şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önümüzdeki yıllarda, eğer bir sorun olmazsa adından sıkça söz ettirecek dört yaşlı arap safkanı. üstün bir kan hattına sahip olan bu safkan, yarımkan iddialarıyla gündeme gelse de şampiyon olmaya aday görünüyor.
 • son yarışında, 4 yaşlıların en iyisi olan cangıl'ı uzak farkla geçerken 67,3 km hıza ulaşmıştır.
  bu hız gösteriyor ki kendisi yarımkan değildir. olsa olsa safkan ingiliz olur bu süratle.
 • turbo'yu da geride bırakmıştır. gazi koşusu'nun büyük favorisi olan arap atı (!) dır.
 • an itibariyle 350000 tl lik tbmm koşusunda kafkasli ve turbonun eline vermiş beygir
 • yarımkan bir at olan turbo'yu geçerek 2010 tbmm koşunu kazanan at.
 • kazandığı tbmm koşusu sonrası hipodrom karışmıştır.

  edit:silahların patladığı, 3 kişinin yaralandığı konuşuluyor. ayrıca alper kaan'ın jokeyi murat gündüzeli'nin de darp edildiği haberleri var. olaylardan dolayı yarışlar yarım saat ileri alındı.
 • özhaber'in kazandığı 2009 cumhuriyet kupası koşusunu saymazsak (çünkü turbo sakat sakat koştu) turbo'yu kafkaslı'dan sonra geçen ikinci arap atıdır. ayrıca alper kaan'ın bugünkü ganyanı 2,70 miş. turbo'nun olduğu yerde bu mümkün olmuyordu maalesef.
 • dün yapılan tbmm koşusunda bir şekilde birinci olacağı belliydi bu atın. turbo gibi bir atın yanında 2 küsür lirayla koşması belli ediyor zaten her şeyi... derecelerine ve eşkaline bakarak konuşursak normal bir arap atıyla alakası yok gibi gözüküyor. ancak zaman gösterecek neyin ne olduğunu...
 • (bkz: #18923612)
 • bu alper kaanın yetiştiricisi olan sabahattin akşeni'i tjk tv'deki haftaya bakış programında izlemiştim daha doğrusu dinlemiştim telefonla bağlanmıştı programa.alper kaan o zaman daha 2 ya da 3 yarış koşmuştu henüz.hikayeyi uzun uzun anlattı sebahattin bey.pedigrileri uzun zamandır takip ettiğini falan anlattı gerçekten iyi bir birikimi vardı.arap kızı isimli bi kısraktan yola çıktığını, ondan özüşanı (turbonun kısrak babası) bulduğunu, turbonun annesi olan gülbanazı almak için düzarat ekürisine (turbonun sahipleri) iyi bir miktar para önerdiğini ama satmadıklarını.gülbanazı alamayıncada onun kızı olan burçtanı bulduğunu anlattı uzun uzun.remazan kaya aynı programda alper kaanın arap atı olamayacağını, atı padokta, antrenmanda gördüğünden bahsetti.bunun üzerine tekrar programa bağlanan sabahattin bey mehmet kaya'nın kendisiyle atı almak için remazan kaya adına pazarlık yaptığından, atının safkan olduğundan bahsetti yine uzun uzun pedigri açıklamalarıyla.
  ama açıklamalarda bir boşluk vardı.sabahattin bey uzun yıllar -yanlış hatırlamıyorsam 10 yıl kadar- bi kan hattının peşinen koştuğunu söyledi fakat aradığı kısrağı bulup eyvah uzun nuri gibi başarısız sadece 1 yarış kazanmış bi ata tohumlatmasının bi açıklaması yoktu.ayrıca alper kaan 29.09.06 doğumlu yani aslında 3.5 yaşında!konuyla ilgisi olanlar bilirki kısraklar bahar dönemi tohumlanır ki bu hem sene başında doğup yaş avantajı sağlamak içindir hem de atların gebe kalma dönemleri bahar aylarında daha verimlidir yumurta üretimiyle ilgili bu da sanırım.ayrıca alper kaanın babası eyvah uzun nuri ne hikmetse tay doğduktan bikaç ay sonra ölmüs ve şu anda alper kaan artık pedigrisini aldığı için babasıda ölü olduğuna göre tekrar test yapmak mümkün tabiiki ama biraz sıkıntılı bi durum oluşuyor.
  yine konuyla ilgilikler bilecektir ki 3.5 yaşında bi arap tayının bırakın turbo, kafkaslı, özhaberi eski tabirle kendinden büyük 'b grubu' araplarla bile mücadele etmesi çok çok zordur ki bu saydığım atları geçmesi imkansızdır.tabi safkan bi arap atıysa!

  edit: imla..