• erdoganin basiretsiz politikası yüzündendir o
  • uzulmuyorum, aksine cok da iyi oluyor diyorum. almanya nihayet kendisini turklerden kurtarabilecek adimi atmaya basladi. onune gelen her turku yillarca bunyesine kabul edip sonradan ulkenin ne kadar boka battigini gorunce gec oldugunu anlamis olsalar da yine de harika bir karar bence. iltica durumunun icinde olanlar bilirler ki bircok kisi (ozellikle turkler) yalanla dolanla iltica ediyorlar. bircok insan taniyorum sahte belgelerle ve kurmaca yalanlarla iltica edip yabanci ulkelere kabul goruyorlar. escinsel olup 15 sayfa yalan uydurmus kisi taniyorum ve ilticayi kesinlikle hak etmiyordu. iltica vakalarinda mumkun oldugunca arastirma yapilmali ve kisiler iyice sorgulanmalidir. eminim bircok turkun yalan soyledigi cikacaktir. kisacasi bence cok yerinde bir karar olmus, ben cok memnunum.
  • piyasa fazlaca görülmeye başlanan "de plaka"ların sebebi midir ki acaba diye düşündürtür bir an.
  • tam da bu eyaletlere başvurdum. d tipi vize verdiler. yalandır bu haber
  • inşallah olur da oradaki çomarlar burada burnu sürter biraz. ama onlar yine türkiyeye gelmezler ki, giderler hollandaya, belçikaya. o kadar da milliyetçidirler!!!
  • bakalim daha kac tane sazan hala bu "olay" hakkinda yorum yapacak, buyuk resmi gorecek falan filan. okuma aliskanligi olmadan fikir edinme aliskanligi dogustan geliyor bizde heralde.
  • iltica ederek gidildiğinde, devlet size kalacak bir yer ve bir maaş veriyormuş sakalı adamın videosunda anlattığına göre. eğer öyleyse her önüne geleni almaması, bazılarını sınır dışı etmesi mantıklı değil mi? aynı gemide batma muhabbeti, orada iş bulamayacak kesim için geçerli. ingilizce ve almancayı iyi seviyede bilen ve meslek sahibi olan kişileri sırf türk diye göndermezler. adamın yetişmiş elemana ihtiyacı var, mülteci gibi görünüp beleşten beslenme peşinde olan yüklere değil.
    edit:t9 kurbanlığı. teşekkürler eşeysizüreyencanlı.
  • haberi okumadım ama şunu söyleyebilirim: geç kalınmış bir karardır. ha sınırdışı etmez o ayrı ama yıllardır göç sosyolojisi çalışmış biri olarak, almanya'da bir süre kalıp türkleri inceleme fırsatını yakalamış biri olarak ve türkiye'de de almancı dediğimiz grubu dikkatli gözlemlemiş biri olarak şunları söyleyebilirim:
    1- çoğu türk oradaki sosyal dışlanmışlıklarından şikayetçi
    2- çoğunda dışlanmışlıklarını hatırlayıp türkiye'ye dönme isteği uyanıyor
    3- çoğu aldığı maaşı, yaşam standartlarını, çocuklarının eğitimini, oradaki özgürlük ortamını düşününce türkiye'ye geri dönüş fikrinden uzaklaşıyor
    dolayısı ile burada dışlanmış ama dışlanmışlıklarının acısını türkiye'de euro para birimi ile aldıkları maaşın havasını atarken çıkaran bir topluluktan bahsediyoruz. bu topluluğun çoğu muhafazakar/ milliyetçi (inanın veya inanmayın yeni nesil bile öyle). kendini muhafazakar/ milliyetçi olarak tanıtan bir topluluğun/grubun neden türkiye'de hizmet etmediğinin nedeni ise para! aynı işi türkiye'de yapsa açlıktan ağzı kokar.
    bunları neden anlattım. şunun için: almanya bunları gönderse de bunlar gelmez. bakın ciddiyim avusturya, hollanda gibi ülkelere giderler ama vatanlarına dönüş yapmazlar. özgürlüğü tatmış, yaşam standartlarını iyileştirmiş, tr'de 3 kuruşluk mesleği olan adam orada 10 kuruş alırsa o adamı skseniz gönderemezsiniz. ha bana sorarsanız keşke bi gelseler de görseler nasıl hayatta kalıyoruz ama almanya ezecek 2. sınıf vatandaş ihtiyacını türkler ile giderirken onları göndereceklerini sanmıyorum
  • osmanlı'dan beri almanya ile kurulan ilişkiler o kadar derindir ki bu güne kadar 2 nci dünya savaşı yılları da dahil ilişkiler bu kadar çok bozulmamıştı. tamam bu ülke ile ilişkiler hep lehimize olmadı ama bir sürü iyi şey de oldu. cumhuriyet'in ilk yıllarında almanya'da rahat edemeyen bilim insanları ve hocalar türkiye'ye çok katkı sağladılar. 3 milyondan fazla insanımız bu ülkede müreffeh bir şekilde yaşıyor. ülkemizde devasa yatırımları var.

bu kadar kör ve cahil olmaya, almanya ile ilişkileri kendi çıkarlarını düşünen siyasetçiler uğruna bozmaya değer mi?
  • oraları karıştırmaya giden yobaz dincilerse iyi yapmışlar amk
hesabın var mı? giriş yap