şükela:  tümü | bugün
 • e-devlet içerisinde açılan sistem sonrasında olay olmuş ve ne kadar boş beleş tip varsa kendisine çekmiş bu sistemden nasıl faydalanırız. bazı kafası çalışmayan yazarlar '' devlet ırka göre ayrımcılık yapacak'' tarzında saçma sapan şeyler bile yazmışlar. başlık altında gırla geyik çevrilmiş falan ama uygulamanın asıl amacına fazla değinilmemiş. 1800'lü yıllara kadar giden bu sistemin faydalı bir şekilde kullanımını sizlere anlatayım, en azından bizim faydalandığımız sistemi. belki bir kaç sözlük yazarı/okuru faydalanabilir.

  alt-üst soy bilgisini miras işlerinde kullanabilirsiniz. sadece ananızdan babanızdan kalan ev-arsa dan bahsetmiyorum, sülalenizde olan büyük büyük dedelerinizden ve onlardan doğan diğer soy dallarından kalan miraslarınızı araştırmak için son derece faydalı. örnek vermek gerekirse 3 kuşak öncesi babaannenizin eski eşinden kalan bir arsa/ev bulabilirsiniz yada 2 kuşak önce evlenen ve altsoyu olmayan dedenizin halasından kalan mirası öğrenebilirsiniz. göçmenseniz osmanlı'nın hükmettiği topraklardan göçmüşse atalarınız, o topraklardan kalan mirası bulabilirsiniz. 1800'lü yıllar öncesi kayıtlara da ulaşmanız mümkün tabi bunun için osmanlı tapu'ya gidip sorgulama yapmanız gerekli.

  osmanlı'nın eski hüküm sürdüğü alan içerisinde o kadar çok sahipsiz toprak var ki görseniz şaşarsınız. atalarınızın zamanında vergisini ödediği, üstünden yol geçen (kamulaştırma bedelleri bankaya yatar, gidip almazsanız kalır bankada), atıl halde kalan, başkasının kullandığı (geri almanız mümkün) o topraklar sizlerin olabilir. büyük büyük dedeleriniz ''aman kurak toprak, bi boka yaramaz'' diye başından atsa da hala hak sahibi olabilirsiniz. balkanlarda, ortadoğu'da falan bir miras sıkıntısı olduğunda dahi devletler türkiye'de bulunan osmanlı tapuya başvuruyor. tüm kayıtlar burada mevcut. olmayanlar için de bazı sistemler ile kayıt oluşturuluyor, ispat sağlayarak hak iddia edebiliyorsunuz. o kadar çok insanla karşılaştım ki iyi para eden arazilerinden haberi olmayan.kontrol etmenizde fayda var.

  ek olarak belirtmek isterim ki bu süreç içerisinde bir çok olumsuzlukla karşılaşabileceksiniz. hakkınızın yalan belgelerle gasp edilmiş olduğu (özellikle özal zamanında) ve 3. şahıslara satışlarla hukuki olanakların kapatıldığı, kamulaştırılarak ederinin altında fiyat biçildiği, ölüm ilamı verilmediğinden dolayı ölüm tarihi değiştirilerek mirasın akrabalarca hiç edildiği örnekler falan bolca mevcut. bulacağınız arsa/ev de tahminen 40-50 ortaklı halde karşınıza çıkacak, bu noktada mirasın ederine göre yol izlemeniz gerekmekte yada ailecek birlik olup (türk'lerde imkansız gibi) kavgasız tasasız az da olsa bölüşeceksiniz. diğer yandan haberinizin olmadığı 15-20 ve hatta daha da az ortaklı bir arazi bulup, dava açıp kişi başı milyon tutar elde edebilirsiniz (ben değil bir arkadaşım). bu işlere başlayacaksanız ailenizde ki en akıllı bir kaç kişi ile çalışın, ses kalabalığından uzak durun, hukuki düzlemde komisyonuna aldırmaksızın bir avukat bulun. en önemlisi devlet işlerinde yardımcı olacak siyasiler yada müdürler bulun, bulamazsanız da araya rüşvet beklentileri girmeye başlar, siz teklif etmeseniz de ima ederler.
 • dedenin dedesinden miras kalsa bile o mirası arsayı-araziyi-tarlayı herneyse devletin vereceğini düşünmüyorum.

  ha belki es kaza büyük mütahitlere falan istanbulun ya da ülkemizin çeşitli yerlerinden en güzel parseller miras kalmış ve bunu e devlet soy bilgisi sayesinde öğrenmiş ya da öğrenecek olabilirler.
 • ilk entryden sonra dedim kesin bu soy zamazingosunu bu abimiz düşündü geliştirdi ve halka arz etti...
 • ilk entryda açıkça miras işleri diye anlatılmış. sonra biri gelmiş " devletin vereceğini düşünmüyorum" demiş. devlet vermez. dava açarsın mahkeme kararı ile alırsın. hukuk devletinde işler böyle yürür.
  (bkz: cahillik ne güzel lan her şeyi biliyorsun)

  edit: gelen mesajlar üzerine; türk yargı sisteminde adli yargı, cezai ve hukuk yargısı olarak ayrılır. ceza yargısında adalet aramak artık zor. balyoz, ergenekon,15 temmuz derken ceza çukurda. maddi ve kişi haklarınızı konu alan mahkemeler halen fena değil. çünkü ülkede çok fazla yabancı sermaye var. yabancı düzgün hukuk sisteminde hakkını koruyamazsa gelmez. parasını elin ülkesinde risk etmez. bu yüzden soy ağacınız ve miras işiniz varsa halen hakkınızı arayabilirsiniz.
 • şahsım için osmanlıca da bildiğimden, derinlemesine araştırma yapma isteği doğurdu. işin maddiyatında değilim, zaten ne anne ne de baba tarafımda öyle aman aman mal mülk olduğunu da sanmıyorum. insan doğası itibariyle meraklıdır ya, bizimki de o hesap.

  ben genel olarak bu kişileri biliyordum zaten büyüklerimin anlattığı kadarıyla. "lan biz aslında şuralıymışız vay be" diyenlere de gerçekten şaşırıyorum.

  en kısa zamanda 2-3 şehir gezip bu kişilerin mezarlarını bulmaya çalışacağım. yerel idarecilerin yardımcı olacağını umuyorum.

  bu vesileyle bulduğum en ilgimi çeken bilgi de bir akrabamın (muhtemelen dedemin dedesinin kardeşi oluyor bu) çanakkale savaşlarında nisan 1915'te seddülbahir'de şehit olması. mezarı veya ismi oralarda geçiyor mu oraya da gidip bakmak lazım.

  meşgale oldu işte.