şükela:  tümü | bugün
 • beşiktaş'ın u19 takımından sol bek. türkiye kupasında 28 kasım 2017 de oynanan manisaspor macinda a takım formasını giyiyor su an.

  annesi, babası arkadaşları eminim büyük bir heyecanla bu macı izliyordur. bir an çok yerlerinde olmak istedim herbirinin. yen'i bir başlangıca şahit olmak, bir parçası olmak ne keyifli şey.
 • 1999 doğumlu beşiktaş genç takımının sol bekidir.
 • beşiktaş u19 takımının stoperi.

  rakibe önde basan stoper olarak eğitiliyor, agresif olması bekleniyor. ama alpay'ın hamle koşuları doğru olsa da çabuk bir stoper değil, geniş alanda süratini bulsa da dar zamanda yapması gereken müdahaleler bazen ağır/yumuşak kalıyor.

  bunlar bu sezon u19 şampiyonlar ligi'ndeki porto maçından:

  - link - baskı yapmak için orta sahaya kadar gelse de cassama'dan vücut çalımını yiyor, pozisyonun devamında penaltı oluyor

  - link - sadece iki dakika sonrası; deminki çalımı yediği için sinirlenmiş, aynı baskıyı yapmak için yine geliyor ve bu sefer faul yapıyor. kaleden uzak bölgede doğru bir faul.

  - link - geriden doğru koşu, doğru müdahale ama yumuşak kalıp çalımı yiyor

  - link - birinci gol; doğru çıkış ama ağır kalıyor

  - link - santrayla birlikte gelen ikinci gol, yine doğru çıkış ama yumuşak müdahale. maç bundan sonra artık kopuyor ve 5-1 bitiyor.

  bunlar da a takımda oynadığı manisaspor maçından:

  - link - yine ilk basan kişi olma alışkanlığıyla içgüdüsel olarak önde basmaya gidiyor, sonradan yetişse de dar alanda hızlı dönüş yapamayıp adamı arkasına kaçırıyor, tecrübesizlik

  - link - yine porto maçı gibi, başarısız müdahale

  alpay'ın daha sert oynamasını sağlamak lazım, bu da cesaretlendirmekle olur. hızın, gücün, tekniğin sınırı vardır ama cesaretin sınırı yoktur, hele ki bu yaşta bir oyuncuyu doğru yönlendirirseniz mental olarak istediğinizi alırsınız. o yüzden seneye a takım kadrosunda kesinlikle yer almalı.

  bu sert müdahale eksikliği sezon başında çağlar söyüncü için de sözkonusuydu: (bkz: #70639695)

  enes ünal'ın anlattığı bir anı vardı, man city'de antrenmanda kolarov ile girdiği ikili mücadelede sakatlanmış ve içeri gitmiş. yanına guardiola gelmiş ve barcelona'da messi'nin yaşadığını anlatmış; messi de enes gibi gençken busquets ona sert girmiş, messi 2-3 gün antrenmana çıkamamış. 3 gün sonraki antrenmanda bu sefer messi busquets'e sert girmiş, busquets 3 hafta uzak kalmış. guardiola enes'e mesajı aldın mı demiş, ama enes onun dediğini yapıp kolarov'dan rövanşı almamış. o enes kendisini kabul ettiremedi ve şimdi villareal'de bir şeyler yapmaya çalışıyor. bu işler biraz da böyle küçük ayrıntılara gizli işte.