şükela:  tümü | bugün
 • google ve deepmind tarafından geliştirilen algoritma. satranç yapay zekası.

  5 aralık 2017 tarihinde bu kadim oyunun kaderini radikal bir şekilde değiştirmiş bulunmaktadır:

  deepmind ceo'su demis hassabis'in de ifade ettiği gibi "açılış teorisi, oyun sonu veritabanı, kısacası ön tanımlı hiçbir bilgisi olmadan" sadece 4 saatlik bir kendi kendine çalışma ile satranç motorlarının en kuvvetlilerinden olan stockfish'i 100 maçta 28 galibiyete karşılık, 0 (sıfır) mağlubiyetle yenmiştir. sadece dört saatlik bir çalışma ile. dört saatlik satranç bilgisi.

  fena bir geleceğe koşuyoruz. norveçli gm jon ludvig hammer yazmış: "uykuya daldım ve sonra armageddon'a uyandım."

  kaynak
 • ön not: bu entry alpha zero başlığındaydı ama orijinal ismi aslen bu olduğundan buraya taşıyalım.

  google ile deepmind şirketinin ortaklaşa projesi olan bir yapay zeka programı. dün deepmind şirketinin paylaştığı makale ve bugün paylaştığı satranç oyunlarından bir seçme ile satranç dünyasında adından bayağı söz ettirdi bugün. sebebi şu, bu yapay zekanın satranca dair bildiği hiçbir şey yok, sadece temel kurallar data olarak veriliyor ve tek başına 4 saatte, evet sadece 4 saatte kendi kendine satranç oynayıp oyunu bütünüyle öğreniyor, yetmiyor, dünyanın en güçlü satranç bilgisayarı stockfish'i(stockfish'in elo puanı magnus carlsen'den aşağı yukarı 600 elo fazla, aslen tam bir canavar) kevgire çeviriyor(100 oyunda 28 galibiyet, 72 beraberlik, 0 yenilgi). vakti olan oyunları incelesin, 5. oyunda 2 piyon, 10. oyunda bir at eksiği olmasına rağmen stockfish'in tahtada gelişimi yok denecek kadar az, bütün majör taşları köşede sıkışmış aciz bir şekilde alphazero'nun kendi şah kanadına yaptığı saldırıları izliyor. 4 saatte dünyanın en güçlü satranç programı unvanına erişmek muazzam bir ileri atılım. bin yıldan uzun süredir bu oyunda uzmanlaşan insanoğlunun rakip olarak dahi karşısına çıkamayacağını hemen belirtelim.

  bu yapay zekanın, kardeşi diyebileceğimiz alphago zero'dan tek farkı var. alphago zero'ya oyunun kurallarıyla birlikte algoritmasına yaratıcıları tarafından alanıyla ilgili çeşitli taktik ve bilgiler yükleniyor. fakat alphazero'ya verilen tek şey oyunun kuralları. yapay zeka, rasgele hamleler yaparak hangi gidiş yollarının en efektif olduğunu belirlediği monte carlo algoritması(monte carlo simülasyonu) kullanıyor ve tüm ihtiyaç duyacağı bütün taktik ve stratejilerinin yer aldığı derin bir nöral ağ yaratıyor. oyun esnasında da saniyede 70 milyon hamle hesaplayan stockfish'e karşılık sadece 80 bin hamle hesaplamasına rağmen aradaki uçurumu sahip olduğu derin nöral ağlarda yer alan stratejiler ile kapatıyor. bir insan gibi düşünüp daha seçici davranıyor kısacası hamleleri hesaplarken.

  bu arada meraklısına not; makalede yer alan verilere göre favori olarak gördüğü açılışları beyazda vezir gambiti ve ingiliz açılışı, siyahta ise caro kann savunması ve fransız savunması şeklindeymiş. reyis resmen e4'le başlamayın diyerek tavsiyesini de ihmal etmiyor.
 • stockfish'i tokatladığı efsane maçın analizi şuradan izlenebilir.
 • stockfish'i yendiği maçtaki oyunlardan birini en iyi yerli satranç youtuberlarından biri olan (bkz: nazmi can doğan) analizi ile aşağıdaki linkten izleyebileceğiniz yapay zeka.

  yapa zeka satranç oynarsa
 • stockfish ile oynadığı maçlar beynime kan gitmesine sebep olmuştur. bir bilgisayarın yaptığı iş ancak bu kadar güzel olabilir. şiir gibi.
 • bazı eksik noktalar var bu arkadaş hakkında; alphazero 4 saatte kendi kendine oynayarak temel satranç kuralları dışında herhangi bir database olmadan stockfish 8'i evire çevire yenmiştir. doğru ama bu 4 saatte kendi kendine 40 milyonun üzerinde parti oynamıştır. adam veritabanını kendisi oluşturmuş.