şükela:  tümü | bugün
  • dedenin dedesinden miras kalsa bile o mirası arsayı-araziyi-tarlayı herneyse devletin vereceğini düşünmüyorum.

ha belki es kaza büyük mütahitlere falan istanbulun ya da ülkemizin çeşitli yerlerinden en güzel parseller miras kalmış ve bunu e devlet soy bilgisi sayesinde öğrenmiş ya da öğrenecek olabilirler.
  • ilk entryden sonra dedim kesin bu soy zamazingosunu bu abimiz düşündü geliştirdi ve halka arz etti...
  • ilk entryda açıkça miras işleri diye anlatılmış. sonra biri gelmiş " devletin vereceğini düşünmüyorum" demiş. devlet vermez. dava açarsın mahkeme kararı ile alırsın. hukuk devletinde işler böyle yürür.
    (bkz: cahillik ne güzel lan her şeyi biliyorsun)

edit: gelen mesajlar üzerine; türk yargı sisteminde adli yargı, cezai ve hukuk yargısı olarak ayrılır. ceza yargısında adalet aramak artık zor. balyoz, ergenekon,15 temmuz derken ceza çukurda. maddi ve kişi haklarınızı konu alan mahkemeler halen fena değil. çünkü ülkede çok fazla yabancı sermaye var. yabancı düzgün hukuk sisteminde hakkını koruyamazsa gelmez. parasını elin ülkesinde risk etmez. bu yüzden soy ağacınız ve miras işiniz varsa halen hakkınızı arayabilirsiniz.
  • şahsım için osmanlıca da bildiğimden, derinlemesine araştırma yapma isteği doğurdu. işin maddiyatında değilim, zaten ne anne ne de baba tarafımda öyle aman aman mal mülk olduğunu da sanmıyorum. insan doğası itibariyle meraklıdır ya, bizimki de o hesap.

ben genel olarak bu kişileri biliyordum zaten büyüklerimin anlattığı kadarıyla. "lan biz aslında şuralıymışız vay be" diyenlere de gerçekten şaşırıyorum.

en kısa zamanda 2-3 şehir gezip bu kişilerin mezarlarını bulmaya çalışacağım. yerel idarecilerin yardımcı olacağını umuyorum.

bu vesileyle bulduğum en ilgimi çeken bilgi de bir akrabamın (muhtemelen dedemin dedesinin kardeşi oluyor bu) çanakkale savaşlarında nisan 1915'te seddülbahir'de şehit olması. mezarı veya ismi oralarda geçiyor mu oraya da gidip bakmak lazım.

meşgale oldu işte.