şükela:  tümü | bugün
  • bir meseleyi eleştirebilmek için illa alternatif sunmak mı gerekiyor amk?
    banane moruk.

fakültede bir akademisyen de bunu demişti çok net hatırlıyorum, geçen gün iş yerinde eğitim veren kadın da bunu söyledi. fakültede şov yapmıştım niye aq zorunda mıyım diye ama buna sesimi çıkarmadım, şimdi genel müdür falan tutulur bana belli mi olur aq almayalım başımıza ihaleyi sektörde yeniyiz zaten.

neyse, diyeceğim şu ki, eleştiririm arkadaşım. bir çözüm ya da farklı bir yol sunmak zorunda değilim. içimde kalmıştı söyleyemedim diye. şimdi rahatladım.
  • çok doğru söyler.

eleştiriyle fikir beyan etmek sıklıkla karıştırılır ve eleştiri her zaman olumsuz algılanır halbuki eleştiri olumsuz olabilmekle beraber olumlu da olabilir. ayrıca eleştiri yapılan konu hakkında derin bir bilgi birikim olması gerekir. bir konuda eleştiri yapılıyorsa konuyla ilgili daha iyi bir sonuç mutlaka ortaya konmalıdır, bir çıkış yolu olmadan söylenen şeyler fikir beyan etmektir sadece.
  • yanlis konusan insandir.

misal dunyada hakim duzenin iyi olmadigi elestirisi yapildiginda bir sistem alternatifi getirme zorunlulugu beklenemez. bu bir nevi tespittir.

alternatif gosterememen elestiri getirdigin noktalarin gercekligini degistirmez. bu dunyada milyonlarca ac var. bu nesnel bir gercekliktir
    buradan hareketle sistemin hatali oldugunu soylemek yerinde bir elestiridir.

zaten alternatif getiremiyorsun o halde bu dunyada hakim sistem guzeldir demek kiytirik bir kivirma cumlesinden ote degildir.

bir baska ornek. vatandas ekonomik darbogazdan etkilenir ve iki sene once maasiyla rahat gecinirken suan gecinemediginden dem vurur. bu realiteye dayanarak hukumeti elestirir. peki bu vatandasin elestirisi duzgun bir ekonomi politigi ortaya koyamadigi icin gecersiz yada yanlis midir? hic sanmam...
  • fethi naci'ye "madem eleştiriyon otur bi roman yaz da görelim aq!" da diyebilir bu insan. gerzeklik parayla değil.
  • herkes her an, her sn her probleme çözüm üretemez, ki üretmemelidir de.. ancak eleştiri ortamı oluşmasına izin verildiğinde doğabilecek farklı yaklaşım ve fikirlere zemin hazırlanmış olur..
    özetle böyle adamlar olmasa keşke de... eleştiriler zamanla alternatif fikirlere ordan da farklı çözümlere dönüşebilse..
  • eleştirinin önünü kesmek istiyordur.

bu kafayla hiç bir şeyi eleştiremezsiniz. ayakkabınızın vurduğunu ve ayağınızı acıttığını söyleyebilmek için kunduracı mı olmak gerekir? bu baklava güzel olmamış diyebilmek için baklava açabiliyor mu olmak gerekir? bu araba iyi hızlanmıyor, vites geçişleri sorunlu diyebilmek için makine mühendisi mi olmak gerekir?

çözümü bulamasan da bilmesen de şikayet edeceksin, eleştireceksin ki birileri duysun, sorumlu olan kişiler daha çok kafa yorsun, düzeltsin.
  • alternatif sunuyorsan eleştiriyi de göze alacaksın diyen insana dönüşmesi muhtemel insandır.
  • doğru olduğunu söyleyenlerin, sanat ve felsefe kontekstinde, yerine bir şey önermek ya da alternatif sunmanın ne şekilde gerçekleşeceğini anlatmalarını beklediğim önermedir.

nurullah ataç, muhsin ertuğrul’a ne diyecek? “dekor özensiz” ya da “oyuncuların kostümleri uyumsuzdu” yerine “keşke koltuğu on santim yana koysaydınız” ya da “düşük omuzlu yeşil bluz giydireydin keşke” mi diyecek?

“yaşamın tözü sudur” diyen thales’e “yok bilader kürt böreğidir” mi dicek mahmudes?

düşünce ve ifade özgürlüğü açısından bile sıkıntılı bir ifadedir bu. belki ben ampirik yönteme inanıyorum; ölçüp-biçip tartmadan, sınanamaz ifadelerle konuşmak istemiyorum. olamaz mı? hele ki siyaset meselesinde, yerine bir şey önermeden eleştirmekten doğal bir şey yok.

istiyonuz ki ağzı laf yapan, ikna kabiliyeti olan kazansın. doğru nedir, hakikat nedir hiç önemli değil...
  • az gelişmiş insan söylemidir. söyleyin rahatsız olduğunuz herşeyi.. çözüm üretme görevi çok para alanların görevidir...
  • eleştirecğim türde bir adamdır.
    üstelik de alternatif de sunmam sinir olsun diye.

engelleyebiliyorsa gelsin engellesin mk.