şükela:  tümü | bugün
  • gıda hattının numarasıdır. tüketicinin gıda ile ilgili şikayetlerini almak için, tarım ve köyişleri bakanlığı tarafından ‘güvenilir gıda sağlıklı yaşam’ kampanyası adı altında başlatılmıştır. ücretsizdir.
  • kamoyuna bebek mamaları analizi ile ilgili açıklamalarda bulunan site
  • ücretsiz olmayan gıda hattı numarasıdır. gıda ile ilgili şikayetlerinizi iletiyorsunuz orada çalışan operatörler kaydınızı oluşturuyor ve sonucu bekliyorsunuz. sonucu size verilen takip kodu ve tckimlik numaranızla alo174.gov.tr'den takip edebiliyorsunuz. iddia edilen o ki siz şikayetinizi ilettiğiniz zaman gıda uzmanları şikayetinizle ilgili denetimleri yapıyor ve gerekli yaptırımları uyguluyor.

bende işe yaramadığını söyleyebilirim. şöyle ki bundan 2.5 hafta önce kedime yedirmek için tavuk ciğeri aldım. ciğerleri yıkayıp pişirmeye hazırlanıyordum ki o da ne, ciğerlerin bir kısmında safra keseleri ayrılmamış, bir kısmında safra kesesi çıkarılmış içinde safra ile birlikte safra kanalları duruyor. derinlere indikçe gördüm ki patlayan safra keselerinin safrası ciğerlere bulaşmış.

derhal telefona sarıldım ve beypiliçi aradım, kimse açmadı telefonu. sonra migrosu aradım. şikayetimi aldılar ve bir süre sonra alışveriş yaptığım marketten aradılar ve hemen ürünü getirmemi istediler. kıllandım biraz tabi. ne öyle hemen getirin falan. biraz numune aldıktan sonra kalanını götürdüm markete iade ettim. market yetkilileri gerekenin yapılacağını söylediler. (gerçi bir şey yapmamışlar, 1 hafta sonra beypiliçle konuştum, bana hangi marketten aldığımı sordular, demek ki bir şey yapmamışlar) ben de piskopat gibi aldığım numuneyi buzlukta saklıyorum. ha söylemeyi unuttum hemen o arada alo174 gıda hattını aradım. başvurumu aldılar sağolsunlar. aradan 2.5 hafta gibi bir süre geçti şikayetim sonuçlanmış. aynen şöyle diyor orda:

il müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarfından işletmede yapılan denetimde ürünün üretildiği proses incelenmiş olup herhangibir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. depoda üretilmiş olan ürünler (ciğer-yürek) kontrol edilmiş olup üzerinde öd veya öde bulaşık ürüne rastlanılmamıştır. bu konuyla ilgili olarak firmaya gerekli uyarılar yapılmış olup firma yetkilileri bu konuda daha fazla eğitim yapacaklarını beyan etmişlerdir.

bakın ne oldu şimdi? ben yalancı, iftiracı, kolpacı oldum. yani bir tek benim aldığımda varmış öyle bir şey, başka rastlanmamış. bendeki numuneyi isterler diye bekliyorum ben de saf saf. güvenmiştim ben telefonda "sayın vatandaşımız, vatandaş temsilcilerimiz diğer vatandaşlarımızla görüşüyor" gibi sosyalist bir bekletme cümlesiyle karşılaşınca. kısacası güvenmiyorum arkadaş. aynı şeyi mahallenin kasabı yapsa belki şimdi dükkanı kapanmıştı ama "bey" olunca hiçbir şeye rastlanılmamış oluyor.

edit: böyle bir durumda yapılacak şey başkaymış benim yaptığım şey başkaymış aslında. ne güvenirsin elin migrosuna, ne güvenirsin bakanlığın hattına. elinizdeki ürünü ve ürünün fişini öncelikle kendinizi sağlama alma açısından fotoğraflayın videolayın. sonra fiş, tavuk, ciğer ne varsa elinizde il tüketici hakem heyetine götürün. valiliklerde oluyor sanırım bu genelde. ordan girdinmi işe tazminat falan alınıp iş resmi şekilde sonuçlandırılıyormuş. belliydi zaten migros müdürünün arayıp da "hemen getirin" demesinden. şu an kendimi aptal gibi hissediyorum tamam mı `*`
  • gerçekten de işe yarayan hat. peder emekli olmadan evvel az ceza yazmadı bu ihbarlardan. isminiz filan da gözükmüyor.

şimdi işlevselliği ne durumda bilmiyorum tabii.
  • ölü proce. tavuk dünyasından yediğim yemekten sonra dizanteri oldum ve buraya ihbarda bulundum.

bikaç gün sonra gidip numune almışlar sonra numuneyi araştırmışlar ve türk gıda kodeksine uygun bulmuşlar.
  • 7 gün 24 saat sunulan süper hizmet.