şükela:  tümü | bugün
 • izlandalıların 930 yılında tingvellir adlı bölgede kurduğu dünyanın ilk parlamentosu. izlanda, 1944 yılında bağımsızlığını yeniden kazandığında da cumhuriyeti burada ilan etmiştir.
 • eric kotani ve john maddox roberts'ın yazdığı bilim kurgu üçlemesi "act of god", "the island worlds" ve "between the stars" kitaplarında da asteroid kuşağında kurulan uzay federasyonu parlamentosuna verilen isimdir...
 • genel kullanım açısından sadece thing olarak da bilinen izlanda’nın tarihi ulusal meclisi. her yıl haziran ayının ikinci yarısında toplanırdı. reykjavik’in 50 km batısında thing ovası’nda toplanan bu meclise “özgür” olan her izlandalı katılabiliyordu. adaya iskandinav yerleşimleri başladıktan yaklaşık 60 yıl sonra yani ms 930 yılında kurulan althing’de izlanda yasaları çıkarılır ve değiştirilirdi. merkezi althing’in yanında yerel thingler de vardı. diğer tüm eski germen kavimlerinde de görülen bu thingler yasama ve yargıdan sorumlu birimlerdi.

  (bkz: godi)
 • 930'dan izlanda'nın 1262'te norveç krallığı'na bağlanmasına kadar bağımsız bir şekilde işleyen bağımsız izlanda'nın parlamentosu. 1262'den sonra da her ne kadar önce norveç kralına, sonra da ta 1944'e kadar danimarka kralına bağımlı olsa da 1800-1845 arası bir dönem sayılmazsa dünyanın en eski hala çalışan parlamentosu. 1800-1845 arası parlamento olarak değil de yüksek mahkeme gibi iş gördü ve bu sırada tingevllir'den 45 km ötedeki hepimizin bildiği reykjavik'e taşındı. 1845 yılında tekrardan parlamento görevine döndü ama reykjavik'te kaldı.
 • izlanda'nin golden circle turunda gorulebilecek, bir zamanlar cennet parcasi thingvellir milli parkinda bulunan dunyanin ilk parlementosudur. selaleye adam atmalar falan burada karara baglanirmis..yeri cennet gibidir. şuradan fotoğraflarına ve yazıya ulaşabilirsiniz.
 • ilk avrupa parlamentosu.
  norveçte de meclis vardı aynı zamanlarda ancak temsil açısından şu ankine benzeyen meclis izlanda da olanıdır. izlanda devletinin kuruluşu da meclisle beraber olur.
  o bölgeye gelenler çoğunlukla vikingler olmuştur. devleti kuruluş aşamasındaki sayıları 10 bin civarındaydı.
hesabın var mı? giriş yap