• bir şehir efsanesidir. hep bir arkadaşın arkadaşının arkadaşının başına gelir.

ufo gibi... herkes varlığından haberdar ama gerçekten ufo görmüş birini birinci elden tanımazsınız.
  • zor, ama imkansız değil.

eskiden, ne için aramış olursam olayım kayıp-çalıntı kart seçeneğini tuşlardım, o zaman illa ki birilerine bağlıyorlar. karşıma kim çıkarsa derdimi anlatıp normal kayıtlarda bahsedilmeyen alengirli sayı kombinasyonları öğrenir, yoluma devam ederdim. buna karşı bir önlem almışlar sanırım.

şimdi bir de bu sesli yanıt hikayesi işi bozdu. mutlaka konuşarak cevap vermeni istiyorlar. çok gıcık oluyorum bu sisteme. sırf sinirden kudurunca en azından ahizeyle telefonu dövebileyim diye müşteri hizmetlerini ankesörlü telefondan arayasım geliyor. yine de şu ana kadar kötü bir performans sergilemedim. garanti'yi arayınca karşınıza çıkan otomatik kadına düzenli olarak "müşteri temsilcisi" diye sayıklayınca şirinleri görebiliyorsunuz. burada esas sorun, müşteri temsilcisi derdinize çare olur mu?

tecahül-ü arif yaptım. tabi ki olmaz deli misiniz nesiniz.

bilmiyorsunuz ki müşteri temsilcisi de ona ulaşabildiğiniz için size uyuz oldu. bu artık bir irade savaşı, bir kumar. hemen görüyor ve artırıyor: "şikayet hattını arayın". işte esas şimdi sıçtınız. çünkü yok böyle bişii. var olduğu rivayet ediliyor, evet, 9.00-18.00 arası çalıştığına dair bir şehir efsanesi dolaşıyor istanbul'un arka sokaklarında. fakat ben daha hiç ulaşamadım. tam bağlanacak gibi oldum ama resmen ellerimin arasından kayıp gitti. artık orayı aradığım zaman zihnimde canlanan tek imge, terk edilmiş, metruk bir odada acı acı çalan bir telefon. eski model. çevirmeli.

ne oldu? müşteri temsilcisi gene kazandı. ya da kim bilir, belki de alo garanti zincirlerinden boşanmış* bir yapay zekadır, müşteri temsilcisi onun kuklası ve elçisidir ve bizim gibi basit yaratıklarla oyun oynuyordur. alo garanti aslında terminator bile olabilir. her şey olabilir. bildiğim tek şey var: the house always wins
  • sesli yanıt sistemini devre dışı bırakarak başarılabilen olay.

sesli yanıt sistemi ilk açıldığında "müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum" deyin. sistem size bir kaç soru soracaktır. bir kez daha "müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum" deyin. sistem bir kez daha ısrar edecek ve size bir kaç fazladan soru soracak, cevaplamayın, sesli yanıt sistemi başa dönecek. bir kez daha "müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum" dediğinizde kısa süre bekleyip eski tip şu tuşa basın bu tuşa basın sistemine geçiş yapıyor. buradan müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. sesli yanıt sistemini devre dışı bırakma ortalama 1 dakika sürüyor.
  • kredi kartımı iptal etmek istiyorum dediğinizde zart diye gerçekleşen hadise.
  • 'for english press nine' olayıyla nine'a basarak başardığım olay. siz de deneyin.
  • usul usul tuşlara basarken bir anda kayışları koparmanızı sağlayan bir sisteme sahip bir bankanın, başarana 100 tl bonus vereceği işlem.
    karşımdaki bant kaydına bağırıp küfür ederek kendimde de çığır açmış durumdayım şu an.
  • imkansızdır. anasını siktigimin robotu kartı kapattirma işlemi hariç hiç bir sekilde müşteri temsilcisine bağlamıyor. kart kapatacagim diye bağlanırsanızda bağlandığınız insan evladı sizi yönlendirmeyecegini söyleyip robota geri bırakıo. sikindirik bir işlem bile yapamadığım için kart çalındı diye kapattırdım çok mutluyum.
  • probleminizi bi kaç cümleyle ifade eder misiniz diyen bilgisayar kaydına "operatöre bağlanmak istiyorum" derseniz de bağlanamadığınız sistem. operatöre bağlanmak istiyorum dendiğinde (1000 kere söyledim) diyalog tam olarak şu şekilde gelişiyor.

- operatöre bağlanmak istiyorum
    - anlayamadım. mesela kredi kartı limitimi öğrenmek istiyorum, otomatik ödeme talimatı vermek istiyorum diyebilirsiniz
    - müşteri temsilcisiyle hangi konuda görüşmek istiyorsunuz? kayıp çalıntı kart bildirimi, internet bankacılığı?
    - internet bankacılığı.
    - anlayamadım, daha farklı deneyelim. bunlardan hangisini yapmak istiyorsunuz?
    - sizi menüye yönlendiriyorum.

- kobayashi maru simülasyonuna hoş geldiniz..
    - dıııııt dııt dıııııt......
  • çözüm sırrı press nine for english olan hede. türkseniz sikilirsiniz, suratınıza bakılmaz, hizmet alabilmek için mecburen yabancı numarası yapacaksınız, telefonda da ağızlarına sıçacaksınız, ancak o dilden anlıyorlar bu ülkede.

sesli komut zımbırtısı getirmişler bu sisteme. sorsan çalışıyor. işte yaşadığım dumur:

+ müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum (tane tane, kusursuz diksiyonla)
    - hangi konuda bağlanmak istiyorsunuz?
    + vadeli hesap açmak istiyorum.
    - müşteri numaranızı girin.
    + xxxxxxx
    - çok fazla yanlış işlem yaptığınız için alo garanti şifreniz iptal edildi.
    + ??????????

ulan nasıl yani?? şifremi niye iptal ediyorsun gerizekalı? neyi yanlış yapmışım, şifre iptal etmek de ne alaka?

ikinci deneme:

+ müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorum (tane tane, kusursuz diksiyonla)
    - hangi konuda bağlanmak istiyorsunuz?
    + vadeli hesap açmak istiyorum.
    - müşteri numaranızı girin.
    + xxxxxxx
    - bankamızda böyle bir numaraya sahip müşterimiz bulunmamaktadır.
    + asdhaoıfsjnuhanoıu!!!!!!?????o=0=0=^%&&//

ahahaha, beni müşterilikten attı robot, yok böyle birşey. şimdi gel de küfretme bunlara. en ağır küfürleri hakediyorlar, insanı çileden çıkarıp hizmet vermemek uğruna yaptıkları kepazeliğe pespaye bankacılığa bakın. bunlara ne dense boş.
  • bir kez falan yaşadım.

ingilizce konuşan insanlara özel bir uygulama sanırım aslen. ben ingilizce konuşucam diyorsan imtiyazlı olaraktan ingilizce konuşan birine bağlıyor sistem.
hesabın var mı? giriş yap