şükela:  tümü | bugün
 • ulen ben de diyorum benim eski manitaların alayı niye evde kaldı. şak diye aydınlandım aq.
 • "azizim dorian, öyle tuhaf çocukluklar yapıyorsun ki arada! bu kız şimdi artık, kendi sınıfından birisiyle mutlu olabilir mi sanıyorsun? günün birinde yontulmamış bir arabacıyla evlenecektir, herhalde ya da sırıtkan bir ırgatla. işte o zaman seni tanımış ve sevmiş olması ona, kocasını hor görmeyi öğretecektir. ve kızcağız mutsuz olacaktır. (...) hem zaten, nereden biliyorsun, belki hetty şu anda yıldızlı bir değirmen göletinde yatıyordur, tıpkı ophelia gibi, güzelim nilüferlerin arasında?"

  dorian gray'in portresi - oscar wilde
 • kabaca özet şudur: dün yediğin hurmalar bugün götünü tırmalar. bir kere en iyisini elde edip, ardından şımarık sebeplerle, öz güven patlamasıyla kaçırırsan bir alfa tarafından dul bırakılmış olursun, kimseyi beğenmezsin, beğendiklerin de kısa süreli olur. mutlu olmaz, bir başkasına geçersin. hep kaybettiğini ararsın fakat yaşın da ilerlemesiyle yani güzellik yaşının da geçmesiyle "zamanında sana bakma ihtimali olan erkekler" de sana bakmaz olur. bu arada:
  (bkz: #64616946)
 • benzer tanımlar yapılsa da kabaca aşık olduğu, kendisinden üst bir erkekten kazık yiyen, ayrılan kadının eş bulmakta zorluk bulma durumudur. aslında bir süre bir şey yazmayacaktım fakat aşağıda göstereceğim üzere başka yazarların fark etmeden, iç güdüsel olarak böyle hissettiği için yazdığı itirafları okuyunca dayanamadım.

  bakınız, alttaki hanımefendi ne demiş?
  (bkz: #70250932)

  --- spoiler ---

  ...daha alo derken onun sesini duymamla birlikte ağlamaya başladım. hani beni bırakmayacaktın söz vermiştin neden bıraktın beni diye ona söylerken bi yandan da nasıl ağlıyorum ama.. o da telefon da lütfen ağlama dayanamıyorum ağlamana demişti. sana kıyamıyorum böylesi iyi olacak demiştı.
  ...
  ...50 kilodan 45'e düşmüştüm allahım ne zor günlerdi.. stresten yüzümün her yeri sivilce olmuştu aynalara bakamaz hale gelmiştim. bi kaç kez yolda az kalsın otobüs çarpıyodu..o kadar dalmışım ki koskaca otobüsü farketmemişim bile.. çok şükür 4 yılın ardından geçti.
  --- spoiler ---

  açıklama: görüldüğü gibi doğal olarak elinde çok sevdiği kişiyi kaybeden yazarımız ciddi bir depresyon atlatmış ve uzun süre böyle kalmış. bir çok entryimde açık şekilde yazdığım üzere "kadın genellikle terk edildiği zaman acı çeker ve unutmakta zorlanır. onun harici evrimsel olarak unutmayı kolay beceren bir varlıktır." erkekse gelişse de her aşık olduğunda ve -salaksa kaybettiğinde benzer acıyı tekrardan yaşar. bakınız ilgili bazı entryim:
  (bkz: #68707858)
  (bkz: #66231014)

  açıklama: peki sonra ne olmuş, aylar sonra yeni biriyle tanışmış ve alfa dul olduğunu şöyle itiraf etmiş:
  (bkz: #69610508)

  --- spoiler ---

  ...geçen salı günü sevgilimden ayrildim. şu enterye girmesem aklima gelmezdi adam. hiç bir bitiş artik beni üzmüyor yipratmiyor.. en çokta buna şaşiriyorum ne ara ben bu kadar hissiz oldum.
  --- spoiler ---

  açıklama: gerçek anlamda alfa dula dönüştüğünün farkında bile olmadan itiraf etmiş.

  bunları önermiyorum ama benzer 10larca entry'den ve kendi yaşadıklarımdan çıkartılabilecek kesin sonuçlar var. eğer size aşıksa onu tekrardan kazanmak (veya acı çektirmek) istiyorsanız, ilişki bitme noktasına geldiyse, önce siz terk edin. böylece sizden kopamayacaktır, çünkü siz üstünken elindeki jack potu yani kazanılmış hakkı elinden almış oluyorsunuz fakat sizin de dengeniz bozulabilir ve bu ilişkiyi kurtarmanızın malesef tek yoludur. sonrasında atacağınız adımlarla tekrardan güçlü, vazgeçilmez bir alfa erkek olduğunuzu ispat edebilirsiniz. bu zorlu yoldan geçebilirseniz kadın size yüklediği bütün olumsuz özellikleri kafasında rasyonalize ederek sizi temize çıkartacaktır. tam tersi kadına terk etme fırsatı verirseniz, o kafasında çarpık uslamlamalarla sizin tam anlamıyla yanlış, ezik, uygun olmayan biri olduğunuzu kodlayarak, kesin olarak gidecek ve geri dönmeyecektir (bunu tercih ettiğim de oldu.). yani burada erkekten düşünce olarak ayrılıyor.

  bence oyuna girmemek ve doğru insanlar devam etmek en iyisidir fakat işin gerçeği kadınlar bizim kadar realist, geçmişe, kişiye ve zamana bağlı, sadık ve tutkulu kalamıyor. böyle kalabilmeleri için hep güçlü olmamız gerekiyor.
 • hipergami eğilimi ile ilişkide bulunduğu kişinin yerine daha üstün bir kişiyi koyana kadar kişinin içinde bulunduğu durum, bazen koyamaz. böyle kişinin olmadığından da değildir genelde, kapasite olarak durumu elvermeyebilir.
  (bkz: frida kahlo) denilen ucuz balon buna en iyi örneklerdendir!
  çok sevdiği diego'suna yazdığı bi mektuptan şu alıntıyı paylaşmak bir alfa dul'un durumunu ve psikolojisini ortaya serer:
  --- spoiler ---

  oysaki ben, sana ait oldum hep. yattığım tüm adamlar ile sana ait olarak yattım diego. acı çekerek seviştim onlarla.
  --- spoiler ---
  diego'nun buna yaşattıklarını ne kadar hak etti tartışılır ama karakterlere bakınca "al birini vur ötekisine" ama bu kadının böyle itibar görmesi abesle iştigal! ahlâk/etik turnusolü biri bu, gerçekten tanıyıp sempati duyanda bi sıkıntı vardır.
 • aynı zamanda cum bucket olmaları oldukça yüksek bir ihtimaldir.
 • alfa dul

  ilişkileri hızlı, sayıca çok ve erken yaşayan, ilişki de duyguları doyma noktasında tadan, tüm bu yaşanmışlıklardan sonra istediğine ulaşamayan ve beklentilerini yükselten kadın bireylerin içine düştüğü çıkmaz bir durum.

  - bunlardan kimileri hala 40 yaşında alfa bir kadın olarak beyaz atlı prensini bekler ama gelmez, gelmeyecek ama bunu dışarıya pek yansıtmaz. ben kendimle mutluyum naraları atar, kedisiyle yalnızlığını geçirir.

  - kimi, beyaz atlı prensinin gelmeyeceğine öyle çok sinirlenmiştir ki, cinsiyetçi bir kadın olur çıkar... hayal ettiği nirvanada ki erkeğe kavuşamadığı için erkeklere düşmanlık besler. feminizmi bunun icin kullanır.

  - kimi, farklı tad ve arayışlara girer... lezbiyen ve biseksüel ilişkilere yönelir.

  üzücü bir durum.
 • kendini olduğundan daha yüksek/değerli/üst seviye sanma olayıdır. meşhur bir atasözünü değiştirerek söyleyecek olursam, "tavşan vücudunu dağa sürtmüş, kendini dağ zannetmiş" gibi bir şeydir.

  kendisinden çok daha yüksek bir erkekle ilişkisi olan kadını, artık daha düşük seviyedeki erkeklerin kesmemesidir. hatta kendi dengi veya kendi denginin biraz daha üstü olanları bile kesmez. örneğin kıvanç tatlıtuğ ayarında birisiyle birlikte olduktan sonra, karşısına eli yüzü düzgün, tercih edebileceği biri çıksa bile, "ben kıvanç tatlıtuğ'la birlikte olmuş biriyim, buna mı kaldım?" moduna geçer. o son erkeğin matemi içindedir. hiç gelmeyecek birini veya onun muadilini bekler. hayatına birini alsa bile, o kişi kıvanç tatlıtuğ olmadığı için ona hayatı zehir eder. böyle tipler hiç çekilmez.

  daha çok kadınlar/ilişkiler için kullanılmış ama başka yerlerde de "alfa dul" psikolojisi görülür.

  asteğmen olarak askerlik yaptığım dönemde, bölük içinde, komutanı olduğum askerlerden bazılarını, kışladaki ayrı bir birimdeki albayın emrine vermem gerekti. normalde benden korkan, tir tir titreyen askerler, albay'ın hizmetinde çalıştıktan sonra, lakayıtlaşmaya, beni ciddiye almamaya başladılar. tavırlarında benim onlardan üst rütbede oluşumu umursamama, beni komutandan saymama görülüyordu. onlara "albay kankası" değil, "er" olduklarını ve bana bağlı olduklarını hatırlatıcı şeyler yapmak zorunda kaldım.

  • üniversitede, kadınların az olduğu mühendislik bölümlerinde görülür. normalde kimsenin ilgisini çekmeyecek tipler, erkek bolluğu içinde yaşadıkları ve "yokluk" içindeki erkekler kendisine cambridge düşesi muamelesi yaptığı için, kendi dengi veya daha üst erkekleri erkekten bile saymaz. oysa aynı şekilde kadınların çok olduğu bir bölümde olsa, bu saymadığı erkeklerin peşinden koşacaktır.

  • bir başka örnek muharrem ince. bazı konuşmalarında kendisini "ben chp'nin cumhurbaşkanı adayı olmuş/ben erdoğan'a rakip olmuş bir insanım" diye tanımladığını duyarız. artık chp milletvekilliği onu kesmeyecektir. daha kimse aday olmamışken 2023'te cumhurbaşkanı adayı olacağını şimdiden ilan etmesi de bundandır. her türlü polemiğe elinde benzinle atlaması da bundandır. o meydanlarda atışmalar, o kalabalık mitingler, o kameralar... hepsi içinde kalmış.
 • ing. alfa dul.

  "genellikle ortalama bir sexual market value'ye sahip olup; yüksek sexual market value'li bir erkekle geçmişte birlikte olmuş kadın" demektir.

  kadının, smv'si yüksek erkeği -hepsi olmasa da- peşindeki diğer erkeklerden üstün görmesini, artık sahip olmadığı -o smv'de bir erkek- arzulamaya devam etmesini ve karşılaşana kadar içinde bulunduğu durumu (alfa dul) açıklar.
 • yaşı ilerlemesine rağmen erkek beğenmeyen kadınların bir kısmı bu gruba girer.