• aslında emevilerin zulminden kaçan hz.ali soyunun sığındığı horasandaki türklerin devamıdır. kendi yiğit,mert,yardımsever özelliklerini hz.ali'nin soyuyla gelen islam ezoterizmi ile birleştirince muazzam bir gönül öğretisi ortaya çıkmıştır.

günümüzde provokasyon amaçlı cinayetler işleyen beyni yıkanmış gençlerin bu ismi kullanmasının vebali nedir, karmik yükü nedir bilinmez. çünkü dağlar kadar fark var aralarında.
  • islamcı'nın gözünden: anadolu'yu islamlaştıran savaşçı dervişlerin sıfatı, ünvanı.
    alevi'nin gözünden: anadolu'ya bektaşî geleneğini yaymış bileği kuvvetli erenlerin sıfatı, ünvanı.
    sosyalist'in gözünden: anadolu'ya, islam ezoterizminden beslenmeleri dolayısıyla panteist bir anlayış aşılamış gerilla*

liseli'nin gözünden: "reyiz, akşama mevzu varmış, gidiyor muyuz?"

türk milliyetçisi'nin gözünden: pir-i türkistan hâce ahmet yesevi'nin öğrencileri. bozkır vicdanı, alp yiğitliği, savaşçılığı ve nakşıbendî/alevî/yesevî erenliğiyle harmanladıkları kişilikeleriyle, küçük asya'yı güzelleyen, eğiten, müslümanlaştıran ve türkleştiren, savaşçı erenler.

beni bu doom metal bitirdi hacer'in gözünden: on numero, çok tanrıkut* adım.
  • elimde yıllar önce niğde'de mi nerede hatırlamıyorum, yol üzerindeki bir "1 milyoncu"dan alınmış "bıyıklarım yüzünden" isimli bir kasedi bulunan ses sanatçısı. allah belamı versin.

ek klasör
  • oğlum. zalime alp mazluma eren olsun diye.
  • türkiye üzerindeki en tehlikeli ideoloji gruplarından. son 2-3 yıldır nerde insanlara saldıran bir grup olsa saldırgan grup bu isimle anılıyor.
  • siyah saçlı, uzun boylu, buğday tenli olanlarıyla karşılaştım hep
    (bkz: tipten isim tahmini)
  • alperen, alp gibi başkalarına karşı değil, kendi nefsine cihad yapan kişidir.

aşık paşa şöyle tanımlar alpereni:
    dünya sevgisi hevesine kapılmamalı, cimrilik, fesad gibi davranışlardan kaçınmalı, tevekkül etmeli, himmetli olmalı, doğru arkadaş edinmeli, tanrı sevgisi ile bütün ömrünü harcamalı.

not: bu ulvi dervişlerin günümüzdeki acayip siyasi oluşumla hiçbir ilgisi yoktur. olamaz da...

kaynak : halil inalcık - osmanlı uygarlığı
  • (bkz: ilberen)
  • anadolu'da arkasına "-ler" eklenen cinnet takımı.

arkasına takildiklari akp turkistan'a sessiz kalınca afişlerle dikkat çekmeye çalışan teskilatlari da var.

mısır yiyip türk dünyasını düşünüyorlar şu aralar.
hesabın var mı? giriş yap