şükela:  tümü | bugün
  • etrafımda sıklıkla karşılaştığım adam türüdür. bu adamlar, alacakları şey ne olursa olsun bütçelerinin el verdiğinin en iyisini almaya programlanmışlardır ama özellikle elektronik ürün alacakları zaman doruğa çıkar bu hissiyat kendilerinde. ille de en iyisi olsun diye tuttururlar. fiyat/performans olgusundan bihaberdirler. kullanmayacakları özelliklerin karşılığında tonla para vermek hiç bir şekilde koymaz kendilerine.

örneğin internete girip çıkmak ve en uç noktada belki facebook'da farmville oynamak için kullanacakları bilgisayar için ille de 2gb ekran kartı olsun isterler. paraları yeterse 4gb da alacaklardır ama o kadarına bütçeleri el vermez.

hayattaki en büyük mottoları, o kadar para veriyorum almışken en iyisi olsun 'dur. bununla da gurur duyarlar. pahalıya almışsın adamları'nı hiç sevmezler hatta içten içe küfrederler.

edit: sıklıkla ucuz mal alacak kadar zengin değilim adamları ile karıştırılsa da, başka kategorinin adamlarıdır bunlar. aynı özelliklere sahip x ve y arasından tercih yapar ve pahalı olan y'i alır ucuz mal alacak kadar zengin değilim adamları. oysa ki ihtiyacını karşılayan x ve ihtiyacının ötesinde özellik sunan y arasından y' yi tercih edenlere almışken en iyisi olsun adamları denir.
  • + şu nasıl peki?
    - o çok pahalı abi gerek yok bence,
    + almışken en iyisi olsun ama?!
    - hımm, almışken en iyisi olsun adamları!!

hemen saptanabiliyormuş bunlar. pek bir gizemleri yokmuş. neyse...
  • mottoları ucuz mal alacak kadar zengin değilim olan adamlardır.
  • çoğunlukla kazıklanan adamlardır. para boksa sorun yok.
  • almisken en iyisi olsun kadinlari da olabilecek tanimlama. farmville oynmasam da su bilgisayari kullanmama sebep de olmustur:

http://store.apple.com/us/configure/md311ll/a?
  • parası olan insanlardır. parası olmayanlar , " olsun da nasıl olursa olsun " diye düşünürler.
  • facebook'a girip fingirdeşmek için, internet üzerinden flash oyunları felan oynamak için almışken iyisinden alayım deyip 2500 tl ye laptop alan insandır. var çevremde bunlardan. yakında bilgisayar isyan edecek, "beni sadece bin de birimi kullanmak için mi aldın lan it!" diye
  • çoğunlukla çok para verip en iyisini alamayan adamlardır. beyin ve para boksa sorun yok.
  • ne kadar cimri olurlarsa olsunlar iş kombi almaya elince bu genleri baskın çıkar.
    doğalgaz ucuz olmadığından mı artık, yıllar boyu evin ısınmasını dert edindiklerinden mi, "burası nasıl ısınıyor acaba" diye her iç mekana alıcı gözle baktıklarından mı bilmiyorum.

mimarım gelip bana kombi sorarlar. kardeşim parke, mutfak, kartonpiyer sordunuz tamam ama kombi ne ayak?

haydi size de açıklayayım. yabancı marka diye hepsine fazla para bayılmayın. nerede üretiliyor bakın. türkiye'de üretilenlerden (montajlılar) tercij edebilirsiniz. inadına almanya'da üretilen daha iyidir diye takıntı yapmayın. yarı mekanik ve elektronik bunlar. her iki tarafı da önemli. türkiye'de üretilenden değil çinde mekanik aksamı üretilenlenden biraz korkun.

ne diyorum ben ya. entari konusuna bak yazdıklarıma bak.
  • babadır bu.
    ondan ertesi gün yapılacak piknikte oynamak için top almasını istediğinizde molten marka voleybol topu alıp gelebilir.

-eööeh ama baba bu ne ya?
    -babaya öeeh denmez!

edit: parası bok falan değildir. baya memurdur. gönlü zengin gönlü...