şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğan grubunun demirören'e satışının gerçekleşmesinden sonra, klasik medya platformlarında farkı ses kalmayacağı kesinleşmiş oldu. ergenekon, fetö metö derken hapse tıkılmayan ama kendisine tv ekranlarında yer bulamayan muhalif gazetecilerin, internet canlı yayınları ile oluşturdukları alternatif medya platformları veya kişisel yayınları paylaşmakta yarar gördüm. sizlerde devam edin.

  1: (bkz: medyascope) scope linki

  gazeteci ruşen çakırın ve bir grup gaztecinin girişimidir. kurdukları stüdyo ile canlı yayınlar yaparak alternatif gazeteciliğin en güzel örneğini sergiliyorlar. scope, youtube, facebook üzerinden canlı yayınları var. sosyal medyadan canlı yayınlarını izleyebilirsiniz.

  2: (bkz: ünsal ünlü) scope linki

  scope üzerinden hafat içi saat 9 ve 10'da iki yayın yapıyor. tavsiye ederim.

  3: (bkz: şükrü küçükşahin) scope linki

  scope üzerinden hafta içi ger gün saat 4 gibi gündemi yorumladığı bir yayın yapıyor.

  4: (bkz: gökhan özbek) scope linki

  5: (bkz: yavuz oğhan) scope

  bide bunu izlekanal adıyla scope ve youtube üzerinden orjinal yayın yapıyor.

  hafta içi akşam 11'de scope, yotube üzerinden yayın yapıyor. tv ekranlarında duymanız mümkün olmayan gerçek haberler sunuyor, gündemi yorumluyor.

  benim aklıma gelenler bunlar, sizler de alternatifleri ekleyin, takip edelim.
 • yalnızca tv kanallarının değil internet haber sitelerinin de listesini paylaşacağım. bağımsız değil alternatif olarak anlayın. zira sonuçta bunlar da belirli sermaye gruplarına aitler ve/veya siyasi partilere, görüşlere yakınlar.

  boykot elbet önemli ama boykotun yerine bunların yaygınlaştırılması daha anlamlı olabilir.

  - internet haber siteleri -

  1- www.t24.com.tr : hurriyet, haberturk, ensonhaber, internethaber gibi mizenformasyon ve/veya dezenformasyon yapan sitelere güzel alternatif. anlık olarak gayet hızlı.

  2- www.cumhuriyet.com.tr: gazetenin haber portalı.

  3- www.diken.com.tr: t24'e göre daha gecikmeli haber akışına sahip ama genel olarak iyi. sağ taraftaki köşesinde farklı görüşlerden köşe yazarlarının yazılarına yer veriliyor.

  4- www.bianet.org: insan hakları odaklı bir haber portalı. anlık haberlerden ziyade güzel yazılar için günde en az 1 defa bakılmalı.

  5- www.gazeteduvar.com: bu bianet gibi iyi yazılar, röportajlarla beraber t24 gibi anlık haberleri de aktarıyor.

  6- www.gercekgundem.com: anlık haber takibi için iyi.

  - televizyon kanalları-

  1- halk tv: chp'ye yakın kanal.

  2- krt tv

  3- tele 1: merdan yanardağ'ınmış.
 • 1- (bkz: medyascope.tv)
  böylesi zor bir zamanda çok önemli bir iş başarıyorlar. yaptıkları işin önemi medya üzerindeki baskı kalktığı zaman daha iyi anlaşılacak. ruşen çakır'ı ve ekibini tebrik etmek lazım.
  2- (bkz: ünsal ünlü) yaklaşık iki senedir her sabah scope yayını ile gündemi yorumluyor, gazeteleri değerlendiriyor. aynı zamanda bir youtube kanalı da var*scope yayınından sonra videoları buraya da yüklüyor. ünsal abiyi de burdan - haddim olmadan- tebrik etmek istiyorum. gerçekten, işine aşık bir adam olmasa bunu sürdüremezdi.
  bu insanlar gerçek gazeteciler arkadaşlar. takip edelim, destek olalım.
 • youtube'da takip edilebilecek olanlar ;

  news tube

  adayların mitingleri vs açıklamaları takip edebilirsiniz.

  özgürüz

  webiz
 • ünsal ünlü'nün bugün yaptığı yayında alternatiflerin isimlerini duydum, soıyadları vermediği için küçük bir araştırmayla buraya ulaştım.

  şahsen benzer bir başlık açma fikri oluşmuştu zihnimde, burayı bulduğuım iyi oldu.

  bahsettiğim yayının linkini özellikle veriyorum ki bağımsız ve alternatif medya kanallarının önemi bu yayında özellikle vurgulanmış.

  yayının başlığı; "soğana gösterilen özen gazeteciliğe de gösterildiğinde tamamız"

  rte'nin kendi medyasını kurması, gazetecilik olarak yapılan işin günümüzde gazetecilikle alakasının kalmaması ve bir tüketici olarak bizlerin gücümüzün farkına varıp, medyanın oluşumuna yön verebileceğimiz üzerine güzel bir yayın olmuş.

  tüketici olarak bizler, sandığımızdan daha güçlüyüz ve yeni medyaya yön verebiliriz. o gazeteleri almak zorunda değiliz, o tv kanallarını izlemek zorunda değiliz. alternatif var.

  ben youtube üzerinden takip yapıyorum, işim gereği canlı yayınları kaçırıyorum. o yüzden buraya youtube kanallarının linklerini koyacağım. bunların bir kısmına yeni abone oldum, yanlış link varsa uyarın, düzeltebilirim.

  ünsal ünlü
  irfan değirmenci (ilk dinlediğimde biraz fazla popülist gelmişti, bir de babala'da görmüştüm ama sadece alternatif olarak kenarda tutuyorum, farklı bir bakış olarak iyidir.)
  ruşen çakır medyascope (bu işe ilk girişen kişi olduğu söylenir kendisi. farklı bir konsept olarak takibe değer.)
  23 derece gökhan özbek'in kanalı. bu başlığın ilk entry'sini referans alarak yeni takibe başladım.
  bidebunu izle yavuz oğhan'ın kanalı.
  şükrü küçükşahin aynı şekilde bu başlık ve ünsal ünlü'nün yayınını referans alarak yeni takibe başladım.

  bunların dışında farklı bir renk ve görüş olması açısından;
  140journos, dw türkçe ve cüneyt özdemir de takip edilebilir.
 • türkiye'de böyle bir medyanın olduğunu veya olabileceğini düşünmediğim için ülkemin haberlerini dış basından takip ediyorum.