şükela:  tümü | bugün soru sor
 • google ve deepmind tarafından geliştirilen algoritma. satranç yapay zekası.

  5 aralık 2017 tarihinde bu kadim oyunun kaderini radikal bir şekilde değiştirmiş bulunmaktadır:

  deepmind ceo'su demis hassabis'in de ifade ettiği gibi "açılış teorisi, oyun sonu veritabanı, kısacası ön tanımlı hiçbir bilgisi olmadan" sadece 4 saatlik bir kendi kendine çalışma ile satranç motorlarının en kuvvetlilerinden olan stockfish'i 100 maçta 28 galibiyete karşılık, 0 (sıfır) mağlubiyetle yenmiştir. sadece dört saatlik bir çalışma ile. dört saatlik satranç bilgisi.

  fena bir geleceğe koşuyoruz. norveçli gm jon ludvig hammer yazmış: "uykuya daldım ve sonra armageddon'a uyandım."

  kaynak
 • ön not: bu entry alpha zero başlığındaydı ama orijinal ismi aslen bu olduğundan buraya taşıyalım.

  google ile deepmind şirketinin ortaklaşa projesi olan bir yapay zeka programı. dün deepmind şirketinin paylaştığı makale ve bugün paylaştığı satranç oyunlarından bir seçme ile satranç dünyasında adından bayağı söz ettirdi bugün. sebebi şu, bu yapay zekanın satranca dair bildiği hiçbir şey yok, sadece temel kurallar data olarak veriliyor ve tek başına 4 saatte, evet sadece 4 saatte kendi kendine satranç oynayıp oyunu bütünüyle öğreniyor, yetmiyor, dünyanın en güçlü satranç bilgisayarı stockfish'i(stockfish'in elo puanı magnus carlsen'den aşağı yukarı 600 elo fazla, aslen tam bir canavar) kevgire çeviriyor(100 oyunda 28 galibiyet, 72 beraberlik, 0 yenilgi). vakti olan oyunları incelesin, 5. oyunda 2 piyon, 10. oyunda bir at eksiği olmasına rağmen stockfish'in tahtada gelişimi yok denecek kadar az, bütün majör taşları köşede sıkışmış aciz bir şekilde alphazero'nun kendi şah kanadına yaptığı saldırıları izliyor. 4 saatte dünyanın en güçlü satranç programı unvanına erişmek muazzam bir ileri atılım. bin yıldan uzun süredir bu oyunda uzmanlaşan insanoğlunun rakip olarak dahi karşısına çıkamayacağını hemen belirtelim.

  bu yapay zekanın, kardeşi diyebileceğimiz alphago zero'dan tek farkı var. alphago zero'ya oyunun kurallarıyla birlikte algoritmasına yaratıcıları tarafından alanıyla ilgili çeşitli taktik ve bilgiler yükleniyor. fakat alphazero'ya verilen tek şey oyunun kuralları. yapay zeka, rasgele hamleler yaparak hangi gidiş yollarının en efektif olduğunu belirlediği monte carlo algoritması(monte carlo simülasyonu) kullanıyor ve tüm ihtiyaç duyacağı bütün taktik ve stratejilerinin yer aldığı derin bir nöral ağ yaratıyor. oyun esnasında da saniyede 70 milyon hamle hesaplayan stockfish'e karşılık sadece 80 bin hamle hesaplamasına rağmen aradaki uçurumu sahip olduğu derin nöral ağlarda yer alan stratejiler ile kapatıyor. bir insan gibi düşünüp daha seçici davranıyor kısacası hamleleri hesaplarken.

  bu arada meraklısına not; makalede yer alan verilere göre favori olarak gördüğü açılışları beyazda vezir gambiti ve ingiliz açılışı, siyahta ise caro kann savunması ve fransız savunması şeklindeymiş. reyis resmen e4'le başlamayın diyerek tavsiyesini de ihmal etmiyor.
 • stockfish'i tokatladığı efsane maçın analizi şuradan izlenebilir.
 • stockfish'i yendiği maçtaki oyunlardan birini en iyi yerli satranç youtuberlarından biri olan (bkz: nazmi can doğan) analizi ile aşağıdaki linkten izleyebileceğiniz yapay zeka.

  yapa zeka satranç oynarsa
 • stockfish ile oynadığı maçlar beynime kan gitmesine sebep olmuştur. bir bilgisayarın yaptığı iş ancak bu kadar güzel olabilir. şiir gibi.
 • bazı eksik noktalar var bu arkadaş hakkında; alphazero 4 saatte kendi kendine oynayarak temel satranç kuralları dışında herhangi bir database olmadan stockfish 8'i evire çevire yenmiştir. doğru ama bu 4 saatte kendi kendine 40 milyonun üzerinde parti oynamıştır. adam veritabanını kendisi oluşturmuş.
 • mozart satranc oynasa bu kadar güzel oynardı. inanılmaz!
 • google’ın yapay zekâsı alphazero; yalnızca dört saat içerisinde, insanlığın bugüne kadar sahip olduğu bütün satranç bilgisine ve daha fazlasına sahip olabilmeyi başardı.
  20 yıl önce kasparov ile ilk yaptığı ilk karşılaşmada yenilen deep blue’dan bugüne geldiğimiz nokta müthiş.
  moore yasasını hatırlayalım o zaman; her 18 ayda bir bilgisayarların gücü ve hızı ikiye katlanır demişti. buna üstel (exponential) büyüme diyoruz.

  alphazero dört saat içerisinde, kendi kendine satranç ustası olmayı başardı - inovasyon 101 http://inovasyon101.com/alphazero-satranc-ustasi/
 • ne insan ne de makine gibi oynuyor. şu oyunda 6. dakikada kalenin ortaya çıkışı ve oralarda gezinmesi ne insan ne de makine işi. ikisi de oyunun o noktasında kaleyi ortaya çıkmazlar. çıksalar da o ikinci hamleyi yapmazlar. oyunun sonu da çok ilginç.

  genel olarak iyi pozisyonu elde etmek için akla gelmeyecek fedalar yapıyor gibi gördüm. çok güçlü donanımda koşuyor olmasının bir sonucu olabilir. sanki çok çok ileriyi görüyor. bana en mantıklı gelen bu. bunun yanında stockfish bu iş için optimize değil kendi veritabanına göre oynuyor deniyor. ki alphazero kendi veritabanını kendisi oluşturduğu için bu da geçerli bir iddia gibi.
 • aciklanan 10 oyununun 10'unu da belki 10'ar defa analiz ettim.
  bu zamana kadar hicbir yazilimda gorulmemis bir teknikle oynuyor oyunlarini. inanilmaz. ustelik analiz derinligi de stockfish'in kat be kat altinda, buna ragmen stockfish'ten en az 2 gomlek yukaridan oynuyor.

  hic kimse "ama stockfish'in son surumu degildi" demesin. son surumu de nasil oynuyor biliyoruz; alphazero'daki gibi bir teknikle uzaktan yakindan alakasi yok.

  ayrica devamli olarak gittigim 1-2 satranc bulusmasi var. son iki haftadir ozellikle alphazero gibi oynamaya calisiyorum: yani ne olursa olsun en once karsi tarafin hareket alanini daratlmaya, mumkunse felc etmeye calisiyorum. sirf farkli dusunce tarzi yuzunden inanilmaz korlukler yapiyorum. ama korluk yaptigim oyunlarin en az yarisinda, onemli maddi kayiplarim olmasina ragmen kolayca kazandim.

  yok boyle bir sey. ilk defa bir satranc yaziliminin stratejisi bir insaninkinden daha derin.