• yanlış sözdür. doğrusu ise şöyledir: "bir adamın namazı, niyazı sizi aldatmasın. o adamın dirhem ve dinarla, yani para ile olan ilişkisine bakın." (hz. muhammed)
  • doğru olan şu olmalı:

“bir kimsenin kıldığı namaza, tuttuğu oruca bakmayınız. konuştuğunda doğru söylüyor mu, kendisine bir şey emânet edildiğinde emânete riâyet ediyor mu, dünyaya meylettiği zaman helâl, haram gözetiyor mu, ona bakınız.” hz.ömer
  • yanlış yazılmıştır. doğrusu "alnı secdeye değenden kork!" şeklindedir.
  • kısmen doğru mottodur.

alnı secdeye değen insandan sadece alnı secdeye değerken zarar gelmeyeceği kesindir.

geri kalan zamanların hiçbir garantisi yoktur.
  • ahlaksız bir insan aldatmak için alnını secdeye değdirebilir der geçerim.
  • genelde bu ülkede din ahlaksızlık, milliyetçilik de kanunsuzluk için kılıf olarak kullanılır.
    bu sebeple işe yarayan ama yanlış bir mottodur.
  • bir zamanlar büyüklerimizin malum partiye oy teşviği için söylediği laf.

bu laf nedeniyle politik ve finansal okuryazarlığı olmayan ne kadar kadın-erkek varsa hepsi kandırıldı. ülkenin geleceğine incir ağacı diktiler.

gelecek diye bi şey kalmadı bu memlekette
  • tarih bilmeyenlerin mottosudur.

(bkz: hariciler)
  • aile olarak muhafazakar ya da mutaassıp addedilen bir aileden geliyorum. baba dönemin refah partisini falan desteklemiş bir kişilik yani. hayatımın gelişme evresinde henüz kendimi bulmamışken kesinlikle bu düşünceye sahiptim. liseye giderken ya da henüz gelişimini tamamlamamış bir ergenken karşıma çıkan insanın namaz kılıyor oluşu, oruç tutuyor oluşu ya da başörtülü oluşu ben de karşımdaki insana kesinlikle güvenmem için yüzde yüz destek sağlıyordu.

gel zaman git zaman üniversite ve iş hayatına atıldıktan sonra bunlarla çok yakın olarak çalıştım. ve kesinlikle tanıştığım insanın alnının secdeye değdiğini öğrendiğim anda yüzde yüz olmasa da yüzde seksen güvenilirliğini yitiriyor. hayır hayır önyargılı olduğumu düşünmüyorum. tecrübelerime dayanarak bu düşünceler oluşuyor.
  • alnı her secdeye değenin samimiyetine güvenebilecek olsak islamda münafık diye bir tanım olmazdı. ve münafıkların cehennemdeki yeri kafirlerin de altında.
hesabın var mı? giriş yap