şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tamer heper)
 • "soluk gecenin aşk hikayeleri" namında bir filmi var. izleyen birine rastlamadığımız için tevatürden bildiğimiz aykırı bir yönetmen alp zeki heper. mezkur film, "film kontrol komisyonu" tarafından müstehcen bulunarak yasaklanmış zamanında. ortaya da çıkmamış, ya da çıkıp ulaşmamış.

  çok dandik yazdığım bir entry imiş, 10 seneyi aşkın zamandan sonra düzeltince silmekten beter ettim. insan iyi ki büyüyor vallahi.
 • zeki heper'in filmlerinin sami şekeroğlu tarafından sadece enis batur'a gösterildiği rivayet olunur.
 • ümit bayazoğlu'nun uzun ince yolcular adlı kitabında konu edilen, otuz yedi unutulmuş portreden biri olarak rastladığım, sinemamıza entegre olamamış sinemacımız. dahi mi , deli mi yoksa gününden önce söz söylemeye çalışmış bütün benzerleri gibi doğuştan mı şanssız? biraz meçhul...
 • alp zeki heper'in filmlerini dia pozitiften seyredenlerden biri de burçak evren'dir. ayrıca alp zeki heper'in filmlerimi kimseye göstermeyin isteğinin de, sami şekeroğlu tarafından filmleri kimseye göstermemek için uydurulmuş ve sonrasında kendisinin de inandığı bir rivayet olduğu söylenmektedir.
 • soluk gecenin aşk hikayeleri hüsrânı ardından adana' da bir çiftlikte inzivaya çekilmiş, bir şeylerin değişmiş olabileceği yanılgısına kapılarak (ki o şeyler bugün dahi pek değişmedi) yeniden film çekmeye başlamış; 3 uzun metraj filmi daha yasaklanınca dayanamayıp hukuk mücadelesi olarak başlayan; idhec'de en iyi film ve en iyi yönetmen dalında ödül aldığı, viyana'da kariyerini kültür bakanlığı ödülleri ile süslediği serüvenini intihar ederek noktalamış yitik rejisör.

  başarılı intihar girişiminden evvel evinin önünde bütün kitaplarını, yaptığı resimleri ve filmlerini yaktığı rivayet ediliyor.
  bizler açısından bakıldığı vakit ne kadar hazin bir tablodur ki başyapıt kapasitörü kıvamında bir yönetmeni, bir sinema dehasını vakti zamanın tutarsız sansür kurulları yüzünden yeterince tanıyamıyoruz...

  bir takım atılımları çok erken yapmaya çalışmıştır kendisi... emin olmamakla beraber bu erkenden kasıt, 1960lı yıllar civarındaki bir zamanda türk sinemasına sürreal öğeler katmaya çalışan bir baba yönetmenin çırpınışlarını karşılayan dönemdir ki gerisini düşünmek bile yersizdir... intihara giden yol alenen tam karşıdadır...

  zeki demirkubuz, c blok'u kendisine ithaf etmiştir.

  edid: ayrıca facebook'ta bir sayfada heper soyadlı akrabaları olduğunu tahmin ettiğim kişiler tarafından , deri kanseri sebebiyle öldüğü, intihar haberlerinin yalan olduğu iddia edilmektedir.
 • türkiye'nin tek gerçeküstücü yönetmenidir ve maalesef şimdi aramızda yoktur.
 • hukuk öğrenimi için cenevre ye gitti ve kirasını karşılayabilmek için resimlerini sattı. bir yıl sonra okulu bırakıp fransa ya paris yüksek sanat enstitüsü ne (idhec) kaydoldu. burada çektiği bir kadın ve şafak filmleri birincilik ödüllerini aldı. okulun en başarılı yönetmeni seçildi. mezun olduktan sonra türkiye ye dönüp lütfi ömer akad ın asistanlığını yapmaya başladı. akad la anlaşamayan heper, kendi yapım şirketini kurup ilk uzun metraj filmi soluk gecenin aşk hikayeleri ni çekti. sansür kurulunca müstehcen bulunan filmin yurt içinde ve yurt dışında gösterimi yasaklandı. bir süre adana da bir çiftlikte yaşadıktan sonra istanbul a geri döndü. yeni bir film şirketi kurup üç uzun metraj film daha çekti. bu filmler de sansüre takılınca 1975 yılında evinin önünde bütün filmlerini ve resimlerini yaktı. 1984 yılında intihar ederek hayatına son verdi.
 • x bir sinema üstadıyla bizzat sohbet ederken bir anı dinlemiştim. bir film galasına geliyor alp zeki heper. elinde kocaman taşları olan bir tespih, yanında çarşaflı bir kadın. geliyor bizim x'in yanına "yengenle tanıştın mı?" diye soruyor. x yengeyi tanıyor aslında, eşinin de eski arkadaşı. ama heper'in eşi, çarşaflı bir kadın değil o eski zamanlarda. sonra x'le muhabbet ediyor, "ben" diyor, " türkiye'deki tek müslüman yönetmenim, benden başka kimse yok".
 • varlığını şu mükemmel yazı ile öğrendiğim türk sinemasının en büyük haksızlıklarından birine uğramış yönetmen.

  okuyun okutun.

  http://vesaire.org/…iksiz-yalnizlik-alp-zeki-heper/