şükela:  tümü | bugün
  • mersin barosu başkanı. özgecan aslan'ın katil zanlılarını mersinli avukatların savunmak istemediğini açıklamış.

beyefendi kızcağızın ölümüne ne kadar üzüldüğünü, ne kadar hassas olduğunu göstermeye çalışıyor ama savunmayız dediği kişi bir zanlı. mahkeme edilmeden, suçluluğuna kanaat getirilmeden adalet nasıl yerini bulacak? yoksa bu görevi yapmayıp yükü bir meslektaşının üstüne yıkarsan sen temiz, o kirli mi olacaksınız?

muhtemelen bu zanlıyı savunacak avukata cahil halkın göstereceği tepkiden korkup böyle sahte hareketlere girişiyorlar. korkuyorsan "korkuyorum" de, kabul etme, bu sahte laflara ne gerek var?

edit:
    burada "mesleğin yüz karaları" yazmıştım ama sildim, çünkü kendimin de avukat olduğu hissi yaratabiliyor, değilim.
  • kendi başlığına ikinci entry'yi giren mal olma riskini göze alarak, başlığın bir gün ilgi görme ihtimaline karşı derdimi daha açık yazayım, çünkü özelden tartıştığım bir avukat bir avukatın vicdanen red hakkı olduğunu söyledi.

şimdi, bu kişinin yaptığı şey vicdanen red kapsamına girmez bence. çünkü açıklamasında kullandığı "bu davaya müdahil olup, sanıkların en ağır cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız" şeklindeki açıklama, bu kişinin sanığı şimdiden suçlu saydığını, hatta bunu basına yazılı açıklama ile topluma duyurarak neredeyse o kişinin haklarına tecavüz ettiğini gösteriyor.

sana bu dava verilmek istenirse, sen de sanığın suçlu olduğunu düşünürsen davayı almazsın. ama önceden böyle bir açıklama yapmak hukuku ayaklar altına almak bana göre. çünkü topluma duyuruyorsun, bu da toplum nezdinde herkesin savunma hakkı olduğuna dair temel insan hakkı ilkesini zedeler.

öte yandan tüm il barosu için açıklama yapıyorsun. bir kere bu sanığın mahkum olup ceza alması için yargılanması lazım. siz topluca elinizi taşın altına koymaktan kaçıyorsunuz. yargılanmazsa bu kişinin eninde sonunda serbest kalması gerekmez mi? ha, "nasıl olsa yargılanır canım, davayı alacak başka avukat bulunur" diyorsanız da önceden belirttiğim gibi meslektaşlarınıza karşı hakaret bu. "ben temizim ama bazı avukatlar kirli" demiş oluyorsun.
  • 24 haziran genel seçimlerinde mersin'de chp 2. sıra milletvekili adayı olan mersin'in eski baro başkanı.
  • chp'nin mersin'de aldığı oyların %60'ından fazlasını veren arap alevilerin, 2018 genel seçimleri'nde chp'nin mersin listesine üst sıralardan giren tek temsilcisi. kendisine başarılar diliyorum.

parti ile ilgili birkaç şey söylemek gerekirse; cumhuriyet halk partisi, hatay ve adana'da olduğu gibi mersin'de de arap alevilerin oylarıyla ayakta duruyor ama gel gör ki bu halk chp tarafından dış kapının mandalı olarak görülüyor. chp'nin, oy aldığı bölgenin halkını umursamayıp oy almadığı yerlere yaranma politikası sebebiyle birçok seçmenini partiden soğuttu. tebrikler chp. aynı kafayla devam et sen.