şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kastedilen e-devlet'ten sorgulama yaptığında nüfus müdürlüğüne yönlendirilen kişilerdir.

büyük ihtimalle üst soylarında evlatlık durumu olan kişilerdir. bu durumlar gizli kalması gereken bilgi statüsündedir. nüfus müdürlüklerinden de direkt başvuru ile bilgi alınamaz.

kaynak: bir adet arkadaşım. kendisi bu duruma uyuyor.

(bkz: gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var)

edit ve not: bu uygulamanın neden hayata geçirildiğini de biliyorum (çok yüksek ihtimal) ama hayatta söylemem.
  • sistemi ilk açtıklarında gelen istek sayısına cevap veremediler ve sistemin fişini çektiler.
    şimdi ise sonuçları belleğe alıp yani hazır tutup (cacheleyip) öyle cevap veriyorlar.
    peki 80 milyon kişinin sorgusunu rastgelemi sıraya almak akıllıca yoksa bir algoritamaya göremi almak lazım?
    ben kendi çapında yazılımla uğraşan bir kişi olarak şöyle bir algoritma işletirdim.

1- daha önceki serferde sorgu çekmiş kişilerin sonuçlarını sorgu sırasına göre dök
    2- bu iş bittikten sonra 15-40 yaş aralığındakileri dök (internetle haşır neşir olup sorgu çekme ihtimali daha yüksek kitle)
    3- en sonda ise kim kaldı ise onları dök.

ve yine tahminimce sonuçlara kuyruğa alınmamış herkes "kalabalık etme nüfus müdürlüğüne git" cevabı alıyor.
  • baba tarafında evlatlık olması ve baba tarafından şuan kimsenin döküm alamaması bahsedilen ihtimali güçlendiriyor. bu arada nüfus müdürlüğüne gidildi, e-devlet'e yönlendiriliyor. yine sikim sonik devlet işleri.

edit: ikinci kez müfus müdürlüğüne gidilip bimere şikayet yazımızı gösterince tıpış tıpış verdiler.
  • soyun sopun belli değil 'e alternatif kibar yorum.

alt üst soy bilgin sorgulanamıyor daha senin ne anlatıyorsun hala şeklinde kullanırım ben bunu.
  • benim.
    babamın evlatlık olduğu ve benim ve de babamin ayni gerekce ile belgemizin uretilmemesi goz önünde bulunduruldugunda gercek olabilecegini dusundugum tez.
  • babamın teyzesinin gözü çıktığı için evlenememiş. bunun için de biraz mal mülk bırakıyorlar. teyze de kendisine baksın diye babamın kendi nüfusuna geçmesini istiyor. da bu işlem babam 20 yaşındayken yapılıyor. gizli saklı bir durum yok aslında.

ama ben de bu yüzden sorgulayamıyorum
  • ya bende de bu sonuç çıkıyor da hiç evlatlık durumlarından falan haberim yoktu. bak şimdi. ailem hep gizli saklı işler çevirir zaten. üniversite için nüfustan bir belge almıştım zamanında. orada da annem ve babamın ben küçükken boşanıp yeniden evlendiğini öğrenmiştim. yine pasaport çıkartmaya gittiğimde karakolda ben küçükken bana pasaport çıkarttıklarını öğrenmiştim. yalnız şimdi böyle anlatınca da parçalar birleşir gibi oldu. annemi arıyorum, sikerler.
    edit: annemle babam sadece babamın kız kardeşinin, babamın teyzesine evlatlık verildiğini iddia ediyor ama babama "sen bak bakalım sana gösterecek mi?" dediğimde uğraşamam öyle işlerle dedi. lan.
  • kardesimin de sorgulamasinda da aynu sey cikiyor babam ve ben sorgulama yapabiliyoruz. kardesimin evlatlik durumu da yok cunku annecmin hamileligini bizzat biliyorum acaba neden sorgulanamiyor
  • eğer ''evlatlık'' durumuysa buna sebep, tanıma ben de uyuyorum. ailede var çünkü. cevabımı almış oldum böylece. yine de saçma.
  • alt-üst soy bilgisini sizden öğrenecek değiliz. eyy vatandaş sen kim oluyorsun?