şükela:  tümü | bugün
 • bilge karasu'nun gocmus kediler bahcesi adli eserinde yer alan, turk edebiyatinda yazilmis en guzel oykulerden biri..
 • üstadın "sözlüklerde aramayın bulsanız da uydurmadır bu çiçek" dediği laleye benzeyen tek yaprağı yenildiği zaman bir daha yalan söylenilmemesine neden olan karasu'nun ütopik çiçeği. göçmüş kediler bahçesinin nadide öykülerinden sadece biri diğerleri için:
  (bkz: usta beni öldürsen e)
  (bkz: yağmurlu kentin güneşçisi)
 • iki yaprağını çiğneyenleri çıldırtan, üç yaprağını çiğneyenleri ise kaskatı kestirip ölüme yollan çiçek.

  "eskiden, ateşten doğup ateşte yaşadığı için, al renkli semenderler varmış. bunlar pek azrak olduğu için, varlıklarına kimse inanmazmış. görenler de, ya sözlerine inanılmadığı, ya da gözlerine inanmadıklarını için susmağı yeğlerlermiş. gel zaman git zaman, varlıklarına inanılmaması karşısında, ya da, yalnız masallarda kalmalarından ötürü, büyük bir üzüntüye kapılan bu semenderler, en yaşlılarının buyruğuna uyarak gidip bu çiçeklerden birer yaprak yemişler; hepsinin rengi değişmiş, bildik, görülegelen semenderlere dönmüşler. bunu bilen bilgeler de, bu bitkiye en güzel ad diye, alsemender adını yakıştırmışlar. o gün bu gündür, bu bitki hep böyle bilinir..."
 • göçmüş kediler bahçesi'ndeki güzel öykülerden biri.

  --- alıntı ---

  bilgin de "insanın yalnızlığını mı paylaşıyor, yoksa bu yalnızlığı daha mı çekilir kılıyor, doğrusu ben de bilmiyorum" diye karşılık verdi.

  ------
 • almanya'da yaşayan gurbetçi yazarlardan biri. yardımsever bir kişiliğe sahip sağolsun.
 • kumluk, ıssız deniz kıyılarında, hayvanların, insanların çiğnemediği kumlar arasında ak -ya da sarımtırak - renkte, parlak, iri, kadeh biçimli çiçekler açan, adına da nedense alsemender denmiş bir bitkiydi bu.