şükela:  tümü | bugün
 • alp daglarinin yaygin kullanimidir.
 • çağrışım olarak:
  (bkz: alpella) (bkz: alper)
 • film için (bkz: alpis)
 • südü, bekmezi şahane olan yöre.
 • avrupa'daki başlıca dağ sistemi.
  akdenizden avusturyaya kadar 1500 km uzunluğunda bir yay çizen alpler (yada alp dağları ) güneyde kuzeye oranla daha yüksektirler en yüksek tepesi mont blanc, 4807 m; her iki ucunda genişleyen sistemin, en geniş yeri 200 km yi bulur.
 • (bkz: alplerin zirvesine hilal)

  isviçre alpleri’ne christian meier isimli bir sanatçı tarafından 3 metre büyüklüğünde bir hilal yerleştirildi.

  isviçreli sanatçı christian meier, alp’lere dev bir hilal yerleştirdi.

  güneş enerjisiyle ışıklandırılan hilal, helikopterle 2 bin 140 metre yüksekliğindeki özgürlük tepesi'ne taşındı.

  sanatçı meier, akrilden yaptığı 3 metrelik hilal için "ben ateistim. alpler'in tepesinde dikili sayısız haç beni rahatsız ediyordu. hilal ile denge kurmak istedim. din kişiye özel. hristiyan sembollerinin tepede işi yok" ifadelerini kullandı.

  ülkede tartışma yaratan hilalin ışıkları nedeniyle dağcıları yanıltacağı savunuldu.
 • alp dağları kendi içinde üç kısma ayrılır: batı, orta ve doğu alpler. batı alp sıradağlarında maritime, cotian, dauphine, graian ve pennine alpleri önemlilerindendir. maritime alpleri, riviera kıyıları ve italya ovaları boyunca yükselir ve 3000 metrenin üzerinde zirvelere sahiptir. pennine sıradağları en dikkat çekicisi olup, 96 km civarında uzunluğa ve alplerin en çok görmeye değer tepelerine sahiptir.
 • --- spoiler ---

  o sıra dışı bir kraldı. yönetim sanatından çok yaptırdığı görkemli binalarla isim yaptı. örneğin walt disney'in logosunun da esin kaynağı olan dünyaca ünlü neuschwanstein şatosu gibi... 19. yüzyılda (1864 - 1886 arasında) bavyera kralığı'nı yöneten kral 2. ludwig, o nedenle masallar kralı olarak da bilinir. kimilerine göre "deli" kimilerine göre ise "çağın ötesinde" bir insandı. sarp bir tepeye kurulmuş neuschwanstein şatosu'nu günümüzde her yıl yaklaşık 1,5 milyon turist geziyor.

  ancak bu kralı diğer krallardan farklı yapan ve pek de bilinmeyen başka özellikleri de var. örneğin o tam bir doğa hayranıydı. avlanmayı yasaklayan bir hayvanseverdi. krallığına ait bavyera alpleri'nin en güzel manzaraya sahip köşelerinde kendine okumak, dinlenmek ve manzaranın tadını çıkarmak için çardaklar inşa ettirmişti.

  dağcı ve yazar sandra freudenberg, onun doğaya olan hayranlığından o kadar etkilenmiş ki, bavyera alpleri'nin en güzel manzaralarını içeren bölgede onun izini sürerek fotoğraflı bir kitap hazırladı. hâlâ eskisi kadar güzel bu doğada freudenberg ile bir kraliyet turuna var mısınız?

  --- spoiler ---

  dw türkçe youtube link