şükela:  tümü | bugün soru sor
  • alphago'nun son oyunu da alarak 4-1'lik üstünlükle lee sedol'ü denize döktüğü karşılaştırmadır.

    karşılaşmanın büyük ödülü $1m'dır. anlaşma gereği sedol her halükarda en az $150k alırken galibiyet başına da artı $20k'ya anlaşmıştır.
    seri öncesinde alphago lee sedol'ü ve geçmişteki daha bir çok karşılaşmayı izleyip öğrenmesine bunun yanısıra boş zamanlarında sürekli kendi kendine oynayıp kendini geliştirmesine güvenirken, lee sedol alphago'yu çok izleme fırsatı bulamamasına rağmen şaşırtmalı hamlelerde meslektaşının çaresiz kalabileceğini düşünmektedir. bunun yanısına alphago'nun bilinen en büyük başarısı go avrupa şampiyonunu yenmesidir ki avrupa'da go pek de ata sporu değildir.

    ilk maç siyahlarla başlayan lee alphago'yu sınamak ister. beklenmedik hamlelerle rakibinde boşluklar arar. fakat alphago doğru ve etkili hamlelerle karşılık verir dünya şampiyonuna. lee uzun süre elinde bulundurduğu liderliği son bölümde kaybeder ve ilk maçın galibi alphago olur. ikinci maçı da alır alphago, üçüncüsünü de. beş maç üzerinden oynanacak serinin galibi henüz üçüncü maçın sonunda belli olur. dördüncü maçta ilk galibiyetini takar lee göğsüne ve son karşılaşma için umutlanır. yoksa lee olayı çözdü mü diye düşündürür izleyenlere.

    fakat son maçta tekrarlarlayamaz bir önceki başarısını. süresi yetmez çoğu zaman, computing power'ına yenik düşer belkide sanal rakibinin. kore halkından özür diler ama bilime katkısı için teşekkürden fazlasını hak etmiştir bile çoktan.