şükela:  tümü | bugün
 • şu an ne yaptığını bilmemekle birlikte, uzunca bir süre bilim ve teknik dergisinde astronomiyle ilgili makaleler yazmış, x ayında gökyüzü köşesini de yayına hazırlayan kişi olmuştur. o zamanlar sanırsam odtü'de araştırma görevlisiydi. 1994 kasım sayısında, kendi yazmadığı ama yayınlanmasına onay verdiği nebulalarla ilgili bir makalenin ardından, ufak tefek yorum yazıları dışında bir daha hiç bilim teknik'te yazdığını görmedim. ayrıca 1994 aralık sayısında da murat alev tarafından bir önceki aya ait bu makaleyle ilgili düzeltme ve oldukça sert eleştiriler içeren ufak bir yorum yazısı çıkmıştı. sanırım bilim ve teknik'ten ayrılmasının nedenlerinden biri bu olabilir.

  kendisinin yazdığı hemen her makale zevkle okunabilir olmakla beraber, ben özellikle 1994 ocak sayısındaki amatör astronomi yazısını tavsiye ederim. bu yazı okunarak o günden bugüne türkiye'de astronominin geldiği seviye rahatlıkla gözlenebilir. bundan 10-15 yıl önce, memlekette doğru düzgün gözlemevini geçtim, teleskop bile bulunamazken şimdi eminönü'nde uygun fiyatlara gayet performanslı teleskoplar edinebilmek mümkündür. ayrıca bu yazısının verdiği gazla başladığım astronomi maceramda çıplak gözle gördüklerim beni tatmin etmeyince, ebeveynlerime "okuldan bir proje için dürbün istiyorlar gibi müthiş bir palavra sıkmıştım." (o zamanlar (1995'ler), şayet cebinizde bir kaç bin dolarınız yoksa, türkiye'de teleskop edinmek mümkün olmayan bir şeydi.) babam da madem proje geçici deyip 10x15 lik bir dürbün bulup 15 günlüğüne bana vermişti. ben de o gazla bir elimde kendi yaptığım yıldız haritam, diğer elimde dürbün, oturduğumuz apartmanın çatısına çıkıp gökyüzünü seyreylemeye başlamıştım. baktığım ilk cisim de ülker yıldız kümesi olmuştu ki yaşadığım heyecanı anlatabilmem mümkün değil. yalnız dürbünün bende kaldığı 15 günün 3-4 günü hariç, havanın hep kapalı olmasınıysa cenabetliğime bağlamaktayım. neyse efendim, yazılarıyla, yorumlarıyla, çevirileriyle benim gibi en azından bir kaç düzine insana çatılara çıkıp röntçü damgası yemesine neden olabilecek kadar astronomiyi tanıtmış ve sevdirmiş olduğuna inandığım bir insandır alper ateş. okur mu okumaz mı bilemiyorum ama kendisine hiçbir zaman sunma fırsatını bulamadığım teşekkürlerimi buradan iletiyorum..
 • 1994 veya 1995 yilinda beni ve bir arkadasimi emekli albay olan babasiyla beraber odtu gozlemevinde gozleme goturmus hos sohbet, zeki abi. yasimiz kucuktu o zaman ve odtu fizik kantini amator astronomi toplulugu'nun odasiydi...

  en son 5-6 yil once odtu'de rastladigimda avrupada unlu bir gozlemevinden kabul aldigini soylemisti. su an nerdedir, ne yapar mechul.
 • konya selcuk universitesi iktisadi ticari ilimler meslek yuksek okulunda* ogretim gorevlisi.
  meram anadolu lisesi* ve istanbul uni.isletme fakultesini bitirdikten sonra yuksek lisansını surdurmekte,universiteye girmeden once bir donem garanti bankasında,bir miktar da kpss sampiyonu olarak maliyede calismış,sonra huzurun tedrisatta oldugunu dusunup kapagı 5 yasından beri memleket belledigi konyada almıstır.

  universitede saclar omuzlardaydı.simdi degil.
  sevgilisi de cok iyi insan,gercek.o da yuksek lisans yapmakta konyada.
 • şu sıralar bir yandan ntv bilim'de yazmakta bir yandan da izmirde itk bünyesinde kurduğu planetaryum'un direktörlüğü yapmakta. geçtiğimiz günlerde ntv'de yayınlanan günlerin getirdiği programına davetli idi, ayda su bulunması hakkında kısa da olsa soruları yanıtladı. şu anda kafasında binbir proje var, yakın zamanda bekliyoruz yeni hamlelerini..

  http://video.yahoo.com/watch/6453635/16732627
 • seda sayan'ın program editörlerinden biri. yukarıda anlatılan bilim kişisiyle aynı kişi olsa ya bu arkadaş.

  hayatın anlamını ararken sabah programlarını keşfetmişmiş. haydi hopppaaaaaa
 • ocak 1994 teki yaziyi okudum. fizikci olmaya karar verdim ki zaten bilim teknik okuru idim. ege universitesinin 1997 ve 1998 ilk astronomi yazokullarina katildim. gokteki yildizlarin bircogunun adini bilirim. kendisine tesekkur ediyorum.
 • sempatik bir kardeşimiz. severek izliyoruz.
 • http://www.haberturk.com/…-deve-hayatimi-degistirdi

  develi olayı hatırlıyor gibiyim. emin de değilim.
  allah yolunu açık etsin :)
 • kendisi ekran karşısında zaten sempatikti, gittik gördük, tanıştık, yarıştık, çok da eğlenceli ve sempatik biri.

  yolu açık olsun, ne diyelim.
 • ali ihsan varol'dan sonra aynı kanalda, benzer bir programı sunmak ve sevilmek zor, çıta yüksek ama kasıntı olmaktan uzak, söylenildiği gibi sempatik, samimi bi' insan. severek izliyoruz.
  bugün söylediğine göre yağmur isminde bir kedisi varmış. ha bir de çok sevimli gülüyor ya da bana öyle geliyor, bilemedim *