şükela:  tümü | bugün
  • karakter sınırlaması dolayısıyla tümünü yazamadığım başlığın tamamı "alnı secdeye değenden zarar gelmez mottosunun kırılmış olması"olacaktı.

tarihin diyalektiği bizim gibi (az okuyan sorgulamayan) toplumlara,

hakikati, düşe kalka ve kafasını duvarlara vura vura öğretmeye devam ediyor.bizim gibi toplumlar nasihat,öneri ya da tavsiye yoluyla değil musibet yoluyla akıllanırlar.

alnı secdeli adamlardan zarar gelmez diyorlardı.bundan sonra artık bunu diyemeyecekleri bir felaket yaşandı bu ülkede.ve bunun denmemesi denemeyecek olması bence gözden kaçan büyük bir gelişmedir.

diğer bir güzel şey de de alnı secdeye değenlerin mağdur değil mahçup olması gereken bir dönemi (ümit ediyorum) yaşayacak olmalarıdır.bunu demedikleri böyle hissetmedikleri müddetçe yeni musibetlerin kapıda olduğunu görüyoruz bunu bilmelerini istiyoruz.

diyalektik affetmiyorsa tanrı da affetmeyecektir.
  • gelmiş tespit insanı (bkz: tespit tespit anadolu) gerçek alnı secdeye değen değildir o, olsa duramazsın
  • yanlış olduğunu bir akp'linin de söylediği düşünce.

bugün tv'de bir akp'linin ağzından "alnı secdeye değenden zarar gelmez dedik, hata ettik" anlamına gelen bir cümle işittim. kimdi hatırlamıyorum, habertürk'te konuşuyordu sanırım. kulaklarım bayram etti bu cümleyi bir akp'liden işitince. keşke bunu böyle bir felaket yaşanmadan anlayabilselerdi. o zaman bu felaket yaşanmayacaktı belki de. bunu söyleyenleri dinden uzak diye yaftaladı yıllarca bu insanlar. daha geçen sene bir akp'li ile bu konu üzerinde dilimde tüy bitene kadar tartıştım. daha doğrusu tartışmadım da laf anlatmaya çalıştım. tabii ki anlamadı. şimdi anlamıştır herhalde. işte yaşadığımız bu şerdeki hayırlardan biri de bu. bu insanların gözleri nasıl açılacak, bu zihniyet nasıl değişecek derken; bir akp'liden böyle bir cümle duymak nasip oluyor. büyük şükür sebebi bence. bu zihniyetin pat diye değiştiği veya değişeceği anlamına gelmiyor elbette. o kadar olumlu bakmak da hayalperestlik olur. ama bir vesile oldu en azından, insanların gözünün açılmasında. umarım gerekli dersler çıkarılır.
  • http://odatv.com/…-biraz-nurlu-oldu-1806171200.html

recep tayyip erdoğan'ın atama yaparkenki en önemli maddesyimiş. devleti tsk'ya rağmen fetocularla doldururken karar vermesindeki etken buymuş. alnı secdeye değmesi...

o alnı secdeye değen adamlar kendisini öldürüyordu. türk devletini ele geçiriyordu. demek ki neymiş? allah'a inanmak, namaz kılmak kötülükleri engellemiyormuş. ama erdoğan bundan hala derrs almadı sanırım. zira hala alnı secdeye değen mottosu geçerli. atamalarda ve sevdiği insan türlerinde.