şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiyenin milli tank projesinin adi. turkiyeyi dunyanin sayili tank ureticilerinden biri yapacakmis.

  http://www.iha.com.tr/…-11/altay-milli-tank-projesi
 • türkiye'nin kendi imalatı olan milli tankının adı.
 • ihalesini koç holding, güney koreden hyundai ve aselsanın aldığı, kore tanklarını türkiye'de de üretme projesi. koçun kuş serisi ve hyundainin ürettiği peynir tenekelerini düşündüğümde, en azından kaloriferi iyi olacaktır diyebiliyorum.
 • milli tank projesinde üretilmesi planlanan ve 30 temmuz 2008 projesi imzalanan altay isimli türk tankları, adını kurtuluş savaşı’ nda izmir’ e giren birliklerin başındaki tümgeneral fahrettin altay’ dan almıştır.
 • adını istiklal savaşı komutanlarından fahrettin altay'dan alan ana muharebe tankı
  tsk için otokar, rotem*, aselsan ve roketsan tarafından geliştirilmektedir. 2015'te hizmete girmesi bekleniyor

  [http://tr.wikipedia.org/wiki/altay_(tank) http://tr.wikipedia.org/wiki/altay_(tank)]
 • fırtına obüsü gibi güney kore destekli ama tamamı ile türkiye üretimi olacak üçüncü nesil muharebe tankı.

  (bkz: k2 black panther)
 • sanki leopard abrams karışımı birşey olmuş tank. hala leopard'ın çevikliği yok, düz yolda abrams gibi iyi fakat engebeli yolda performansı abramstan düşük gibi. emekli bir tankçı teğmen olarak bilemedim şimdi, bir de atış kontrol sistemlerini görelim bakalım. asıl en önemli kısmı bu.
 • ana yüklenici firma otokar' da 260' tan fazla mühendis görev almaktadır. başta tankın atış ve komuta sistemlerini yapan alt yüklenici aselsan' da, zırh üretimi ve kaplamasından sorumlu roketsan'da ve ana silah üretimini yapan mke'de olmak üzere, sayıları yüzü bulan diğer alt yükleniciler de hesaba katıldığında türkiye' nin ilk milli tank projesinde çalışan mühendis sayısı 1000' e ulaşmaktadır. projenin sonunda tüm tasarım ve fikri mülkiyet hakkına türkiye cumhuriyeti' nin sahip olacağı altay tankı' nın motoru ise dünyanın en büyük motor üreticilerinden alman mtu ( motor tribün union) şirketi tarafından ülkemizde üretilecek.
 • altay ana muharebe tankı güney korenin xk2 tankının teknolojisinin tüm haklarıyla transfer edilerek,onun üzerinden milli tank geliştirmesidir..yani güney korenin tankıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur.şu zamana kadar hiçbir şekilde tank üretmeyen bir ülke olarak,amerika'yı yeniden keşfetmenin bir anlamı yok,tankın icadına gitmeye gerek yok..bu yüzden bu transfer ile milli tank geliştirme çalışmasına başlandı.amt'larının en önemli kısımlarından biri olan atış kontrol sistemi aselsan tarafından özgün geliştirmiştir.adı volkan 2 aks'dir.tankın bütün aviyonikleri de aselsan tarafından özgün olarak geliştirmektedir.aktif koruma sistemi(akkor) milli imkanlarla halen geliştirilmektedir.hard kill ve soft kill sistemlerini barındırmaktadır.yani tankı vurmak için gelen mühimmatı tank attığı füzeyle ve sis perdesiyle havada durduracaktır.bu da yine altay'ımızı dünyanın en iyi 3-4 tankı arasına sokmaktadır.zırhı roketsan tarafından özgün olarak geliştirilmekte olup,dünyanın en büyük bor yataklarına sahip olan ülkemizde bor karbür zırh üretilecektir.bor dünyanın en sağlam ve hafif maddelerinden biridir ve bu tankımıza büyük bir özelllik kazandıracaktır.dünyada 4. nesil tank bulunmamakla beraber altay 3+ nesil olarak adlandırılmaktadır.yani dünyadaki bütün tanklardan daha ileri bir nesildedir ve yapılacak modernizasyon 4.nesile çok rahat taşıyacaktır onu.tank doldurucusu manueldir.bunun sebebi tsk'nın tercihidir.otomatik doldurucuların çıkardığı sorunlar tankı sahada iş yapamaz hale getirmektedir.

  kısacası altay dünya tankları içinde en iyi 3 tank arasına girecek,hatta 1 olma ihtimalide görecelidir..

  tank tamamen türk malı olup,sadece ilk tank üretimimiz olduğu için alt yapısını güney kore'den almış bulunmaktayız.bugün abd bile dünyanın en iyisi olarak adlandırılan tankını almanya'dan teknoloji transfer ederek yapmıştır.

  insanlardan tek isteğim,ideolojilerinin kurbanı olmadan,mühendislerimizi bu kocaman başarılarından dolayı tebrik etmeleridir..

  şuanda dev projeler hayata geçmiş durumda..

  t-129 atak helikopterimiz dünyanın en iyileri arasında ve buda italya'dan altyapı alınarak yapıldı.sonuçta işe maket helikopterle başlayamazdık.a-129 isimli eski helikopterin uçabilen teknolojisinin üzerinde modern bir helikopterde olabilecek herşeyi koyarak dünyanın en iyileri haline getirdik..

  g.kore'ye 30 adet satmamız an meseledir ki bu ihalede apache'yi yenmek üzereyiz.

  anka insansız hava aracı male iha sınıfında dünyada 3 ihadan biridir..tamamen özgündür..

  ve bir çok savunma sanayi projemizi dünya hayretle izlemekte..