şükela:  tümü | bugün
 • mağara resimleri bulunan
  ilk insanlar hakkında bilgi edinilmesine olanak tanıyan mağaralardan
  ama esas bilgi lascaux mağarasında mevcuttur.
 • ispanyanın kuzey kesiminde tarih öncesinden kalma duvar resimleriyle ünlü magaralar..magaralarda canlı renklerle resmedilmiş bizon figurleri bulunur,
 • mağaralar içinde en önce keşfedilen mağaradır.ispanya'da bulunan mağara,1863 yılında,girişindeki toprakların çökmesiyle bir avcı tarafından tesadüfen bulundu.birkaç yıl sonra bir ispanyalı arkeolog mağarayı gezdi ve temizledi.bu arada meraklı,küçük kızı boş durmayıp mağarada oynarken başının üstünde bir hayvan resmini farketti.altamira'nın gerçek değeri anlaşılmış oldu.
  yine önemli bir mağara olan lascaux mağarası da bir gurup haylaz velettarafından bulunmuştur.
 • kuzey ispanya’da tarih öncesi devirlere ait resimler bulunan mağaralardan ilki.
 • bu mağaradaki resimler gelen ziyaretçilerin gerek nefesleri olsun gerek üstlerinden başlarından olsun etkilendiği için, ziyaretçi sayısı bir sene için 8500 kişi olarak sınırlandırılmıştır. ancak bu da etkili olmayınca yanına bu mağaranın bire bir aynısı inşaa edilmiştir.
 • sahipleriyle yıllar sonra tanıştığım ve faaliyet gösterdiği dönemde bilmediğim/gitmediğim kitabevi.
 • ispanya’nın santander şehrinde santillana del mar kasabasında prehistorik mağaralar. mağaraların tavanlarındaki resimler, 1879’da amatör bir arkeoloğun kızı tarafından bulundu ama uzun bir süre sahte olduğu düşünüldü. mağaralarda bir bütün oluşturan en güzel görüntü, büyü salonun tavanında yer alan ve kırmızı aşı boyasıyla yapılmış kenarları siyahla çizilmiş bir dizi bizon freskidir. bu resimler madelaine kültürüne aittir.
 • müziklerini mark knopfler ve evelyn glennie'nin yapacağı 2015 vizyon tarihli film.
 • uzun bir sure sahte oldugunu dusunen fransiz prehistoryenler olmustur. su bir gercek fransizlar sadece dunya prehistorya literaturune hakim degillerdi. buna ek olarak bilimsel anlamda hakimiyet altina alinan ulkelerin tek tek prehistorya kursuleri de fransizlara tabi olmus bir zamanlar. size komik gelebilir ama bu seyi dunya komunist partisi'nin (komintern) kimi deneyimlerine benzetiyorum. moskova'da yagmur yaginca roma'da semsiye acmak gibi. bu sey her ne kadar kadro yetistirmesi acisindan olumlu olsa da, diger bilimsel yeterlilik ve kulvarlarda fransiz hakimiyetini percinliyordu. ve daha sonra, ilk kadrolar uc verdiginde, hakimiyet alasagi edilmis ispanya'da bilhassa bask ve katalanlar'da.

  fransizlarin gercekligini inkar etmesine, yani uzun sure reddetmesinin nedenine gelince, eudald carbonell'in ''fransizlar altamira'nin gercekligini uzun sure kabul etmek istemedi ta ki lascaux magarasi kesfedilene kadar. ne zaman onlarin prehistorik lascaux magarasi kesfedildi altamira da prehistorik kabul edilmeye baslandi'' tadindaki sozlerine bakmali.