şükela:  tümü | bugün
 • anayasa mahkemesi'nin üst düzey yöneticiler ve avukatlar kontenjanından yedek üyesi eski malatya valisi mustafa yıldırım'ın 1 şubat 2010 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılması üzerine abdullah gül tarafından anayasa mahkemesi'ne bugün itibariyle atanmış bulunan denizcilik müsteşarlığı müsteşar yardımcısıdır.

  buraya kadar bir problem gözükmüyor, zira üst düzey yönetici kapsamına giriyor kendisi. ancak işin ilginç olan tarafı, sayın altan'ın müsteşar yardımcılığı görevine 26 şubat 2010 tarihinde atanmış olması ve daha önceden anayasa mahkemesi'nde raportör olarak çalışmasıdır. ilgili haber için;

  http://www.milliyet.com.tr/…8100/default.htm?ver=77

  ne güzel oyun değil mi? bunun bir benzeri şu anki asıl üyelerden fulya kantarcıoğlu seçilirken yapılmış zamanında. zira 1990'ların başında yüksek mahkemede raportör olan sayın kantarcıoğlu'nu çok seven o zamanın anayasa mahkemesi başkanı yekta güngör özden de, kantarcıoğlu'nun önce adalet bakanlığı müsteşar yardımcılığı'na daha sonra danıştay üyeliğine atanmasını ve en sonunda da kişisel ricasıyla süleyman demirel tarafından yine üst düzey yönetici kontenjanı sayesinde yüksek mahkemeye üye olarak atanmasını sağlamıştı.

  ne diyelim sayın altan'a da görevinde başarılar dileriz. diğer üyelerden beklediğim gibi kendisinden de bir yedek üye olarak, kimseden etkilenmeden sadece hukuka bağlı kalarak kararlarda oyunu kullanmasını beklerim. tabi, son hazırlanan 2010 mini anayasa değişikliği paketi yürürlüğe bir şekilde girerse, diğer yedek üyeler gibi kendisi de asıl üye olacak.

  edit: kendisi bu arada daha 42 yaşındaymış sadece. değişiklik paketi mevcut üyeleri etkilemeyeceği için kendisi 23 yıl bu görevi sürdürebilecek. bu da bana 40 yaşındayken mahkemeye atanan haşim kılıç'ı hatırlattı.
 • anayasa mahkemesi yedek üyeliğine atanmasına siyaset kanadından deniz baykal'ın eleştirilerinden sonra bugun de yarsav başkanı başkanı emine ülker tarhan'dan sert bir şekilde eleştirdi. yapılan bu atamanın bir dolanma kültürünün sonucu olduğunu ve yargıyı ele geçirme yolundaki kararlılığın en açık göstergesi olduğunu söyledi.

  alparslan altan ise anayasa mahkemesi yedek üyeliğine atanmasına yapılan eleştirilere “her üye atanmasında benzer spekülasyonlar olur.” şeklinde bir açıklama yaparak akp vekillerini iyi bir şekilde örnek aldığını ispatlamıştır. ***
 • kemal kılıçdaroğlu tarafından istifa etmeye davet edilmiştir:

  "rüşvet sadece parayla tanımlanacak bir alan değil. eğer siz anayasa mahkemesi gibi, hiçbir şaibenin bulaşmaması gereken bir kuruma atanıyorsanız, belli kişilerin beklentilerine paralel olarak, belli makamlar size ikram edilerek o kapılar aralanmışsa, o mahkemenin üyelerine gölge düşürürsünüz. bu üyenin yapması gereken tek şey, onur ve ayıp denen iki kavramı biliyorsa, görevinden tamamen çekilmek zorundadır.

  ben merak ediyorum, kendisi anayasa mahkemesi üyesi olduğunda, kendisine bu koltuğu ona hediye eden binali yıldırım’ın davası geldiğinde nasıl tarafsız davranacaktır? hiç kimse anayasa mahkemesi üzerinde kuşku duyulacak bir hareketi yapmamalıdır. sayın üyenin de kendi iradesiyle, ahlaki değerlere uygun olarak o görevden ayrılacağını düşünüyorum."

  her üyenin atanmasında benzer spekülasyonların olduğunu düşünen sayın altan'ın bu çağrıya uymayacağı şimdiden bellidir.
 • "müjde!nur topu gibi haşim kılıç'ınız oldu"
  -tanzanya cumhurbaşkanı

  "alpaslan altan anayasa mahkemesi’nde raportör... bir ay önce oradan denizcilik bakanlığı müsteşarlığı’na atanıyor... bir ay sonra da cumhurbaşkanı gül tarafından anayasa mahkemesi yedek üyeliğine getiriliyor. eskilerin hülle dediği bu yöntemle alpaslan altan’a asil üyelik yolu açılıyor. gazeteler haberi büyütmüştü dün. bir cumhurbaşkanı’nın bu kadar küçük oyunlara alet olması tabii şaşkınlık verici... üstelik de bu cumhurbaşkanı anayasa değişirse 17 anayasa mahkemesi üyesinden 14’ünü neredeyse tek başına atayacak... düşünün devletin dengesini...
  abdullah gül rektör atamalarında da aynı yolu izliyor. genellikle partiye yakın kişileri rektör atıyor... hasan celal güzel’in oğlu mustafa güzel’le ilgili işlemi de ilginçti. gül, memur olma yaşını çoktan aşmış bu zatı babasının hatırına devlet denetleme kurulu’na 2008’de uzman olarak atadı. böylesi kucaklayıcı ve eşitlikçi bir zat kendileri.."
  ___

  http://www.milliyet.com.tr/…010/1219105/default.htm

  içime doğdu:
  (bkz: dostum tornacı demişsin adam fabrikatör)

  ___

  "mevcut anayasa, üst düzey bürokratların anayasa mahkemesi üyeliğine seçilebilmeleri için en az 40 yaşında olmalarını öngörüyor. yeni paket ise yaş sınırını 45’e çıkarıyor. böylelikle 42 yaşındaki altan, anayasa değişikliğinden sonra şansını kaybedecekti.

  ‘’jet formül’’ yürürlüğe konuldu. altan, 26 şubat’ta cumhurbaşkanı gül, başbakan erdoğan ve ulaştırma bakanı yıldırım’ın imzası ile denizcilik müsteşar yardımcısı yapıldı ve üst düzey bürokrat oldu. ilk şart yerine geldi ve 31 gün sonra da yine gül’ün kararı ile bu kez anayasa mahkemesi yedek üyesi oldu."

  ___

  http://www.gazeteport.com.tr/…zarlar/news/gp_660958
 • cumhurbaşkanı abdullah gül alparslan altan'ın anayasa mahkemesi yedek üyeliğine atanması ile ilgili eleştirileri yadırgadığını söylemiş. ayrıca abdullah gül listeye bakmış, bu işi kim daha iyi yapabilir diye düşünmüş, tartmış ve seçimini yapmış, alparslan altan'ı atamış. **
 • anayasa değişikliği hapı kabul edilirse, anayasa mahkemesi asıl üyesi olacak ve çok uzun yıllar öyle kalacak. allah ömür versin de ben mesela danıştay'ın anayasa mahkemesi'ne havale ettiği 4-c konusunda ne karar vereceğini çok merak ediyorum. eskiden buralar hep askeri vesayetti, şimdi milli irade doldu, ne güzel oldu.
 • (bkz: #18652556)
  (bkz: #18657424)

  ilk bakınızdaki bahsedilen ve ataması teamülen ve etik olarak alparslan altan'dan önce yapılması gerektiği halde ondan 1 gün sonra yapılan üye için;

  (bkz: burhan üstün)
 • hakkında dolaşan videoya inanan mallar var oldukça, akp ve türevleri daha ezici çoğunlukla iktidarda kalmaya devam edeceklerdir.
 • facebook'ta dönen videosu ile alakalı olarak oral çalışlar bir yazı yazmış .