• gıda hattının numarasıdır. tüketicinin gıda ile ilgili şikayetlerini almak için, tarım ve köyişleri bakanlığı tarafından ‘güvenilir gıda sağlıklı yaşam’ kampanyası adı altında başlatılmıştır. ücretsizdir.
  • kamoyuna bebek mamaları analizi ile ilgili açıklamalarda bulunan site
  • ücretsiz olmayan gıda hattı numarasıdır. gıda ile ilgili şikayetlerinizi iletiyorsunuz orada çalışan operatörler kaydınızı oluşturuyor ve sonucu bekliyorsunuz. sonucu size verilen takip kodu ve tckimlik numaranızla alo174.gov.tr'den takip edebiliyorsunuz. iddia edilen o ki siz şikayetinizi ilettiğiniz zaman gıda uzmanları şikayetinizle ilgili denetimleri yapıyor ve gerekli yaptırımları uyguluyor.

bende işe yaramadığını söyleyebilirim. şöyle ki bundan 2.5 hafta önce kedime yedirmek için tavuk ciğeri aldım. ciğerleri yıkayıp pişirmeye hazırlanıyordum ki o da ne, ciğerlerin bir kısmında safra keseleri ayrılmamış, bir kısmında safra kesesi çıkarılmış içinde safra ile birlikte safra kanalları duruyor. derinlere indikçe gördüm ki patlayan safra keselerinin safrası ciğerlere bulaşmış.

derhal telefona sarıldım ve beypiliçi aradım, kimse açmadı telefonu. sonra migrosu aradım. şikayetimi aldılar ve bir süre sonra alışveriş yaptığım marketten aradılar ve hemen ürünü getirmemi istediler. kıllandım biraz tabi. ne öyle hemen getirin falan. biraz numune aldıktan sonra kalanını götürdüm markete iade ettim. market yetkilileri gerekenin yapılacağını söylediler. (gerçi bir şey yapmamışlar, 1 hafta sonra beypiliçle konuştum, bana hangi marketten aldığımı sordular, demek ki bir şey yapmamışlar) ben de piskopat gibi aldığım numuneyi buzlukta saklıyorum. ha söylemeyi unuttum hemen o arada alo174 gıda hattını aradım. başvurumu aldılar sağolsunlar. aradan 2.5 hafta gibi bir süre geçti şikayetim sonuçlanmış. aynen şöyle diyor orda:

il müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarfından işletmede yapılan denetimde ürünün üretildiği proses incelenmiş olup herhangibir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. depoda üretilmiş olan ürünler (ciğer-yürek) kontrol edilmiş olup üzerinde öd veya öde bulaşık ürüne rastlanılmamıştır. bu konuyla ilgili olarak firmaya gerekli uyarılar yapılmış olup firma yetkilileri bu konuda daha fazla eğitim yapacaklarını beyan etmişlerdir.

bakın ne oldu şimdi? ben yalancı, iftiracı, kolpacı oldum. yani bir tek benim aldığımda varmış öyle bir şey, başka rastlanmamış. bendeki numuneyi isterler diye bekliyorum ben de saf saf. güvenmiştim ben telefonda "sayın vatandaşımız, vatandaş temsilcilerimiz diğer vatandaşlarımızla görüşüyor" gibi sosyalist bir bekletme cümlesiyle karşılaşınca. kısacası güvenmiyorum arkadaş. aynı şeyi mahallenin kasabı yapsa belki şimdi dükkanı kapanmıştı ama "bey" olunca hiçbir şeye rastlanılmamış oluyor.

edit: böyle bir durumda yapılacak şey başkaymış benim yaptığım şey başkaymış aslında. ne güvenirsin elin migrosuna, ne güvenirsin bakanlığın hattına. elinizdeki ürünü ve ürünün fişini öncelikle kendinizi sağlama alma açısından fotoğraflayın videolayın. sonra fiş, tavuk, ciğer ne varsa elinizde il tüketici hakem heyetine götürün. valiliklerde oluyor sanırım bu genelde. ordan girdinmi işe tazminat falan alınıp iş resmi şekilde sonuçlandırılıyormuş. belliydi zaten migros müdürünün arayıp da "hemen getirin" demesinden. şu an kendimi aptal gibi hissediyorum tamam mı `*`
  • alo 174.. yani açılımı tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı. şuan tabi ki faaliyet göstermekte. şikayet, talep, teşekkür ve öneri kabul eden bir hat. eğer yediğiniz bir yiyecekten dolayı bir sorun yaşadıysanız, mesala; zehirlendiyseniz, yemeğin içinden kıl çıktı ise alo 174'ü arayarak firmanın adresini vererek şikayette bulunabiliyorsunuz. 1 hafta içerisinde o firma denetleniyor ve size verilen takip numarasıyla şikayetinizin sonucunu öğreniyorsunuz. yahut bu aktarlarda satılan ürünler. yani sağlık bakanlığı onaylı gibi gösterilip halka satılan ürünler, kısacası bitkisel ürünleride şikayet edebiliyorsunuz.

bir noktaya değinmek istiyorum. tvde, nette veya herhangi bir yerde gördüğünüz sağlık bakanlığı onaylı olduğunu söylenip size verilen hiçbir bitkisel ürünü kullanmayın. çünkü; bitkisel ürünler sağlık bakanlığı onaylı değildir. sağlık bakanlığı'nın bitkisel ürünleri onaylama gibi bir yetkisi yoktur. bu yetki tarım, gıda ve hayvancılık bakanlığındadır. bitkisel ürünleri ancak ve ancak tarım bakanlığı denetiminden geçer.

alo 174 hattına su hariç bütün gıda şikayetlerinizi yapabilirsiniz. su şikayetlerinizi ise; alo 184 sabim hattına iletebilirsiniz. su'yun seri numarası, litresi, nereden alındığı ve dolum yeri bilgilerini alo 184'e ileterek şikayetinizi edebilirsiniz.

sen nerden biliyon bunları derseniz. meslek sırrı der geçerim.
  • malesef sözlükte gerekli ilgiyi görememiş, çok faideli bir şikayet hattıdır
  • ölü proce. tavuk dünyasından yediğim yemekten sonra dizanteri oldum ve buraya ihbarda bulundum.

bikaç gün sonra gidip numune almışlar sonra numuneyi araştırmışlar ve türk gıda kodeksine uygun bulmuşlar.
  • konya'daki bir marketten aldığım nergiz marka ayçiçek yağıyla pirinç pilavı pişirirken sanki tavaya balık atmışcasına ortamın balık kokusuyla dolduğunu görünce 03/08/2016 tarihinde bu hat üzerinden yaptığım başvuru aşamaları şöyledir;
    1-03/08/2016 - alo 174 hattına başvuru
    2-02/09/2016 - karatay-konya adresindeki x market adlı işletmeden numune alma ve laboratuvara gönderme (tam 30 gün sonra numune alınıyor, bu süre içerisinde şikayete konu ayçiçek yağı tükenmiş, satıştan kaldırılmış vs olabilirdi)
    3-21/12/2016 - şikayete istinaden alınan nergiz ayçiçek yağı numunesinin türk gıda kodeksine uygun olmadığı tespit edilmiştir. üretici firmaya yasal işlem uygulanacaktır.

yapılan şikayetin yaklaşık 1 ay sonra işleme konulduğu ve 4,5 ayda sonuçlandığı görülmüştür.

müthiş hızlılar, allah nazardan saklasın.

edit: imla
  • birkaç ay önce yaşadığım bir zehirlenme vakası sonrası başvurduğum hat. nereden aklımda kalmış hatırlamıyorum-muhtemelen kamu spotlarından veya reklam panolarındandır- sanki böyle bir hizmet vardı ama ne kadar aktif bilmiyordum, lan dedim bi araştırayım aktiftir belki diyerekten bu numarayla karşılaştım ve aradım. ararken tabi aklımda ümitsizce şu düşünce; 'oğlum burası türkiye, bakalım muhatap alan çıkacak mı, alsa bile problemine ne kadar önem verecek?'
    10 dakika içinde utandırdılar ya lan beni!
    karşımda hiç ummadığım şekilde düzgün konuşan ve şikayetimi dinleyip ayrıntılı bilgi alan, bunları not edip yine düzgün bir üslupla yapılacak işlemleri ve bundan sonraki süreci açıklayan harika bir çalışan! telefondaki hanımefendiye gösterdiği özen için birkaç kere teşekkür ettikten sonra telefonu kapattım. süreci takibe koyuldum ve bir buçuk ay içinde şikayet ettiğim şirketle ilgili yapılan incelemeler hakkında birkaç mesaj aldım, belirttiğim üründen alınan örneğin incelenip laboratuvar sonuçlarının en son paylaşılması ile süreç tamamlanmış oldu. içimden diyorum lan ne ilginç, beklemediğim bir şekilde memnun oldum, mutlu ettiler beni! mutlu edilmenin verdiği ekstra mutlulukla beraber bunu sürekli paylaşıyorum etrafımda. demem o ki kullanın böyle hizmetleri, faydalanın ki aktif olsun ve gelişsin iyice, bilinçli olun ve talep edin bu tarz hizmetleri. türkiye'de de verilebiliyor zira bu hizmetler.
    bu kısımda ise işin bazı kısımlarını eleştireceğim ve gelişmeden kastımı daha iyi anlatmış olacağım. şöyle ki, ben şikayetimi belirttikten sonra üründen örnek alınmaya 1.5-2 hafta sonra gidildi-en azından internet sitelerinde 1.5-2 hafta sonra bu bilgi yer aldı. ayrıca belirttiğim ürün içinde tavuğun tüm halinin bir kısmı pişirilip ekmek arası veriliyordu ve ismi yine de tavuk dürüm olarak geçiyordu, bildiğimiz normal dürümlerden farklı yani. örneğinse tavuk dürümden alındığı yazıyordu, ki kastettiğim üründen mi alındı yoksa direkt bi dürüm kes ordan diyip onu mu alıp incelediler orası muamma. yine örneğin alınmasından 2 ay sonra laboratuvar sonuçlarının çıkması biraz düşündürdü; konu hakkında eksik bilgim var ama bildiğim kadarıyla örnekler besiyerlerine ekiliyor, hangi mikroorganizma ekildikten 2 ay sonra ürer mi acaba diye beklenmiş olabilir? belki de ekildi belli süre sonra ağzı kapatılıp rafa kaldırıldı benimkine ancak sıra geldi inceleme için, boş yere günahlarını almayalım.
    ilginç lan, valla ilginç. ülkede seni muhatap alıp seninle aynı saygı çerçevesinde konuşan birileriyle karşılaşınca insan mutlu oluyor. halbuki bunun normal bir şey olarak karşılanıp buraya bu kadar yazma gereksinimi bile duymamam lazım değil miydi?
  • işe yaramayan uydurma bir telefon hattı ve sistemdir.

evimin önünde kurulan yeni pazaryerinden aldığım tereyağı (patates kokan margarin) sahte çıkınca; önce pazarcıya ruhsatı veren belediye zabıtaya, sonra zabıta ile yaptığım görüşmede yeterli test ekipmanları olmadığı için beni bakanlığın (bkz: alo 174) telefon hattına yönlendirdiler. bu telefon hattı da benim kimlik bilgilerimi aldıktan sonra pazaryeri zabıtanın sorumluluğunda olduğu için beni tekrar zabıtaya yönlendirdi. böylece pazarcı arkadaş hala aynı ürünlerle aynı standı kurarak her geçişimde bana sırıtabiliyor.

bu ülke için çok üzülüyorum. paramın iadesini gidip kendi yöntemlerimle ilk gün zaten almıştım, maalesef aynı ülkedeki çökmüş adalet sisteminde olduğu gibi, işlemeyen tüm bürokratik kurumlar yüzünden zaman içerisinde vatandaş kendi adaletini sağlamaya başlayacak gibi görünüyor.

çok kötü günler göreceğiz.
  • güzel ülkemin göstermelik hizmetlerinden biri daha. ..
    3 ay boyunca bir türlü sonuçlanamayan analiz sonuçlarına mı, işletmeye gittik bulamadık tarzındaki trajikomik cevaplarına mı, yoksa gıda işiyle uğraştığım için iyi bildiğim konularda piyasadaki insan sağlığını tehdit eden ürünlerle ilgili çaresizliğimize mi yanayım bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap