olan nufusu turkiye'nin cok cok altinda olan hollanda'nin gayrisafi milli hasilasi turkiye kadardir. bu kulturde avrupada en kalabalik nufusa sahip olan ulkesi almanya oldugu icin onlar one cikmaktadirlar.
 • zekalarına değil, çalışkanlıklarına güvenmeleri.