şükela:  tümü | bugün
 • türkçesi alfa dul olarak çevrilebilecek kavram.

  kendisi kadınlar arasında en üst %5lik hatta 10%luk dilime bile giremezken (10 üstünden 6-7?)

  erkek milleti içerisindeki en üst 5%lik dilime girmiş (10 üstünden 9 ve üstü) bir erkekle bir dönem beraber olup, çıtasını makul olmayan bir seviyede yükselttiği için sonradan gelen erkekleri 5%lik abiyle kıyaslayarak eş begenmeyen ve bu sebeple yaşı geçmesine rağmen uzun dönem ilişkisi ya da evliliği olmayan kadındır.

  bilinmesi gereken kavram "hipergami"dir.

  kadınlar kendilerinden daha üst seviyedeki erkeklerle rahat rahat birlikte olurken kendilerinden daha alt seviyedeki erkekleri sallamazlar.

  öte yandan erkekler genellikle kadının statüsünü pek sallamadan (üst ya da alt) birliktelik kurabilirler.

  alfa erkeklerle birlikte olan kadınlar 99% statü olarak daha düşüktürler. ancak bu durum kadının statüsünü otomatik olarak yükselten bir şey değildir. alfa erkekle birlikte olmadan önce 6/10 olan kadın ayrıldıktan sonra da 6/10 olacaktır. hatta yaşlanmışsa 5/10 bile olabilir.

  kadınlar eş seçiminde kendi kriterleri erkeklerde de geçerli oldugunu sandığından patlıyorlar.
  "benimle birlikte olabilmesi için benim de statümün en az onunki kadar olması lazım" diye düşünüyorlar. halbuki erkek için öyle bir şey pek geçerli değil. kendinden statü olarak epey düşük kadınlarla (kısa dönem bile olsa) birliktelik kurabiliyoruz.

  üst statüden bir kadınla birlikte olabilen bir erkek için o kadın - kendi statüsünün ispatı sayılabilir, diğer kadınlar "kızım bir önceki sevgilisi sharon stone'muş" diyerek erkege ilgi duyabilirler.

  diğer taraftan erkekler "olm önceki sevgilisi brad pitt'miş" diyerek kadına + puan vermezler. kadının statüsünde bir değişiklik olmaz yani.

  işin kötü tarafı - alfa erkek tadını alan , bir nevi lüksü gören kadın kendi seviyesindeki erkeklerden etkilenmez. etkilenmeyi bırak direk "loser" olarak görür. halbuki adam onun dengi seviyede.

  özetle kadınların beklentilerini buna göre şekillendirmeleri ve kendilerini gerçekçi bir şekilde değerlendirerek (uzun dönem) birlikte olabileceği erkekleri ona göre seçmesi gerekmektedir.
 • oo birileri seksist reddit threadlerini bulmus. bir genellemeden de eksik kalin ya. sanki herkesin set in stone bir degeri var. sana gore alpha olup, o 9/10 diyecegin kadinlarin bakmayacagi erkekler var. bir disari cikin kanli canli kadinlarla onlari insan yerine koyarak iletisime gecin. bilgisayar basin gecip o reddit threadlerini yazan sence bir alpha male mi? geciniz.....
 • üst düzeyin rüzgârından sonra aşağısının kesmemesi durumu.

  önceden mütevazı bilinen ya da en azından çıtası pek yüksekte olmayan kadınların, zaman içinde kalburüstü ortamlarda rayici yüksek tiplerle takılıp da o kendilerini o ligin gediklisi olarak bellemeleri.

  bırak erasmus gibi deathmatch ortamlarını (ki türkiye'de yetişen kızların ezici çoğunluğu için alaattin'in cinidir ütopya romanıdır), mezuniyet sonrası istanbul'a gidip iki satır aslanlar çiyanlar elinden geçen tipler bile yılların bebek-ortaköy kızı havalarına giriyor.
 • ulen ben de diyorum benim eski manitaların alayı niye evde kaldı. şak diye aydınlandım aq.
 • "azizim dorian, öyle tuhaf çocukluklar yapıyorsun ki arada! bu kız şimdi artık, kendi sınıfından birisiyle mutlu olabilir mi sanıyorsun? günün birinde yontulmamış bir arabacıyla evlenecektir, herhalde ya da sırıtkan bir ırgatla. işte o zaman seni tanımış ve sevmiş olması ona, kocasını hor görmeyi öğretecektir. ve kızcağız mutsuz olacaktır. (...) hem zaten, nereden biliyorsun, belki hetty şu anda yıldızlı bir değirmen göletinde yatıyordur, tıpkı ophelia gibi, güzelim nilüferlerin arasında?"

  dorian gray'in portresi - oscar wilde
 • kabaca özet şudur: dün yediğin hurmalar bugün götünü tırmalar. bir kere en iyisini elde edip, ardından şımarık sebeplerle, öz güven patlamasıyla kaçırırsan bir alfa tarafından dul bırakılmış olursun, kimseyi beğenmezsin, beğendiklerin de kısa süreli olur. mutlu olmaz, bir başkasına geçersin. hep kaybettiğini ararsın fakat yaşın da ilerlemesiyle yani güzellik yaşının da geçmesiyle "zamanında sana bakma ihtimali olan erkekler" de sana bakmaz olur. bu arada:
  (bkz: #64616946)
 • (bkz: vah vah vah)
 • hipergami eğilimi ile ilişkide bulunduğu kişinin yerine daha üstün bir kişiyi koyana kadar kişinin içinde bulunduğu durum, bazen koyamaz. böyle kişinin olmadığından da değildir genelde, kapasite olarak durumu elvermeyebilir.
  (bkz: frida kahlo) denilen ucuz balon buna en iyi örneklerdendir!
  çok sevdiği diego'suna yazdığı bi mektuptan şu alıntıyı paylaşmak bir alfa dul'un durumunu ve psikolojisini ortaya serer:
  --- spoiler ---

  oysaki ben, sana ait oldum hep. yattığım tüm adamlar ile sana ait olarak yattım diego. acı çekerek seviştim onlarla.
  --- spoiler ---
  diego'nun buna yaşattıklarını ne kadar hak etti tartışılır ama karakterlere bakınca "al birini vur ötekisine" ama bu kadının böyle itibar görmesi abesle iştigal! ahlâk/etik turnusolü biri bu, gerçekten tanıyıp sempati duyanda bi sıkıntı vardır.
 • benzer tanımlar yapılsa da kabaca aşık olduğu, kendisinden üst bir erkekten kazık yiyen, ayrılan kadının eş bulmakta zorluk bulma durumudur. aslında bir süre bir şey yazmayacaktım fakat aşağıda göstereceğim üzere başka yazarların fark etmeden, iç güdüsel olarak böyle hissettiği için yazdığı itirafları okuyunca dayanamadım.

  bakınız, alttaki hanımefendi ne demiş?
  (bkz: #70250932)

  --- spoiler ---

  ...daha alo derken onun sesini duymamla birlikte ağlamaya başladım. hani beni bırakmayacaktın söz vermiştin neden bıraktın beni diye ona söylerken bi yandan da nasıl ağlıyorum ama.. o da telefon da lütfen ağlama dayanamıyorum ağlamana demişti. sana kıyamıyorum böylesi iyi olacak demiştı.
  ...
  ...50 kilodan 45'e düşmüştüm allahım ne zor günlerdi.. stresten yüzümün her yeri sivilce olmuştu aynalara bakamaz hale gelmiştim. bi kaç kez yolda az kalsın otobüs çarpıyodu..o kadar dalmışım ki koskaca otobüsü farketmemişim bile.. çok şükür 4 yılın ardından geçti.
  --- spoiler ---

  açıklama: görüldüğü gibi doğal olarak elinde çok sevdiği kişiyi kaybeden yazarımız ciddi bir depresyon atlatmış ve uzun süre böyle kalmış. bir çok entryimde açık şekilde yazdığım üzere "kadın genellikle terk edildiği zaman acı çeker ve unutmakta zorlanır. onun harici evrimsel olarak unutmayı kolay beceren bir varlıktır." erkekse gelişse de her aşık olduğunda ve -salaksa kaybettiğinde benzer acıyı tekrardan yaşar. bakınız ilgili bazı entryim:
  (bkz: #68707858)
  (bkz: #66231014)

  açıklama: peki sonra ne olmuş, aylar sonra yeni biriyle tanışmış ve alfa dul olduğunu şöyle itiraf etmiş:
  (bkz: #69610508)

  --- spoiler ---

  ...geçen salı günü sevgilimden ayrildim. şu enterye girmesem aklima gelmezdi adam. hiç bir bitiş artik beni üzmüyor yipratmiyor.. en çokta buna şaşiriyorum ne ara ben bu kadar hissiz oldum.
  --- spoiler ---

  açıklama: gerçek anlamda alfa dula dönüştüğünün farkında bile olmadan itiraf etmiş.

  bunları önermiyorum ama benzer 10larca entry'den ve kendi yaşadıklarımdan çıkartılabilecek kesin sonuçlar var. eğer size aşıksa onu tekrardan kazanmak (veya acı çektirmek) istiyorsanız, ilişki bitme noktasına geldiyse, önce siz terk edin. böylece sizden kopamayacaktır, çünkü siz üstünken elindeki jack potu yani kazanılmış hakkı elinden almış oluyorsunuz fakat sizin de dengeniz bozulabilir ve bu ilişkiyi kurtarmanızın malesef tek yoludur. sonrasında atacağınız adımlarla tekrardan güçlü, vazgeçilmez bir alfa erkek olduğunuzu ispat edebilirsiniz. bu zorlu yoldan geçebilirseniz kadın size yüklediği bütün olumsuz özellikleri kafasında rasyonalize ederek sizi temize çıkartacaktır. tam tersi kadına terk etme fırsatı verirseniz, o kafasında çarpık uslamlamalarla sizin tam anlamıyla yanlış, ezik, uygun olmayan biri olduğunuzu kodlayarak, kesin olarak gidecek ve geri dönmeyecektir (bunu tercih ettiğim de oldu.). yani burada erkekten düşünce olarak ayrılıyor.

  bence oyuna girmemek ve doğru insanlar devam etmek en iyisidir fakat işin gerçeği kadınlar bizim kadar realist, geçmişe, kişiye ve zamana bağlı, sadık ve tutkulu kalamıyor. böyle kalabilmeleri için hep güçlü olmamız gerekiyor.