şükela:  tümü | bugün
  • hollanda flevoland bolgesinde bulunan ve yoktan varedilen sehir. bir planlama cehennemi de denilebilir. felvoland, polder denilen ve eskiden sadece sudan ibaret olan, drenaj ve pompalama yoluyla kazandirilmis bir toprak parcasidir aslinda. almere ise uzun analizler sonucu yaratilmis, amsterdamda calisan, beyaz, ust-orta gelir grubundan genc ciftlerin yasayacagi az yogunluklu bir kent olarak flevolandin guneyine kondurulmustur yaklasik 30 yil kadar once.

    tum kent planlama kriterlerini hice sayan bir yaklasimla planlanan bu kentin ortasinda bir golcuk yaratilmistir mesela. yani insanlari bir araya getirecek bir merkez yerine ucsuz bucaksiz bir golun etrafina kent yayilmistir. kentin ticari merkezi olarak algilanabilecek kisimda bitmek tukenmek uzunlukta uzeri plastikle ortulu alisveris sokaklari yaratilmistir ki halen 1970lerde yasamaktadir bu sokaklar. zaten tamamen planla yaratildigi icin bir yapaylik icinde yuzen bu kentte saymakla bitmeyecek sosyo-ekonomik planlama hatalari da vardir. buraya amsterdamdan akin etmesi beklenen beyaz, genc, ust-orta sinif hollandali ciftler yerine ya cocuklari tarafindan huzur evlerine yerlestirilmemek icin yasayacak ucuz ve kolay yer arayan yasli hollandali ciftler ya da orta yas ustu turk, fasli, surinamli ve antilli gocmenler yasamayi tercih etmislerdir kentte. bence bir kent planlama ogrencisinin gormesi sart olan ve planlamada yapilmamasi gerekli 100 sey listesinde bir numarayi alabilecek bir kenttir almere. gidiniz, gorunuz ama asla yasamayiniz.
  • 3 mart 2010 belediye seçimlerinde ırkçı part pvv'nin 1. parti çıkarak ırkçılığın hollanda'da hangi boyutlara geldiğini gösteren şehir. planlanarak kurulan şehirde yaşayan insanların gösterdikleri bu tepki ile hollanda'nın yürüdüğü istikameti endişe ile takip etmemiz gerektiğini bir kez daha anlamızı sağlamıştır.
  • sonradan dizayn edilmiş bir şehir olarak çok aşırı bir sıradanlık barındırır hicbir özelliği yoktur. siyasî olarakta geert wilder s'in partisi pvv 2014 yilinda tekrar birinci parti olurken 2017 genel seçimlerinde ikinci parti oldu. bu şehrin belli kısımları tamamen beyaz hollandalilardan bazı kısımları neredeyse yüzde 80 göçmenlerden oluşur. aslında amsterdam da ve utrechte çalışanlar için ikamet etmek için çok cazip bir şehirdir. oransal olarak türk az ama göçmen nüfus çoktur.
  • oldukce sessiz, sakin, aksamlari hayatin durdugu sehircik. sehir merkezi acik hava avm'si gibi duran, merkezdeki golde kugularin ve ordeklerin yuzdugu mekan. 20-22 derece sicaklikta, gol kenarindaki kucuk plajlarin dolmasi da ayri bir konu. uzun kollu giyilebilecek havada guneslenip, gole girmek ilginc geliyor bana.
  • binali yıldırım'in oğlu erkam'in türkiye'den (ç)aldıkları paraları ve gemicikleri bu şehirden yatırım yapıp yönetiyor.

    1 tane babayiğit gazeteci de yok ki. yerinden haber yapsın.