şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ücretsiz olmayan gıda hattı numarasıdır. gıda ile ilgili şikayetlerinizi iletiyorsunuz orada çalışan operatörler kaydınızı oluşturuyor ve sonucu bekliyorsunuz. sonucu size verilen takip kodu ve tckimlik numaranızla alo174.gov.tr'den takip edebiliyorsunuz. iddia edilen o ki siz şikayetinizi ilettiğiniz zaman gıda uzmanları şikayetinizle ilgili denetimleri yapıyor ve gerekli yaptırımları uyguluyor.

  bende işe yaramadığını söyleyebilirim. şöyle ki bundan 2.5 hafta önce kedime yedirmek için tavuk ciğeri aldım. ciğerleri yıkayıp pişirmeye hazırlanıyordum ki o da ne, ciğerlerin bir kısmında safra keseleri ayrılmamış, bir kısmında safra kesesi çıkarılmış içinde safra ile birlikte safra kanalları duruyor. derinlere indikçe gördüm ki patlayan safra keselerinin safrası ciğerlere bulaşmış.

  derhal telefona sarıldım ve beypiliçi aradım, kimse açmadı telefonu. sonra migrosu aradım. şikayetimi aldılar ve bir süre sonra alışveriş yaptığım marketten aradılar ve hemen ürünü getirmemi istediler. kıllandım biraz tabi. ne öyle hemen getirin falan. biraz numune aldıktan sonra kalanını götürdüm markete iade ettim. market yetkilileri gerekenin yapılacağını söylediler. (gerçi bir şey yapmamışlar, 1 hafta sonra beypiliçle konuştum, bana hangi marketten aldığımı sordular, demek ki bir şey yapmamışlar) ben de piskopat gibi aldığım numuneyi buzlukta saklıyorum. ha söylemeyi unuttum hemen o arada alo174 gıda hattını aradım. başvurumu aldılar sağolsunlar. aradan 2.5 hafta gibi bir süre geçti şikayetim sonuçlanmış. aynen şöyle diyor orda:

  il müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarfından işletmede yapılan denetimde ürünün üretildiği proses incelenmiş olup herhangibir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. depoda üretilmiş olan ürünler (ciğer-yürek) kontrol edilmiş olup üzerinde öd veya öde bulaşık ürüne rastlanılmamıştır. bu konuyla ilgili olarak firmaya gerekli uyarılar yapılmış olup firma yetkilileri bu konuda daha fazla eğitim yapacaklarını beyan etmişlerdir.

  bakın ne oldu şimdi? ben yalancı, iftiracı, kolpacı oldum. yani bir tek benim aldığımda varmış öyle bir şey, başka rastlanmamış. bendeki numuneyi isterler diye bekliyorum ben de saf saf. güvenmiştim ben telefonda "sayın vatandaşımız, vatandaş temsilcilerimiz diğer vatandaşlarımızla görüşüyor" gibi sosyalist bir bekletme cümlesiyle karşılaşınca. kısacası güvenmiyorum arkadaş. aynı şeyi mahallenin kasabı yapsa belki şimdi dükkanı kapanmıştı ama "bey" olunca hiçbir şeye rastlanılmamış oluyor.

  edit: böyle bir durumda yapılacak şey başkaymış benim yaptığım şey başkaymış aslında. ne güvenirsin elin migrosuna, ne güvenirsin bakanlığın hattına. elinizdeki ürünü ve ürünün fişini öncelikle kendinizi sağlama alma açısından fotoğraflayın videolayın. sonra fiş, tavuk, ciğer ne varsa elinizde il tüketici hakem heyetine götürün. valiliklerde oluyor sanırım bu genelde. ordan girdinmi işe tazminat falan alınıp iş resmi şekilde sonuçlandırılıyormuş. belliydi zaten migros müdürünün arayıp da "hemen getirin" demesinden. şu an kendimi aptal gibi hissediyorum tamam mı `*`
 • gıda hattının numarasıdır. tüketicinin gıda ile ilgili şikayetlerini almak için, tarım ve köyişleri bakanlığı tarafından ‘güvenilir gıda sağlıklı yaşam’ kampanyası adı altında başlatılmıştır. ücretsizdir.
 • birkaç gün önce ankara'da büyük bir marketin balık reyonunda 15-16 santimlik çinekoplar gördüm. reyon görevlisi uyarıya pişkince "geliyor biz de satıyoruz" diye cevap verince 174'ü aramak farz oldu. hattaki kadın kaydımı alıp 15 gün içinde denetleneceğini söyleyince itiraz ettim. bugün gelen balığın yarın bile bulunacağının garantisi yok.
  sonuçta ertesi gün denetlemeye gidilmiş. reyonda çinekopa rastlanmamış. şikayetler böyle sonuçlandırılacaksa televizyonlara, gazetelere çarşaf çarşaf reklam vermenin hiç anlamı yok.
 • allah rızası için bu şikayet hattını kullanırken ilgili ürünün parti numarasına ve son kullanma tarihini iyi bakarak iletin. sonra çok uğraşıyoruz hatta ürüne ulaşamıyoruz.
  şikayetten sonra içiniz rahat olsun. burada gösterilen özen başka hiç bir işde gösterilmiyor. hatta gıda denetmenleri rutin işlerinden önce bu şikayetlerle ilgileniyorlar.
 • işe yaramayan uydurma bir telefon hattı ve sistemdir.

  evimin önünde kurulan yeni pazaryerinden aldığım tereyağı (patates kokan margarin) sahte çıkınca; önce pazarcıya ruhsatı veren belediye zabıtaya, sonra zabıta ile yaptığım görüşmede yeterli test ekipmanları olmadığı için beni bakanlığın (bkz: alo 174) telefon hattına yönlendirdiler. bu telefon hattı da benim kimlik bilgilerimi aldıktan sonra pazaryeri zabıtanın sorumluluğunda olduğu için beni tekrar zabıtaya yönlendirdi. böylece pazarcı arkadaş hala aynı ürünlerle aynı standı kurarak her geçişimde bana sırıtabiliyor.

  bu ülke için çok üzülüyorum. paramın iadesini gidip kendi yöntemlerimle ilk gün zaten almıştım, maalesef aynı ülkedeki çökmüş adalet sisteminde olduğu gibi, işlemeyen tüm bürokratik kurumlar yüzünden zaman içerisinde vatandaş kendi adaletini sağlamaya başlayacak gibi görünüyor.

  çok kötü günler göreceğiz.
 • konya'daki bir marketten aldığım nergiz marka ayçiçek yağıyla pirinç pilavı pişirirken sanki tavaya balık atmışcasına ortamın balık kokusuyla dolduğunu görünce 03/08/2016 tarihinde bu hat üzerinden yaptığım başvuru aşamaları şöyledir;
  1-03/08/2016 - alo 174 hattına başvuru
  2-02/09/2016 - karatay-konya adresindeki x market adlı işletmeden numune alma ve laboratuvara gönderme (tam 30 gün sonra numune alınıyor, bu süre içerisinde şikayete konu ayçiçek yağı tükenmiş, satıştan kaldırılmış vs olabilirdi)
  3-21/12/2016 - şikayete istinaden alınan nergiz ayçiçek yağı numunesinin türk gıda kodeksine uygun olmadığı tespit edilmiştir. üretici firmaya yasal işlem uygulanacaktır.

  yapılan şikayetin yaklaşık 1 sonra işleme konulduğu ve 4,5 ayda sonuçlandığı görülmüştür.

  müthiş hızlılar, allah nazardan saklasın.
 • kamoyuna bebek mamaları analizi ile ilgili açıklamalarda bulunan site
 • gerçekten de işe yarayan hat. peder emekli olmadan evvel az ceza yazmadı bu ihbarlardan. isminiz filan da gözükmüyor.

  şimdi işlevselliği ne durumda bilmiyorum tabii.
 • alo 174.. yani açılımı tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı. şuan tabi ki faaliyet göstermekte. şikayet, talep, teşekkür ve öneri kabul eden bir hat. eğer yediğiniz bir yiyecekten dolayı bir sorun yaşadıysanız, mesala; zehirlendiyseniz, yemeğin içinden kıl çıktı ise alo 174'ü arayarak firmanın adresini vererek şikayette bulunabiliyorsunuz. 1 hafta içerisinde o firma denetleniyor ve size verilen takip numarasıyla şikayetinizin sonucunu öğreniyorsunuz. yahut bu aktarlarda satılan ürünler. yani sağlık bakanlığı onaylı gibi gösterilip halka satılan ürünler, kısacası bitkisel ürünleride şikayet edebiliyorsunuz.

  bir noktaya değinmek istiyorum. tvde, nette veya herhangi bir yerde gördüğünüz sağlık bakanlığı onaylı olduğunu söylenip size verilen hiçbir bitkisel ürünü kullanmayın. çünkü; bitkisel ürünler sağlık bakanlığı onaylı değildir. sağlık bakanlığı'nın bitkisel ürünleri onaylama gibi bir yetkisi yoktur. bu yetki tarım, gıda ve hayvancılık bakanlığındadır. bitkisel ürünleri ancak ve ancak tarım bakanlığı denetiminden geçer.

  alo 174 hattına su hariç bütün gıda şikayetlerinizi yapabilirsiniz. su şikayetlerinizi ise; alo 184 sabim hattına iletebilirsiniz. su'yun seri numarası, litresi, nereden alındığı ve dolum yeri bilgilerini alo 184'e ileterek şikayetinizi edebilirsiniz.

  sen nerden biliyon bunları derseniz. meslek sırrı der geçerim.
 • malesef sözlükte gerekli ilgiyi görememiş, çok faideli bir şikayet hattıdır