şükela:  tümü | bugün
  • bir yazar.
  • (bkz: lavuğun teki)
  • (bkz: tekerlek)
  • bir deri tabakası.
  • insan değil.
  • entryleri seri bir şekilde oylanan yazar.

kim lan o şahıs? çıksın belli etsin kendini*
  • kanzuğa açık mektup yöntemiyle debeye giremediğinden dolayı üzülmüş, bir kez daha uzunca bir entry yazarak şansını denemiştir. madem ilgi istiyorsun, al bi tane nickaltı entryn oldu, sevindirmez ama sonuçta +1 işte.
    ulan senin yazdığın eeeey obamaaa konseptli mektuba adam olay butonundan cevap verdi. hepimiz gördük. daha nasıl bi ilgi istiyosun, ne yaşadın sen. nasıl bi ruh haliyse...

sağa sola telefon açıp kanqa caps paylaştım layklasana adamı herhalde.
  • kendisini sözlüğün paşası ağası ve %99'u sanan şahsına münhasır bir arkadaş.

seni bilmem ama ben daha aklım herşeye doğru dürüst ermezken 14 yaşlarımda bu sözlükte bir yazardım. o zamanlar sözlük değeri olan, yazdıklarının flooda kapılmadığı ve siteyi sadece okuyucu olarak kullanan insanların bir çoğunun okuduğu bir yerdi.

yıllar değişti ve değişimin baskınlığı sözlüğü de dsğiştirdi. biraz geliştirdi biraz da acayipleştirdi. daha çok kişi girmeye sözlüğü daha çok kişi okumaya hatta daha çok kişi de yazmaya başladı. sonucunda ne mi oldu? piyasaya basılan karşılıksız paralar gibi entrylerimiz günden güne değer kaybetti. ve insanlara bir şey ifade etmemeye başladı. bildiğin forumlaştık.

abidik gubidik modlar geldi, sırf kendi fraksiyonlarından diye tek gecede verilen yazarlıklar geldi. bunlar hep oldu. burası bildiğin piyasa yapılan kalitesiz bir öğrenci köyüne dönmeye başladı. öfkeli aklı daha tam oturmamış ufacık çocuklar buraya geldi. ben de 14'ümde geldim ama ben ayda 1 entry ortalaması ile yazardım. utanırdım ulan dediğimden acaba bir falso yakalayıp yüklenirler mi? kendimizi rezil eder miyiz? uçurulur muyuz? falan diye. çünkü dediğim gibi o zamanlar daha göz önündeydik. denedim yine çom değildi ama söylenen şeyler bazen ülkede gündem okuştururdu. doopler gibi dalga dalga büyürdü.

neyse şimdi mültecilerin sığındığı sözlükte arasa daeşli ayılar da doldu tabiri caizse. ufacık çocuklar kalktı kimi atatürkçülük satmaya kimi laikçilik satmaya kimi dincilik yobazcılık satmaya kimi de sadece kendi popisini satmaya çalıştılar. ve bunu yapan insanlar sözlüğe "elma" yenir, "su" içilir tadında entryler girerek çaylaklıktan geçen insanlardı. evet sözlükte içerik değil format önemliydi ama bu fukaralara en azından el altından müdahale olunabilir biraz daha seçici davrabilirdi.

bu 2012'den sonra gelen nesil sözlüğü bitirdi. fikir beyan etmeyen sadece saldıran küfreden bir kesim geldi. ve o kesim kabul et yada etme sol framei diğer kesimi aşırı irrite edici ve tahrik edici şeylerle dolduruyorlardı.

alt alta yazılsa tonlarca örnek çıkar ama en önemlileri:
    1)milyarlarca müslüman için kutsal sayılan hz muhammed'e hakaretler. isim belirtilmeden her islami görüşle bağdaştırılan "arap sevicilik?" allah'a hakarete kadae uzanan sığlıklar ve gram fikir üretmeden sadece sadece tahrik etmeye dönük entryler.

2)ülkenin yarısının oyunu alan ve demokratik seçimlerle ülkenin yönetim erkine taşınan insanlara hiç bir siyasi dayanağı ve fikri özgünlüğü olmayan ağız dolusu küfürler ve hakaretler. onu da geçtim o kişiye oy veren kişilere takılan tonlarca lakaplar.

3)sırf kendi düşündüğünden daha detaylı ve tutarlı olarak düşünülmüş eleştirel entrylere verilemeyen cevaplar karşısında hazımsızlıklık giderici soda görevi gören şahsa saldırma ve hakaretler.

sözlük ilk önce bu aşamalardan geçti. internette webarchive siteleri var dediğim yıllarda küçük bir sözlük gezisi yapabilirsiniz.

sözlüğün fitilini ateşleyen yıllar.

hal böyleyken her aksiyon gibi kendi reaksiyonunu da doğurur oldu yavaş yavaş bu tutum. size çok basit ve biraz yakın bir örnek vereyim.

charlie hebdo olaylarını hatırlarsınız. ben orda o dergiye karşı baya uzun, ve yaptıkları hz muhammed karikatüründen başka bir işle birlikte bir kıyaslama ortaya koyarak kendimce çok açık bir eleştri getirdim.
    sonuç: ne ak itliğimiz kaldı ne daeşliğimiz ne gericliğimiz. komik olansa ifade özgürlüğü adı altında bir dergi savunulurken benim linç edilmeye çalışılmam ve başlık altımın linç edilmesi. evet düşünce özgürlüğü.

kusura bakmayın sözlüğü bu hale getiren hepimiziz. ben o gün karar verdim bir sürü sıfır entry girdim. bir sürü çaylaklıktan geçtim. ve benim 8 yıllık hesabım uçurulduğunda hem de ortada belli bir sebep yokken yani küfür yokken hakaret yokken formata uygunken uçurulmam sözlükte sürekli benim savunduğum değerlere karşı sığlaşan gruba karşı bilenmeme sebep oldu.

o senin bahsettiğin başlıkların içinde benim de başlıklarım var. tek bir hesabı olan kaç kişi kaldı sözlükte:) hepsini engellesen hiç görmediğin hesaplar yine o tarz başlıklar açacak. evet senin sevmediğin, görmek istemediğin ama formata uygun tutarlı ve küfürsüz hakaretsiz belli gerçekleri savunan başlıklar.

bu atışma bir tarafın engellenmesiyle değil iki tarafında kendine çeki düzen vermesiyle biter.

yoksa kendini %99 sandığın sözlük şöyle dursun ülkede yaşaman bile acı verir hale gelir yavaş yavaş. sözlüğü sözlük yapan şuanki yazarlar değil 2000'li yılların yazarlarıdır.

hazmedilemeyen hususlar aslında yıllar önce hiç dillendirilmeyen ama susup saygı bekleyerek bir şey olmayacağını anlayan tayfanın bir çeşit direnişi ve haksızlığa bir dur diyişidir. ve evet sadece siyasi yazılar yazarak sözlükte barınan insanların binlerce siyaset dışı yazı arasına bir tane siyasi yazı sıkıştıran yazarladan hiç bir farkı yoktur. çünkü burası ülkenin küçük bir halidir ve ülkede de sadece siyasi takılan insanlar vardır.

dediklerimiz rahatsız ediyor sizi ne güzel.

hergün biriniz, bir gün hepiniz.
  • ağızı sulanmış aktrollerin yeni hedefi olan yazar. hatta sözde ifade özgürlüğü savunucularının bile hedefi haline gelmiş yazar demekte doğru olacak.

adam net olarak şunu demiş : atatürk hakkında itibarsızlaştırma politikasını yürütmek için veya nefret , ayrımcılık , kutuplaştırmaya neden olacak başlıkların açılması yerine konuyla alakalı olan kişinin adı altındaki başlıkta tanım olarak yazılmasının bu son günlerimizde yaşanan yozlaşma sürecinin hızını düşürecektir.

ama çoğu yazar , bu arkadaşın ifade özgürlüğü savunucusu olduğunu bildiği için üzerine oradan yürümeyi tercih etmiş ve bu arkadaşımızı itibarsızlaştırma çabasında bulunmuştur.
  • bir yazarın sözlük üzerinde ne kadar etkili olabileceğini göstermiştir. kendisini tebrik ediyorum.
    (bkz: 11 kasım 2016 kanzuk'a açık mektup)
    (bkz: #64043714)