şükela:  tümü | bugün
255 entry daha
  • aslında mantıklı. kaçak göçek it gibi 3 sene çalış sonra o parayla ülkeye dön -ki sanmıyorum- ev, araba al. iş kur hayatına devam et.
    bizim akraba almanya ya iç güveysi gitti. her ay kumbarasına koyduğu paraları ailesine yolluyor. 300-400 avro civarı. ailesi kirayı,faturaları ve yemek masraflarını bu paradan karşılıyor. emekli aylıklarını da biriktiriyor.
    çocuğa gönderme biz idare ederiz diyorlar ama o da kendini zorlamadığını, kumbaraya her hafta 100 avro attığını söylüyor. düşün ki ayda kenara 400 lira koyuyorsunuz ama bu ailenizin tüm masraflarına yetiyor. bu arada 400 lira sizi zerre rahatsız etmiyor.

ayrıca eşim tika ile gri pasaport alıp eğitim vermeye gitmişti. adama pasaportundan dolayı eşkiya muamelesi yapmışlardı. ülkeye girerken çıkarken sürekli sorular sordular, çantasını falan aradılar. bunlar pasaport memurlarını bile görmemiş. helal olsun, verdikleri paranın karşılığını almışlar.

son olarak biz valilikten uyduruk biz izin çıkartmak için bile kırk takla atıyoruz. günlerce bekletiliyoruz. hadi belediye bu işi yaptı. valilik hiç mi denetlemiyor, sorup soruşturmuyor?
  • almanya'da kimlik sorma gibi bir şey olmadığı için çoğu kişi kaçak yaşıyor. eskiden millet bir şekilde turistik vize ile gelip kaçak kalıp sonra bir türk kızı ile evlenmek suretiyle bir şekilde kalmayı başarmış. dönercide çalışan birkaç kişi bana anlatmıştı geliş hikayelerini.
  • almanya'ya gitmelerini anladım da orda nasıl kalıyor deport olmuyorlar o kısmını bilen anlatabilir mi
  • gitmek mesele değil de orada nasıl kalabiliyorlar. dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinin buna önlem alamaması çok düşündürücü.
  • işsizmiş, parası yokmuş 6bin euro vermiş.

yukarıdaki anlatım bozukluğunu bulunuz?

gitmelerinde sıkıntı yok bence, mesele nasıl gittiklerinde.

camış gibi gitmişler, hayvan gibi gitmişler.
  • ulan, 17-25 de gözünüzün önünde adamlar 'sıfırlama tapesi' ile uyumuş millet bir memlekette sineye çekilmeyecek yolsuzluk yoktur.
    adamların gözünüzün önünde çalıyor, çalıştırın bakalım.
  • vay babam vay.

(bkz: almanya'ya göçmeyenin kalmaması)
  • hayret habere yasak gelmemiş. yakındır ama böyle bir olayın konuşulmasına izin vermezler.
  • yukarıda bir arkadaş avrupa ülkelerinde kimlik sorulmuyor gibi uydurma bir şey demiş. almanya’ya geldiğimden beri pasaport veya oturum kartı olmaksızın hiçbir şey yapılamayacağını öğrendim. nasıl oluyor sa kimlik sorulmuyormuş çok komik.

tren’de dahi biletinizle birlikte kimliğinizin gösterilmesi isteniyor. pasaport veya kimlik olmadan kaldı ki banka hesabı bile açamaz, kira kontratı yapamaz, hastaneye dahi gidemezsiniz. boşu boşuna insanları gaza getirmeyin. bu giden kaçak kişi de anca birinin vasıtasıyla tutulan evde hapis hayatı yaşıyordur. ülkesine para göndermek için bile transferwise ya da westernunion pasaport istiyor. bu şekilde biri ancak yurtdışındayım demek için gelip hapis hayatı yaşar. insanların gözünde insan kaçakçılığını sevdirmeyi bırakmayın.
  • almanya'ya gittiğini sanan bir salağın abuklamalarıdır.

evet gittin ancak orada ne kalıcı oturum alabilirsin, ne de vatandaşlık.

zaten kendi kendini ihbar etme mallığına da imza attın.

et yiyemiyormuş, o yüzden gitmiş almanya'ya.

şu mazerete bakar mısınız?

hayvancılık merkezlerinden birinde yaşayıp et yiyemeyen adam, çıkarıyor trink diye 6 bin euro verip almanya'ya kaçıyor.

niçin?

et yemek gibi ilkel bir sebep için.

zıkkımın kökünü ye..

söylüyorum.

almanya bunlara müsamaha gösterirse almanya olmaktan çıkar.

bunların ne mental, ne kültürel, ne de ekonomik açısından almanya'ya verecekleri koca bir hiçtir.

türkiye'den beter hale düşmek istemiyorlarsa, ortadoğu ve orta asya ülkelerinden kimseyi kabul etmesinler.
7 entry daha