şükela:  tümü | bugün
  • esasında filoloji kökenli olmasına rağmen, siyaset bilimi alanında yurt dışında aldığı çeşitli formasyonlarla araştırmalar yapan değerli bir şahsiyet.
  • son çalışmasıyla kavram arkeolojisi ve cambridge siyasi düşünce tarihinden ilham alarak bizdeki tecdit gibi birçok kavramı osmanlı nasihatname literatüründen yeni osmanlılara kadar genelde "batılılaşma" olarak adlandırılan dönüşümlerle beraber ele alıp hepsini kendi kontextine oturtup başarılı bir şekilde incelemiştir.

    zaten (bkz: gerileme paradigması)'nı eleştirenlerin belitttiği gibi nasihatname literatüründeki muhafazakar tepkiler bile çöküş, batılılaşma ve ilerilik, gerilik gibi teleolojik değerlendirmelerle ele alınıyordu uzun bir süre. yeni akademik çalışmalarla elbette bu yorumlar aşıldı. topal'ın katkısı hem incelemeyi daha geniş bir açıdan kavramlar izerinden yapması hem de geleneğin dönüşümlerine vurgu yapıp bu dönüşümleri sekülerleşme olarak(ki sekülerleşme de öyle direkt alınacak, dinden bağımsız bir kavram olmamıştı topalın belirttiği gibi) alan yorumları aşması.

    ayrıca duyuralım yakında türkçe olarak çalışmayı okuyabileceksiniz.