• türkik dillerde söyledikleri zaten bariz de, ve tam da o yüzden, dinlerken dili anlayacakmış gibi olup anlayamamak çok ilginç bir sanatsal etki uyandırıyor bence.
  • yolda görüp arabama buyur ettiğim akademisyen arkadaşımın biner binmez 5dk müziği dinleyip bu kürtçe müziklerin de bazıları çok iyi abi ya demesiyle içten içe yarıldığım, eser sahipleri. arkadaşım sen bozulma diye bişe demedim ama adamlar türkmen müziği yapıyorlar. bir de entel olacam diye duyar kasması yok mu, bağımsız olamamış toplumların içi yanıyormuş da ondan (bkz: kurtce muzik)şarkılarına yansıyormuş da kürtleri sevmezmiş ama ahmet kayayı dinlermiş bak bak.
    dingil bu şarkıyı söyleyen adamlar yüzde yüz türk bu adamlar da tam bağımsız değil ondan olabilir mi yarattığı his acaba.
    sanki kendisi beyaz adam da, kürtler de afrika kabilesi. bide utanmadan duyar kasıyor.
    hepimiz dünyalıyız işte müziklerimiz de benzer kaderlerimiz de.

kimimiz rus un egemenliğindeyiz kimimiz türk ün, büyük kısmımız ingiliz in. kimlerden olduğumuzun ne önemi var insanız işte.

sevsene herkesi. salak sen insansın devlet misin? gücü yeten üstümüzde hüküm sürüyor sürecek de. bize güçlü olan kazansın demek düşüyor o da savaşmak demek oluyor. aynı dingil bedelli askerlik için de para saydı geçen yıl. insan biraz kendi içinde tutarlı olur yahu.
    üzerine para verip gitmiyorsan sen de biliyorsun savaşın yıkıcılığını.

diyemedim.

çünkü onun gereksiz ülkücü sohbetlerini bozkurt ayarlarını çekemezdim araç kullanıyordum. kendini savunmasına gülerek kaza yapamazdım. ama ona (bkz: altai kai)diye isim verdim. ondan bile ayıkmadı.
    altay lan bildiğin ural-altayın altayı.
    altai kai diye kürt müzik grubu diye arat çıkar google da dedim. olur da burayı okursa anlasın dana.

https://m.youtube.com/watch?v=pfzdufuoadg
    edit:link

sonradan gelen edit : arkadaş okumuş ismi cismi geçmediği halde kendisinden dingil diye bahsettiğimi görünce çılgına dönmüş. (bkz: su cilgin turkler)kardeş sıkıntı yapma sileriz dedim sildim.tek dingil sen misin de hemen seni tanıyacaklar dedim. hak verdi dingiiiil ve şimdi tekrar yayınlıyorum.
  • orta asya, altay cumhuriyetinde şamanik öğeler kullanarak ritüelsel bir müzik yapan 5 kişilik etnik müzik grubu.
  • kara suu (spring water) adli sarkilari dinlenilmeden bu dunyadan goculmemelidir.

http://www.youtube.com/watch?v=qwenagzoiaq
  • yaptıkları müzik değil, başka bir şey. varlığın keşfi gibi, hakikatten bir tutam gibi. pür, su katılmamış "şey".

"spring water" dinlemeden ölmemeli.

bana grubun albümlerini getiren ludvigboltzmann'ın reklamını yapmadan geçemem.
  • geleneksel altai throat singing yapan bir grup.

internet siteleri: http://altaikai.narod.ru/index-eng.html

ornek bir parca dinlemek isterseniz: http://www.youtube.com/watch?v=-vuywedueea
  • kai yaptıkları müziğin türüdür. hömey denir bu topraklarda.
  • bir arkadaş youtube videosunda kai kojon parçasının 2. dörtlüğünü paylaşmış, görüldüğü gibi altay türkçesi de anadolu türkçesine gayet yakındır.

altaı lang - turkısh lang.
    altai lang:ak altaydyn ichinde kyrgyragan kaygy zhok(turkish:ak altayın içinde ...... kaygı yok)
    aliy baatyr keberin ay dep erten kaygy zhok(.... bahadır keberin ay gibi erden kaygı yok)
    oyno oyno top shurek oygor kalyp tyndasyn(oyna oyna topshurek ..... kalıp dundasın)
    zhyrga zhyrga top shurek zhash shurekter kayilsin(zırga zırga topshurek yaş yürekler kalsın)
  • turna isimli şarkılarına bayıldığım grup. videoların altındaki çoluk çocuk yorumlarına bakmamayı da becerip sinirlerimizi oynatmazsak, o zaman daha tatlı gelecek herhalde bu meditasyon. evet aynen öyle, meditasyon.

islam'ı kendilerine yontup, islam'a alternatif din uyduranların, sizi zorla bir kalıba sokmak isteyen siyasal islamcıların, reza zarrab'ın, ayakkabı kutularının, kadınların evlere kapatıldığı dünyanın içinden 5-10 dakika da olsa göçüp gidebilmek harika hissettiriyor. milyarlarca insanın aynı şarkıları dinleyip, aynı tepkileri verdiği, iyice aptallaşan dünyada, inşallah çok da fazla insan bulup dinlemez. şu duyduğum iç huzurunu, yarın, yeniden ve yeniden, siyasal islam'a râm olmuş partilerin seçim sloganlarında hiç etmek istemiyorum.

bunları söyleyince hep şaşırıyorlar, müslümanım evet. anlamadıkları ve galiba da anlamayacakları şu; müslüman olduğum için bunları söyleyebiliyorum. yukarda söylediklerimi söyleyemezsem müslümanlığımdan şüphe ederdim. bozkırlara, mete han'a, sert koşullarda yaşamış atalarıma götürüyor bu ezgiler beni ve dinim, bundan gocunmamı, reddetmemi falan istemiyor. ''onu gidin islam'a alternatif din getirenlere söyleyin'' diyebilmeliyiz çünkü.

gözlerimi kapatıp, bu harika ezgileri içime çekeceğim uzun bir süre.
  • şamanik motifler görülür, müzik ruha hitap eder ama bu başka bir yerleri de dürtüyor , epifani flan.
hesabın var mı? giriş yap