şükela:  tümü | bugün
 • rusya, kazakistan, çin ve moğolistan sınırları içlerine uzanan dağ sıraları altay dağları olarak bilinir.
  ortalama yükseklikleri 1.500-1.750 m dolayındadır.

  en yüksek beş zirvesi şöyledir;
  belukha (4.506 m), kazakistan-rusya
  khüiten (4.374 m), çin-moğolistan
  mönkh khairkhan (4.204 m), moğolistan
  sutai dağı (4.220 m), moğolistan
  tsambagarav (4.195 m), moğolistan

  bölgede kar çizgisi 2.000 m civarında başlar ve çok sayıda da göl vardır. ubsa gölü, khyargas, dörgön gölü, khar, kucherla gibi.

  bir de bu dağ sırası seima-turbino fenomeni diye anılan tarihi bir durumun da doğu ucunu teşkil eder. henüz bronz çağında mö 1.500 tarihinde gelişmiş metal işleme teknolojisi açıklanamayan hızlı göç dalgasıyla bu bölgeden finlandiya'dan moğolistan'a kadar yayılmıştır. bu kültürel ve teknolojik dalganın altay dağlarından batıya yayıldığı tespit edilmiştir. kancalı ok başları, tek yüzlü bıçaklar ve geometrik şekilli baltalar ilk burada gözlenmiştir.bütün bu yayılmanın 5-6 kuşak içinde yani 100-150 yılda gerçekleşmesi dönemin koşulları açısından bilimsel olarak şaşırtıcıdır.
 • orta asya'da konumu kazakistan sınır bölgesi, rusya (sibirya), moğolistan ve çin'e kadar varan sıra dağlar.
 • türk adının anlamı çin yazıtlarında (bkz: miğfer) diye geçmesine sebep olan dağlardır.

  çin yazılı kaynaklarından edinilen bazı bilgiler miğfer kullanımının türkler arasındaki önemine işaret etmektedir. hatta bu kaynaklara göre türk kelimesinin “tulga”dan (miğfer) geldiği, türkler’in altaylar’da tulga şeklindeki bir altın dağda demircilik yapmasından dolayı bu adı aldığı belirtilir (orkun, s. 28; esin, tk, vı/70 [1968], s. 783).
 • kültür turizmi yapılması gereken yer. yaz aylarında düzenli uçuşlar düşünülmelidir.
 • proto-türklerin ana vatanı.
 • orhun yazıtları'nda altun yış yani altın ormanı olarak adlandırılan sıradağ.
 • her türk altaylıdır sözündeki bahsedilen yer.
 • kazakistan, rusya, moğolistan ve çin sınırlarında bulunan sıra dağlar.
  moğolistan'da bulunan khairkhan dağı da bu sıra dağların bir parçasıdır. khairkhan dağını da içine alan altay tavan bogd ulusal parkı görülesi yerlerdendir. bu ulusal park içersinde 6-8. yüzyıllardan kalma yaklaşık 500 adet balbal bulunmaktadır.
  balbal: eski türklerde kişinin anılması için mezarının başına ve etrafına dikilen mezar taşına verilen isim. kişinin yaşarken öldürdüğü kişileri sembol eder. balbalların sayıları mezardaki kişinin kahramanlığı ile doğru orantılıdır görsel