şükela:  tümü | bugün
  • özellikle şizofreni alanındaki çalışmalarıyla tanınan, istanbul tıp fakültesi'nde görev yapmakta olan bir psikiyatrist.
  • tam adı vehbi alp üçok'tur. kendisi leponex ile tanışmamı sağladı.
  • istanbul tıp fakültesi psikotik bozukluklar araştırma programı şefi, psikiyatri profesörü. türkiye sınırları içerisinde özellikle şizofreni başta olmak üzere, psikotik bozukluklar alanında bir numara olmasının yanında, yurt dışı yayınlarda da hatırı sayılır yere sahiptir. eğitim alanında yılmadan istikrarlı çalışmaya devam etmesiyle birçok fakültenin öğretim üyesinden ayrılır. akşamın sekizinde klinikten ayrılırken, sabah yedide servise çıkarken, kapalı servisin yarısını tek başına çekip çevirirken görebilirsiniz. sadece bir akademisyen olmanın ötesinde iyi bir insandır, birçok psikiyatrist için idol olma özelliğini korumaktadır.
  • erkan mumcu ya benzerliğiyle dikkatimi çeken,itf psikiyatri anabilim dalı profesörü.
  • bir tecrübemi aktaracağım, teoride başarılı çalışmaları olan psikiyatri doktoru.

bir hastasının ilaçlarını düzenlerken ilaçlardan birini kesme kararı almıştır, hastasının annesi "doktor bey bu ilacı almazsa kötü oluyor oğlum kesmeyin" şeklinde panikle aksi bir söylemde bulunmuştur. tabi ki annenin bu işin profesörü olan bir doktorun teknik bilgisine müdahale edebilecek akademik bilgi birikimi olamaz ama gözlemlerinden oluşan duygusal birikimiyle edindiği bir tecrübesini bir şekilde paylaşmıştır.

ardından doktor şu cevabı vermiştir:
    - boş konuşuyorsunuz.

insanın duygularını işleyen ve arasındaki bağlantıları en iyi bilen bir bilim dalının profesörünün, profesyonellikten çıkıp böyle kendi egosuna dönerek cevap vermesiyle zaten bir katkısı olamayacağını düşündürtmesi uzun sürmemiş oldu.
    ortada yanlış bir şeyler var ki bir hastalık durumu olmuş ve yardım almak için sizin bilginize başvurulmuş. danışan tarafından gelen ilk yersiz yorumu bile yönetemeyecek bir uzmanın duygu ve düşünce bozukluklarını da tedavi edebileceğini düşünmüyorum.

annenin bu tepkisine düzgün bir uslup ile yapıcı bir cevap verilebilirdi. en azından bunu hastası olan oğlunun yanında yapmayabilirdi, o hareket sonrası hastası hemen "gidelim buradan tedavi istemiyorum" demeye başladı.

tanım: hastasının yakınlarına "boş konuşuyorsunuz" gibi egolarıyla tepkiler verebilen tavsiye etmediğim psikiyatrist.