şükela:  tümü | bugün
 • zeyna dizisinde (bkz: zeyna/7) claire stansfield tarafından canlandırılan karakter.

  --- spoiler ---

  sibirya şaman-amazonlarındandır alti. tek isteği halkların yok edicisi (destroyer of nations) olmaktır ve bunun için de zeyna'yı ayartır. zeyna o zamanlar henüz kötülük günlerindedir ve gücünün ve yeteneklerinin o da farkındadır. alti'nin ayartmasıyla kabilenin reisi kraliçe cyane'i (sayen) ve birçok amazon savaşçıyı öldürür. alti bunların kanlarını da kullanarak kendi şaman ritüellerini yaparak zaten gayet büyük olan gücünü ikiye üçe katlar.

  --- spoiler ---

  asıl hüneri ruhsal ve soyut alemlerde istediği gibi gezinip, kendisi fiziksel dünyadan bağımsızken fiziksel dünyadakilere dilediğini yapabilmesidir. diğer insanların acı ve korkularından beslenir. karşısındakinin boğazını sıkıp gözlerinin içine baktığında kişi geçmişte yaşadığı tüm acıları yeniden çeker -- ayrıca alti gelecekte yaşanacak acıları da kişiye hissettirebilmektedir. ruhani alemle bu kadar haşır neşir olan alti elbette kehanet gücüne de sahiptir ve tüm kehanetlerinin yanı sıra lanetleri de gerçekleşir. ete kemiğe bürünmüş halde de muazzam güçlü bir savaşçıdır ayrıca.

  dizide claire stansfield tarafından canlandırılmıştır ve duruşundan bakışına, tipinden konuşmasına kadar resmen mal gibi ekrana kilitlenmemi sağlamıştır. zeyna'yı izlerken bunu hissetmesem de sonradan resimlerini tarattığımda az biraz zeynep tunuslu havası sezmiş olsam da bu düşünceyi kendi çapımda anında inkar ve def etmişimdir.
 • kürt turnusolü. altı diyemiyorlar. sıfırbeyşyüzotuzaltiiii...