• rusya hükümeti vatandaştan borç tahsil etmek için ilginç bir yönteme başvurdu.
    yetkililer, görenleri korkutan 2.13 metre boyundaki dünyaca ünlü rus boksör nikolay valuyev’i halkı son dönemde sürekli olarak aksatılan elektrik, su ve doğalgaz faturalarını zamanında ödemeye çağıran bir kampanyada kullandı. 36 yaşındaki valuyev’in elinde bir demet çiçekle halka gülümsediği afişlerin altında, “borcunuzu ödeyin, rahat uyuyun. yoksa size geleceğim” yazıyordu. reklam işe yaradı ve bir ayın sonunda borcunu ödeyenlerin sayısı ikiye katlandı.
    bilhassa fotoğraf reklamı oldukça ön plana çıkarmış.
    http://haber.gazetevatan.com/…d=233818&categoryid=7
  • lan geçen arabayla şehirlerarası yolculuktayım, yolda çoğu zaman olduğu gibi ayça şen başkanı dinliyorum. karı ile kocası matrak, tabi bunlar kurumsaldan da kurtuldu evde sabahları 9 da başlayan programlarını henüz 15 dakika önce uyanmalarına rağmen mis gibin yapıyorlar. tahminen siki taşağı yaymışlar aralarında konuşuyorlar. zaten aralarındaki sohbet program lezzetli yapan. neyse bunlar gevşek gevşek konuşuyolar tabi sende onlara göre gevşiyosun, mizah anlayışın anlık olarak kaymalar yaşıyor. arabada kendi kendine kahkahalar felan. saat mesai saati ama senin vidalarda gevşemiş yolculuktasın. neyse bide parasızıııım anlatamam. kredimi aksatmışım falan yani. dedim hele borçlulardan birini arıyayım para varmı diye. genelde bu işi çok resmi yaparım adam ödeme yapamıyacak olsa da ezilir büzülür karşımda, para isteme konusunda fena değilimdir (sanırım eski bankacılık sinmiş bana biraz) neyse hüseyini aradım. telefonu açt;ı normalde önce havadan sudan giriş yaparım ama olay şöle gelişti.

hüseyin (h): vaay abi tamda aklımdan sen geçiyodun
    ben (b): (gülerek gevşek gevşek) yapma ya hüseyin, sende abiyi arayayımda para mı vereyim diye aklından geçiriyodun. (bu cümleden sonra tüm kontrol karşının eline geçti)
    (h) para mı, yoo abi.
    (b) yav hüseyin para yokmu hiç (bok yediğini anlayıp ciddiyet yakalama çabası)
    (h) abi vallahi bende bilmemnekadar krom verdim birine ödeme bekliyorum, bu ara kimse ödeme yapmadı. (hüseyinin sesinde ilk açtığı neşe yok artık)
    (b) neyse hüseyin durum iyi değil, olunca haber ver
    (h) tamam abi...

siz siz olun müşterilerden tahsilat yapmadan önce mizah dinleyip okumayın. müşteriye karşı onun gözünde yarattığınız imaja göre hareket edin...
  • (bkz: cümle alem limited şirketi)

-iyi günler! faik bey dimi? biz cümle alem şirketinden geliyoruz, bundan bir ay evvel kavede konuşurken "yalanım varsa cümle alem sitsin beni" demişsiniz. araştırmalarımız sonucu yalanınızı tespit etmiş bulunuyoruz. tahsilatı nasıl yapıcaz şimdi? burda mı yoksa, bizzat şirkete mi buyurursunuz?
  • duygu somurusu yolu ile anne-babadan harclik istemek
  • benim icin cekilen bir videoda kullanilan ibaredir:
    "kuslara bile konser verdi, ama parasini alamadi. tahsilat icin birkacini yedi ve rahatladi"
hesabın var mı? giriş yap