şükela:  tümü | bugün
 • askerlikten ihtilalle ayrılıp parti kuran genel başkan,otuz senelik politika hayatı olan sağ partinin genel başkanı.(bkz: dokuz isik)
 • (bkz: turkes marsi)
 • asıl adı "hüseyin feyzullah" tır. (kaynak: ana britanika)
 • olumu eskisehirdeki bircok solcu ogrencinin ulkuculer tarafindan yurttan uzaklastirilmasina neden olmus siyasetci.
 • beni tir tir titreten soguk bir ankara ki$inda, olumuyle, yollari kapatan, gunu kar lapalariyla susleyen, ideolojisine saygi duydugum, kendini tanima serefine eri$tigim, yasli adam.
 • 27 mayıs ihtilalinden sonra radyo konuşmasını yapan kişi. fakat daha sonra siyasi çalışmalarından dolayı ordudan atılmıştır. daha önceleri de (1940lar) ırkçı/turancı çalışmalarından dolayı ceza olarak tırnakları sökülmüştür.
  27 mayıs darbesi sonrası, almanya'da görevli bulunan amerikan görevlisi (adını hatırlayamadığım bir eski sovyet subayıdır ve abd ajanıdır kendisi: cia ajanının adı araştırıldı, sonuç: ruzi nasar) tarafından hem maddi hem de politik anlamda desteklenmiştir. amerika'nın türkiye'deki sosyalist akıma karşı kullandığı maşanın başında olmuştur. devletin ve abd'nin desteği ile 1960'ların sonlarından itibaren özellikle ege bölgesinin kıyı kesimerinde mhp sempatizanlarına yakın dövüşve silah kullanma eğitimlerini verildiği yaz kampları kurmuş, bu kamplarda katil yetiştireye başlamıştır; bu katillerden önemlibir bölümü daha sonra tbmm'de vekil olabilmişlerdir. abd ve devletin anti-komünist tavrının karanlık uygulayıcısı olarak yıllar boyunca hizmet vemiş, bu hizmetleri karşılığında gizli bir ayrıcalık ve maddi olarak önemli bir çıkar sağlamıştır. türkiye'nin yetiştirdiği pek çok aydınlık ve ilerici gencin katledilmesinin önde gelen sorumlularındandır. fakat abd'nin ve derin devletin ona verdiği görevleri başarıyla yapmasını bilmiş ve ülkenin ilerici bir hamle yapmasındansa bir terör kaosuna sürüklenmesini ve askeri darbenin gelişini sağlayabilmiştir. sonuç olarak türkiye'ye komünizm gelmemiştir ve bu sayede bugünkü refah içinde, mutlu ve huzurlu günlere gelebilmişizdir.
  not: ruzi nasar, sözlükte ruzi nazar başlığı altında incelenmiş.
 • türklük mü yoksa müslümanlık mı kelimelerinin arasına sıkışmış insanların lideri idi bir zamanlar.! islam'ın evrensel bakış açısının dışına çıkmış türkçülük** teziyle tutarsız bir sistematiğe sahip olduğunu göstermiş bir liderdi zamanında...
 • ankaranin göbegine yapilan bir anit mezara gömülmüs put

hesabın var mı? giriş yap