şükela:  tümü | bugün
 • final sahnesinde çocuğu hala suçlu bulan tek adamın çok güzel argümanlar sunması sonucu diğer on bir kişinin de çocuğu suçlu bulmasının içinde bulunduğu ihtimaller bütünü.
 • hanry fonda nın ( beyaz elbiseli olan adam) gerçek katil olması
 • içerdeki en arıza adamın suçlanan çocuğun akrabası falan olup olayın aslını bilmesi. çocuk suçsuz olduğu halde çocuktan hazzetmediğinden veya çocuk suçlu olduğundan ötürü muhalefet ediyor olması.
 • çocuğun finale doğru birden uyanması. rüyasında gördüğü 12 angry men'in hepsinin mahallenin bakkalı manavı ya da amcası falan olması ve duygulanıp cinayetten vazgeçmesi. gece tekrar uyandığında hapishanede son gecesinin geçtiğini farketmesi gözünde bir damla yaş, önünde bir papaz ile idama doğru ilerlemesi.
 • hiç demedik yaaauuuu , ya john oldman viski şişesine ölümsüzlük iksirini boşalttım , hem güzelleşeceksiniz hem gençleşeceksiniz hem de artık ölmeyeceksiniz deseydi noolurdu , kıyamet mi kopardı .
 • çocuğun suçsuzluğunu en son kabul eden arıza tip (corc diyelim) aslında sanık durumundaki çocuğun annesine (maria diyelim) aşıktır. çünkü, kendi karısına uzun zamandan beri hiçbir duygu beslememekte ve onu boşamak istemektedir. fakat, filmin başında resmini gösterdiği öz oğlu (john diyelim) bu ailenin dağılmasını istememekte ve içten içe annesine yaptığı kötülüklerden dolayı babasını suçlamaktadır.

  bu sırada corc maria'nın yedi bela kocası david gonzalez'i bir sekilde aradan cıkarmanın hesaplarını yaparken, john'un içine düştüğü bunalımın farkına varamaz ve artık sadece karısına değil oğluna da kötülük etmeye başlar..diğer taraftan david gonzalez'in kendi evindeki çekilmez halleri sıklaşmış, maddi sıkıntıları bahane ederek her gece sarhoş meyhoş eve her gelişinde maria'yı dövmeye başlar.

  olaylar bu kadar karışıkken, aşırı alkol aldığı bir gece, john'un aklında gidip babasıyla konusmak vardı. fakat talihsiz çocuk o kadar sarhoştu ki, deli gibi üzerine gelen arabadan kaçamadı ve o gece trafik kazasında öldü. zaten, son sahnede de görüldüğü üzere, corc'un çocuğu inatla idama yollama gayretinin altında, hayatının baharında kaybettiği oğlunun acısı yatmaktadır..bu sırada karısından da boşanmıştır.
  ne uzadı be :)

  corc, david gonzalezi öldürtmüştür. kazara suç oğlanın başına kaldığında, kendi oğlunun acısıyla ondan da kurtulmak istemiştir. o sırada maria corc'un tuttuğu kücük daireye yerleşmiştir.. masumiyeti anlaşılan çocuk serbest kalır kalmaz askere yazılıp uzak diyarlara gitmiş, corc ve maria'da yeni bir hayata yelken açmıştır..