şükela:  tümü | bugün
  • ünlü avusturya içeceği...soft drinktir bu...çeşitli* bitki özlerinden yapılmıştır...bira,şarap ya da kokteyllerle karıştırıldığını da gözlerimle gördüm...
  • meshur slogani, avusturya dialekti ile "wenn die kan almdudler hab'n, geh' i wieder ham!" dir. turkce meali: "eger almdudlerleri yok ise o zaman ben eve geri giderim"dir. tabiri caizse vatandas sikerim boyle isi der.
  • tadı aynı schweppes' in ginger ale' i ile aynıdır. bira ile karıştırıldığında radler isimli bir içecek elde edilmiş olur.
  • apres ski paritlerinin vazgeçilmezi olan acaip içecek. böyle fıçının musluğundan içeceksin yoksa adet yerini bulmaz.
  • üzerinde çok sıkıcı, bayağı yerel karikatürlerin bulunduğu içecek.
  • avusturya'nin ayrani sayilabilir(bkz: milli icecek)
  • avusturya, almayan ve isviçre dışında satılmamaktadır. hastası olduğum gazozdur. aslında bu bir gazozdur. yani öyle içki, içecek diye genel bir tanımlama yerine gazoz diyerek daha spesifik bir tanımala yapmış oluruz. garip ama gerçek olsa da özütü bir çeşit çimenden imal edilmektedir. çimenin özelliği alplerde yetişmesiymiş. zamanında hastası olduğum bu içeceği neden ülkemizde de içmiyoruz diyerek adamlar ile irtibata geçmiş ama bu üç ülke dışına çıkmayı düşünmedikleri cevabını almıştım. şeklini şemalini merak edenler için;

almdudler şirketi interner sitesi
  • tadi gayet tatminkar olup, her daim kolaya tercih ettigim icecektir. az sekerli olan cesiti de vardir.
  • 5 sene önce en azindan, avusturya´ya coca cola´dan sonra en cok tüketilen alkolsüz icecekti.
  • atatürk havalimanı'nda belirli dönemlerde raflarda görebildiğimiz içecek. farklı, çok farklı.