şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu entryde yazılı olanların birçoğu kişisel görüşümden ibaret olup yatırım tavsiyesi değildir,

bu tavsiyeleri cryptocurrency dünyasına girmeyi düşünen ama nereden başlaması ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmeyenler için hazırlıyorum zira benim için parçaları bir araya getirip bir şeyler yapabilmek baya bir zor olmuştu, (bkz: #71187429) bu aşamaları daha hızlı katedip daha hızlı yol alabilseydim eğer, şuan kazandığımdan çok daha fazlasını kazanmış olurdum, istiyorum ki başkaları da bu yüzden geç kalmasın;

öncelikle besin pramidinde nerede olacağınızı bilmeniz gerekir, bunu göstermek için basit bir çizim yaptım, elbetteki üzerinde ekleme ve çıkarmalar yapılabilir ama nerede olduğunuza dair fikir vermesi açısından yeterli olacaktır;

https://i.hizliresim.com/do40xr.jpg

görüldüğü üzere milyar dolarlık bu sektörde yemek ve yenilmek arasında kendisini kollaması gereken ufak balıklarız, attığımız adımları dikkatli atmazsak kolaylıkla büyük balıklara yem oluruz.

işte başlıyoruz, öncelikle açılması gereken hesaplar var

1- internet bankacılığı,
    2- türkiye borsalarından birinden bir hesap (ben btcturk.com u kullanıyorum),
    3- uluslararası borsalardan birinden hesap (ben binance kullanıyorum)

1- internet bankacılığı ile ilgili işlemleri atlıyorum,

2- yerli borsa
    btcturk kullanma sebebim ethereum transferlerinin daha hızlı, daha ucuz olması ve btcturk'te ethereum alınıp satılabilmesi. bu konuya çok hakim olmadığımdan dolayı ben de ilk başta başka bir borsadan bitcoin alarak işleme başlamıştım, hem işlemler daha uzun sürmüştü hemde daha fazla komisyon ödemiştim.

https://www.btcturk.com/ adresine gidip hesap oluştur diyerek hesap oluşturma işlemine başlıyoruz, sizden kimlik fotokopisi ve adınıza düzenlenmiş adresinizi gösterir bir adet fatura isteyecekler, işlemlere başlamadan önce bunları taratıp hazırlarsanız sizin için kolaylık olur. işlemleri tamamladıktan sonra hesabınız onay sürecine girecek ve yoğunluklarına göre değişen bir sürede onaylanacak.

3-uluslararası borsa
    benim 3 borsada onaylı hesabım var, www.bittrex.com www.bitfinex.com www.binance.com duruma göre içlerinden birini kullanırken genellikle yukarıda da yazdığım gibi www.binance.com kullanıyorum, kullanma sebeplerim;

1- ios uygulması olması (apple store'da yok, siteden indirip kuruyorsunuz),
    2- arayüzünün ve grafik araçlarının gelişmiş olması,
    3- kendi altcoini olan bnb ile konisyon ücretlerinin %50 indirimli ödenebilmesi bunun dışında ayrıca bnb de değerlendiği için bir yandan da yatırım yapmış oluyorsunuz.

kayıt olurken referansım ile kayıt olursanız, https://www.binance.com/?ref=12526616 bana da ufak bir iyilik yapmış olursunuz,
    kayıt sırasında sizden isteyecekleri evraklar olacak, bunları da önceden taratıp hazırlarsanız sizin için kolaylık olur,

1- pasaportunuzun kapağı,
    2- pasaportunuzun resimli sayfası,
    3- adınıza düzenlenmiş adresinizi gösterir telekom harici bir fatura,
    4- linkteki gibi çekilmiş fotoğraf
    https://i.hizliresim.com/noy26m.png

iki adımlı doğrulama ve google authenticator,

iki basamaklı doğrulama aktif edildiği zaman site size bir adet “kare kod” verecek, bu kodu telefonunuza yüklediğiniz google authenticator programına okutun, ve ekranda çıkan şifreyi doğrulama kısmına girin, bundan sonra hesabınıza her giriş yaptığınızda program size yeni bir kod verecek ve bu kodla siteye giriş yapacaksınız.

kare kodunuzu mutlaka ama mutlaka saklayın, en iyisi çıktı alıp kağıt olarak saklamak ve bilgisayardan silmek. bu kodu kaybederseniz hesabınıza ulaşabilmek için binance desteğe ulaşıp sıfırlama yaptırmanız gerekir ki uzun süren bir işlem.

google auth. için detaylı bilgiyi bu bağlantıdan alabilrisiniz;
    https://support.google.com/…enie.platform=ios&oco=0

btcturk'de olduğu gibi üyeliğinizin onaylanması 1-3 hafta arası sürecektir ama siz bu arada 2 bitcoine kadar işlem yapabilirsiniz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hesaplarımızı açtık, şimdi de işleyişi anlatayım, para döngümüz şu şekilde oluyor;

1- btcturk hesabına tl yatırm

internet bankacılığı ------> btcturk

2- btcturk`ten bitcoin yada ether alma

3- alınan bitcoin yada etheri borsa hesabına aktarma

4- binance borsasında alım satım yapma

dikkat edilecek hususlar şu şekilde,

1- işlem yaptığınız yerler birer borsadır, fiyatlar sabit değildir, alıcı ve satıcı fiyatını belirler ve eşleşme olunca da işlem gerçekleşir, işlem anında olan değerden işlem yapmak zorunda değilsiniz, daha düşük bir fiyattan alım emri girebilirsiniz ve fiyat oraya düşerse alımınız gerçekleşir.

btcturk'e girdiğiniz zaman anlık fiyat, en düşük fiyat, en yüksek fiyat ve ortalama fiyatı görecekseniz, alış fiyatınızı belirleyin ve emrinizi verin.

2- btcturk"ten aldığınız bitcoin yada etheri borsa hesabınıza gönderin. bunun için btcturk hesabınıza girip, ethereum çek diyin, size tutar ve adres soracaktır, borsa hesabınızdan ethereum deposit adresinizi kopyalayın ve btcturk de istediği adres kısmına yapıştırın. nasıl ki bankacılık sisteminde türk lirası hesabınıza dolar yatıramıyorsanız, aynı şekilde bitcoin hesabınıza ether yatıramazsınız, her altcoinin kendi cüzdanı vardır, para transferi yaparken adresin doğru altcoine ait olduğundan emin olun aksi halde iyi olasılıkla işleminiz gerçekleşmez, kötü olasılıkla transfer yaptığınız paranız yanar.

binance'nin konu anlatımı

3- doğru zamanda alım satın yapın, unutmayın doğru zaman fiyatların düşük olduğu zamanda almak ve yüksek olduğu zamanda satmaktır. yeteri kadar yükselmiş altcoini almak risktir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

şimdi başlığa uygun içeriğe gelelim, altcoin alacaklara tavsiyelerim şu şekilde olacak,

1- aceleci olmayın, panik alımı ve panik satımı yapmayaya çalışın, almak için de satamak için de doğru zamanı bekleyin, aa bu çok yükseliyor hemen bunu almalıyım demeyin (fomo terimini araştırın)

2- pump-dump ve telegram gruplarından uzak durun, işte asıl saadet zinciri bu gruplardır, grubu yönlendirenler düşükten altcoini toplar, tezgahı kurar ve sizi yönlendirerek satranç tahtasındaki piyon gibi kullanır, istedikleri siz ve sizin gibilerin alım yaparak fiyatı yükseltmesidir, bu sayede onlar uygun gördükleri yerden satışı bir anda yapıp karlarını alırlar.

3- https://www.tradingview.com/ sitesine bakın, orada çok güzel analiz yapanlar var, onları bulup takip edin, alım bölgelerini genel olarak söylerler, şu bölgeden alın yapın diye, faydanıza olur, bununun dışında onların da bir kısmı aynı şekilde pump-dump grubu gibi çalışır, kendileri alıp sonra sahte bir analizle bu altcoin bugün %500 kazandıracak diyerek insanlara alım yaptırır, yine aynı tezgah.

4- günlük kısa kazançlar peşinde koşmak yerine uzun vadeli düşünün, hem vaktinizi boşa harcamaz hem de gereksiz yere strese girmemiş olursunuz

5- alacağınız altcoini iyi araştırın, coinmarketcap.com sitesinden önceki fiyat grafiklerine bakın, istikrarlı olup olmadığını kontrol edin, altcoinin sitesine girerek ekibine ve amacına bakın, gelecek vaad edip etmediğini kestirmeye çalışın.

6- https://coinmarketcal.com/ bu adresten altcoinlerin etkinlik takvimlerine ulaşabilirsiniz, unutmayın piyasa beklentiyi satın alır, önemli bir açıklama, yeni bir borsaya giriş, yapılacak yeni bir anlaşmanın duyurusu fiyatları yükseltecek, aksi gerçekleşirse de ani düşüşler olacaktır.

7- kısa sürede zengin olmayı hedeflemeyin, uçuk karlar peşinde koşmayın, satım yapacağınız noktayı gerek diğer analizlerden gerekse kendi analizinizden belirleyin, açgözlü olmayın.

8-all in one yapmak tehlikelidir, tüm paranızı tek altcoine bağlarsanız riskiniz artar, onun yerine belirlediğiniz altcoinlere dağıtın, riskiniz azalsın.

vakit buldukça bu entryi güncellemeye ve daha detaylı içerikler eklemeye çalışacağım.

takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, tek istisna ne alayım diye sormayın.
  • 1- asla zararına satma, bi şekide yükselecektir.
    2- yüksek fiyatlardan alma. yükselme bittiğinde elinde kalır, ya zararına satarsın yada başka fırsatları kaçırırsın.
    3-alıp köşeye atmak yerine yüzde 10 karla satış yap. daha çok kazandırır.
  • (bkz: #73380851)
  • tavsiye alın ama tavsiyeyle iş yapmayın. aldığınız tavsiye bakacağınız altcoinlerde bir öncelik sırası oluşturabilir ama hiçbir zaman bilmediğiniz bir altcoini almayın ve mümkünse onun rakiplerini de öğrenin.
  • al, yat kulağının üstüne.

(bkz: musicoin)
  • coin dünyası ile ilgili sitelerden haberdar olun.

(bkz: #72966032)
  • reddit de hype takip edin.
  • arkadas ne yapilmazi guzelce aciklamis. giris seviyesi icin bunlari dinlemeyerek baslayabilirsiniz.

yine de yazar arkadasa katki olsun diye ref linkiyle hesap actim. saka saka sevinme hemen :)

tanim: eksi'de circlejerk yaparak ogrenilmeyecek sacmaliklar butunu.