aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • mustafa denizli ile lige çıkıyorsun, sıfır cillop gibi stadyum' ve stadyuma onun adını veriliyor .

şahane bi sezona başlıyorsunuz sonra keşke yenmesek diyecekleri bir beşiktaş maçı sonrası işler kötü gitmeye başlıyor.

devre arası ne bir ekleme çıkarma yapmadan mustafa denizli hoca ile yolları kesip kenarda bekleyen mert nobre'ye görev veriyorlar. ula madem bi yola efsane büyük mustafa ile çıkıyorsun, sen büyük altaysın onla bitireceksin. öyle de böyle de küme düşüyorsun.

ula bizim yöneticiler tam sopalık. yapacağınız tek şey adam gibi bi forvet almaktı. o kadar. sezonun özeti. dandik bir yılda bi sene bile ligde kalamıyorsunuz.

şehrimin büyük takımı. mucize olmazsa tekrar süperlig'te görüşmek üzere.
  • babamın tekirdağspor'da yöneticilik yaptığı zamanlarda 3.ligde deplasmanda altay ile oynamıştık. babam sayesinde takımla beraber birçok deplasmana gitme şansım oldu. bizi en güzel karşılayan ve ağırlayan ekip açık ara altay'dı. o zaman anladım neden büyük altay dediklerini.

umarım süper ligde de bize gösterdikleri misafirperverlik ve saygıyı korurlar. çünkü türk futbolunun böyle centilmen kulüplere ihtiyacı var. tekirdağ'dan sevgiler büyük altay camiası umarım ligde kalıcı olursunuz.

edith piaf: efbrg nickli yazarın uyarısı ile girdide bulunan imla hatalarını düzelttim.
  • tebrikler büyük altay.
    izmir'e bin km uzaklıktaki anadolunun küçük bir şehrinin küçük bir köyünden altay'a sevdalanan babam, altay'ı hiçbir zaman yalnız bırakmadı. tüm maçlarını tv'den izlerdi. oyuncu kadrosunu isim isimezbere bilir, ajandasına yazardı. sahada kadro dizilişi bile yapardı. bilgisayardan haberlerini takip ederdi, yetmeyip teletextten istatistiklere bakardı. benim içinse, altay'ın zevksiz ikinci lig maçları, olumsuz skorlar, sıkıcı spikerlerin anlatışı işkence gibi gelirdi. küçüktüm ve babama söylenirdim. bugün ise onun yerine heyecanla izledim maçı. aslında uzun zamandır takipteyim altay'ı. tebrikler altay, hoşgeldin süper lige.
  • altay için net olan tek bir tanım varsa şudur :

"futbol 90 dakika suren ve sonunda altay'ın kaybettiği bir oyundur"

örnek mi?

- altay ligden düştüğünde 34. hafta hariç hiç düşme hattına inmemişti. fakat son hafta olan olmuş, kader ağlarını örmüş ve altay kaybetmiş, ligden düşmüştü.

- alt ligde ilk 2'ye giremeyip, play off'lara kaldığı sezonlarda o sezonlarda ilk 2'ye girmiş takımları dışarıda nasıl becermişse yenmiş ama aynı başarılı sonuçları kendi sahasında oynadığı zayıf rakiplere karşı sağlayamamıştı. nerede iddiasız sikinin keyfine oynayan takım varsa, gelip altay'ı alsancak'ta yenmişti. yani gene en sonunda altay kaybetmişti.

- play off'taki kasımpaşa maçı. altay 90 dakika maça hakim. kaçırıyor da, kaçırıyor. neyse ki, rakip 10 kişi ve maç 2-1 ilerliyor. artık şampiyonluk türküleri söyleniyor. 90+'da kasımpaşalı futbolcu vuruyor, doğru bildiniz, maç uzatmalara gidiyor. altay uzatmalarda gene hakim, üzerine altay 3-2'i yakalıyor. ne mi oluyor? altay 120+2'de bir gol daha yiyor. maç penaltılara gidiyor ve altay kaybediyor.

- 2010 play off'ları. altay adanaspor'u son dakikada bulduğu bir golle yeniyor. taraftar alışık olmadığı için bir "allah, allah" çekiyor. son maçta rakip konyaspor. altay maça iyi başlıyor ve 1-0'ı yakalıyor. eğer maç böyle biterse, altay süper lig'de. gene altın kural devreye giriyor. maça 6 önlibero çıkan ziya doğan oyuncu değişiklikleri yapıyor. koca sene yatan ramazan altay'a iki gol salladı.

- ankara'daki play off'lar. altay - kasımpaşa ile oynuyor. uzatma dakikaları... bir sonraki sezon gol kralı olacak yasin kaleci ile karşı karşıya kalıyor. şutunu kaleci kurtarıyor ama top yasin'in önünde kalıyor. yasin yakın mesafeden boş kaleye topu yuvarlıyor, doğru bildiniz, top dışarı çıkıyor. sonra seri penaltı atışlarına geçiliyor. ne mi oluyor? ne olacak amına koyayım, maçı altay kaybediyor.

...

örnekler uzar gider. bu sene de son haftaya altay son sırada girince, düşeceği belliydi. ne diyeyim, allah bundan sonra çirkin şansı versin, güzel altayım.
  • türkiye'nin en sempatik takımıdır.
    ben karşıyakalıyım ama bizi göztepe sevmez,
    göztepe ile dost olan kulüpler de karşıyakayı sevmez. aynı durum göztepe için de geçerli.
    türkiye'deki bütün kulüplerin bu türden durumları var. düşmanı olmasa bile antipatik takımlar çoktur. mesela çaykur rize'yi ben hiç sevmem şehirdeki atatürk düşmanlarının fazlalığı sebebiyle.
    işte altay'da bunların hiç biri yok.
    altay demek birinci lig (eski süper lig) demekti bizim için.
    yıllardır nice koca şehir takımları amatör liglere kadar geriledi ama altay arkasında nispeten çok fazla taraftar desteği olmamasına rağmen, bir belediye başkanı vs. olmamasına rağmen bu durumlara düşmedi.
    inşallah bu sezon daha önce bir çok defa kapısından döndüğü süper lig'e dönecektir.

umarım süper lig'e yeniden yükseldiklerinde bu sempatikliklerini kaybettirecek antipatik teknik adamlar ve futbolcular getirmezler takıma.

duruşlarına, kültürlerine yakışan isimleri görürüz umarım her daim.

bu arada rakiplerine oranla taraftarı nispeten azdır ama çok kaliteli bir taraftar grubuna sahiptirler.
    çizgisi hiç bozulmayan büyük altay umarım hak ettiği süper lig'e döner bu sezon.
  • bıktık hükümetin el attığı belediye takımlarından gına gelmişti, umarım hepsi yok olur en kısa zamanda ülke futbolu eskiye döner.

hoş geldin altay.
  • altay göztepe derbisi izleyeceğiz hem de süper ligde. tebrikler altay.
  • evladımdır.
    güzel yüzlüm; komik sözlüm; karagözlümdür.
    "anavatanımız orta asya ile özerk altay cumhuriyetinde yaşayan soydaşlarımızı hatrında tutması" düşüncesi ve "yunan işgali altındaki memleketim izmir'e ilk giren türk süvari birliklerinin komutanı fahrettin altay'a olan aile hürmetimizi sürdürmesi" amacıyla, 2000 yılında dünyaya gelen oğluma verdiğim addır.
    (bkz: çesm i siyahım)
  • armasını, kulübünü satmadan da en altlardan süper lige çıkılacağını kanıtlayan altay'a süper ligde başarılar.
  • formasını çıkartıp sahaya bıraksa diğer izmir takımlarını mağlup etme gücüne sahip kulüp. bu zaferler futbol zaferi değil tarihten gelendinamiklerin getirisidir.

futbol asla sadece futbol olmadığı gibi, altay da sadece altay değildir, büyük altay'dır.

zira o armanın ardında hasan tahsin vardır.
hesabın var mı? giriş yap