şükela:  tümü | bugün
 • diğer ortadoğu ve balkan ülkeleri ile kıyaslandığında en iyi amelelerin türkiye'den çıkmasıdır. açık net.

  (bkz: türk amelesi vs yunan amelesi)
 • en ucuzunun türkiye'dekiler olmasıdır.
 • almanlar yenilince biz de yenik sayıldığımız için olabilir.
 • oraya gidip imajımızı ziksinler ve bu yüzden bilumum germen ülkesinde yaşamak işkence olsun diyedir. 2 senelik eğitim hayatında sürekli insanların garip davranışlarına ve önyargıya maruz kalayım diyedir.
 • dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
  türkler, kendini başka milletlere yönettirmeyen, kendisi de yönetemeyen bir millettir. gelişim hızı dünyayla paraleldir. ne her zaman en hızlısı kadar gelişim göstermiştir ne de, hiç gelişim göstermemiş bir ülke kadar geri kalmıştır. bu yüzdendir ki bazı ihtiyaçlarını ( teknolojinin gerekmediği ihtiyaçlar) kendisi karşılamıştır. örnek olarak tarım.
  teknoloji, her ne kadar insanın hayatında sosyal anlamda çok şey götürse de, iş gücü, iş kolaylılığı ve verimi açısından önemli avantajları vardır. bi dakika, gelin şuna teknoloji değil de sanayi devrimi diyelim. çünkü bu doğru olacak. her zaman kas gücünü kullanarak bir şeyler üretmeye çalışmış bir milletiz. çok işe az para alma da alışmışlığın getirisi de üzerine eklenince alın size yeni nesil köle. ayrıca el işlerine de yatkınlığımız var.
  açık konuşalım, para gelsin de nasıl gelirse gelsin diyen insanlarız biz. ee tarlada güneşin alnında saatlerce durup 2 ekmek parası mı almak daha mantıklı yoksa almanyada tuvalet temizlemek mi ?
  bildiğim kadarıyla giden ilk kafile bu tarz bok püsür işlerle parayı kırmış. terzi, tuvaletçi, temizlikçi vs vs bu yolla parayı kırmış bir çok almancı. bu tarz işleri yapmak için ülkesinden kalkıp gelen bir insanı almanya neden kendi ülkesine almasın ki ? canına minnet. çark dönsün yeter ki.
  özetle
  biz para için her türlü boku yiyen bir millet olduğumuz için almanlar da bunu bir güzel değerlendirmiş.
 • ara eleman zihniyetli şahıslarca yönetilmek.

  (bkz: biz ara eleman ülkesiyiz mucit çıkaramayız)
 • şakalar, espriler bir yana, almanya'nın türkiye'den işçi almasının sebebi işsizlikle boğuşan türkiye'nin talebidir. başlangıçta almanya'nın niyeti diğer avrupa ülkelerinden işçi almaktı, bu yönde ilk anlaşma italya'yla imzalandı. niteliksiz iş gücünden bol bir şeyi olmayan türkiye de anlaşmaya dahil olmak istedi. türkiye ile almanya arasında kültür uçurumunun çok fazla olması gerekçesiyle almanya'da anlaşmaya karşı sesler çıksa da, müttefiki türkiye'nin ekonomisini sağlamlaştırmak isteyen abd'nin de araya girmesiyle anlaşma imzalandı.
 • ne kadar kaliteli ve verimli bir isgucu ile donanimli insan sermayesine sahip oldugumuzu aci bir bicimde anladiklari icin artik soz konusu olmayan ithal ve olmayan nedendir.
 • 1945 almanyasindan sonra ölen milyonlarca alman ve berlin dahil olmak uzere birçok şehirin tekrar yapilanmaya gitmesi sonucunda ve bizim türklerin de gurbet sevdasini ve para kazanip geleceğini kurtarabileceği düşüncesinide göz önüne alacak olursak 3 milyondan fazla türkün almanyada yaşıyor olması çokta enteresan bir durum değildir.