şükela:  tümü | bugün
 • sihirli bir kelime olarak "demokrasi" kavramının incelenmesi sonucunda ulaşılacak sistemlerdir. elbette "dağdaki çoban"la ovadaki şarkıcının oyunu kıyaslamak değil bu.

  örneğin 18 yaşındaki seçmenin önündeki 60 yılı yaşayacağı sistemi belirleyeceği seçimde 70 yaşındaki seçmenle aynı oranda oy hakkına sahip olması adil değil, demokratik hiç değil.

  gelelim öneriye; 70 yaşına gelen bireye önünde kalan zamanı dikkate alarak 1 birim oy hakkı verelim. elbette bu hak 120 yıl yaşansa da 1 birim olarak korunacak.

  18 yaşındaki bireye de önündeki uzun ömür dikkate alınarak 3 birim oy hakkı verelim. aradaki yaşlara da bu korelasyona bağlı olarak oy hakkı verelim. zaten önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde dijital oylamaya geçileceğinden oyların birim kat sayısı hesaplamada zorluk yaşanmayacaktır.

  kişi örneğin 40 yaşındaysa 1.8461538462 birim oy hakkına sahip olacak.

  kabul edenler, etmeyenler... edilmiştir.
 • yüzlerce binlerce yıldır insanlar bu konuya kafa patlatmış. en son şu son yüzyıl içinde vergi oranı, gelir düzeyi, cinsiyet, yaş, eğitim vs ayrımlar olmaksızın her yurttaşın eşit oy hakkına sahip olmasının en iyisi olduğuna ortaklaşa karar verilmiş. bunu değiştirmek için harbiden taşaklı gerekçeler gerekiyor.

  yoksa sen "ben daha uzun yaşayacağım daha çok oy hakkım olmalı" dersen, deden de gelir "ben bu ülkeye senden daha çok emek verdim, ayrıca senden daha tecrübeliyim, sen hayatında akp'den başka hükümet gördün mü" der.
 • referandum , kanun değişliği, gibi durumlar da bence yarısının takdirinden çok oyun gerekli olması gerektiğini düşünüyorum mesela yüzde elli değil de yüzde 70 65 gibi bi oran konmalı bence kanun değişliği bu sonuçta
 • kesinlikle elektronik ortamda olmalidir ve manupulasyon ihtimalinin kolayca kontrol edilebilir, denetlenebilir, kayit altina alinabilir olmadi gerekir.

  teknik olarak nasil mumkun oldugunu bilmiyorum ama kuyruklu yildiza roket indirilebildigine gore yapilmasi mumkundur diye dusunuyorum.

  secmen kagitlarina barkod konularak birden fazla oy kullanilmasi saglanabilir. ya da secmen kagitlarinda tek seferlik sifreler olabilir. secim noktalari nobil ortamlara tasinip okullarin sinirlarindan cikarilarak secime katilim arttirilabilir.

  diyanet isleri allah rizasi icin yillik butcesinin 10 da birini bagislasa cok rahat yapilabilir diye dusunuyorum.

  cunku bu sekilde goz gore gore manupule edilen bir sistem var. bunun yanlis oldugu
  ortada ama seneye sevim var deseler yine ayni seyleri yasayacagiz.